Kılıçdaroğlu’ndan faiz reaksiyonu

Samuag

New member
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin küme toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Adalet kadar bedelli bir kavram yoktur. Bir kişinin haksız yere uzun müddet mahpusta tutulması, en büyük adaletsizliktir. Osman Kavala, AYM sonucuna karşın 1541 gündür mahpusta. Osman Kavala’nın mahpusta olması Türkiye’nin en temel adalet meselesidir. Bu sorunu çözmek inşallah Millet İttifakı’na nasip olacaktır.

Kendileriyle ilgili bütün olumsuz haberleri toplumsal medyadan çıkarmak istiyorlar. Bu hususta genç bir avukata yetki verildi. Talimat verildiğini biliyorum. İş büyürse o avukatın da ismini açıklayacağım. Bizim iktidarımızda cepleri doldurmak yok, bizim iktidarımızda vatandaşı cebini doldurmak var.

İstanbul’da belediye lideri metro yapmak istiyor, İstanbullunun trafik sorunu çözülmek isteniyor fakat bir şahıstan imza alınamıyor. Senin çözemediğin sıkıntıları çözmek istiyor liderimiz, niçin mahzur oluyorsun. Burnuma kokular geliyor diyorsan, müfettiş ordun var niye bakılırsavlendirmiyorsun. Biz halka hizmet ediyoruz herkes bunu bilsin.

Hava kirliliği açısından, dünyadaki en kirli havaya sahip 15 vilayetten biriyiz. Yav bu hükümet nerede? Müdahale edilmesi gerekmiyor mu?

Olağanda bu insanın dinlenmesi lazım. Yaşadığı ıstırapları, AKP’li vekilin dinlemesi lazım. Gerçekle yüzleşmesi lazım, yüzleşmiyor. Biz bunu yapmayacağız, her vatandaşımızı dinleyeceğiz. Gerçek manada demokrasiyi getireceğiz.

Deneme sınama metoduyla devlet yönetmeye kalktılar. Vatandaş sanıyor ki, Merkez Bankası’nda faiz düştü, tüm bankalarda faiz düştü. Tam bir aldatmaca. Sormak lazım hani faiz düşmüştü. 2 yıl vadeli dolar cinsinden borçlanma var, faiz yüzde 3’ten yüzde 6’ya çıkmış. Bunun manası ne, gidiyorsun Merkez’den düşük faizle alıyorsun parayı yüzde 16’dan, yüzde 24’ten devlete satıyorsun.

Muhtaçlık kredisi 23’ten yüzde 29’a çıkmış durumda. Ticari yüzde 21’den yüzde 29’a çıktı. En yakın bankaya gidin deyin ki, ben bu krediyi çekmek istiyorum Eylül’deki faiz neydi artık ne? Arttı mı artmadı mı? Hazine’den büyük paraları bir avuç bireye tahsis ederseniz yoksulluk artar.”