Kendi İşinin İşvereni Olmak İsteyenler İçin Dönerciden Tamirciye Farklı Simülasyon Oyunları!

Bakec

New member
Simülasyon oyunları insanlara farklı farklı tecrübeler yaşatmaları tarafıyla oyun dünyasında başka bir yere sahipler. Bu üslup üretimlerde çeşitli kesimlere bilgileri ile eğilen oyunlar ve incelikli mekanikler sergilenir. Bize de oynayıp kendi gerçekliğimizi yaratmak düşer alışılmış.

Bu listemizde türlü türlü dallara dayanan, kimi esaslı serilere kimiyse yeni soluklara dayanan 13 simülasyon oyununu derledik. Haydi başlayalım!


13. Capitalism II


Listemizin birinci oyunu eski bir simülasyon. Oyunda bir teşebbüs ile iş imparatorluğu kuruyor ve bu imparatorluğu yönetiyorsunuz. Genel manada hayli ayrıntılı olması göze çarpıyor. Üretim, dağıtım, ithalat, ihracat ve bunun üzere çeşitli bilgileri içeren oyun da pek yeni sayılmaz.

Aralık 2001’de ABD’de çıkışını yapan oyun Şubat 2002’de de Avrupa piyasasına sürüldü.


12. Planet Zoo


Planet Zoo size sıfırdan bir hayvanat bahçesi kurma fırsatı veren bir inşa simülasyonu. Çeşitli cinsleri barındırmaya çalışacağınız oyunda bir hayvanat bahçesinde karşılaşacağınız biroldukça durum da yer almakta.

Kasım 2019’da çıkışını gerçekleştiren oyunun yorumları ise bir çok olumlu.


11. The Patrician IV


The Patrician serisinin son oyunu olan The Patrician IV çıkalı 10 seneyi geçti. Oyun deniz ticaretini mevzu alıyor ve size çeşit çeşit limana deniz ticareti erişim sağlayarak büyük bir ticaret ağı kurmak üzere bir fırsat sağlıyor.

Oyun 14 ve 15. yüzsenelerda Hansa Birliği’ni bahis alıyor.


10. Planet Coaster


‘Hayvanat bahçesi ve iş dünyasına göz attık biraz da cümbüş kesimine mi açılsak?’ dedik ve Planet Coaster’a baktık. Planet Coaster büyük çaplı bir lunapark inşa edip yönetmenize imkan sağlayan bir simülasyon oyunu.

Lunaparkların kurulduğu bir yerde büyüdüyseniz Planet Coaster oynarken dejavu yaşamanız muhtemel.


9. Rollercoaster Tycoon


Rollercoaster Tycoon evvelki oyunumuzun atası sayılır. Hani Planer Coaster’da lunapark inşa ediyorduk hatırlarsanız. Rollercoaster Tycoon daha epey -adından da belirli olacağı üzere- süratli trenler üzerine ağırlaşıyor. Rollercoaster Tycoon’da istikrarlı bir sistem kurarak düzgün işleyen bir trenler ağına sahip olabilirsiniz.


8. Tropico V


Biraz daha idare tarafına geçersek Tropico serisinin en güzel patlama yapan üyesine dönebiliriz. Tropico V ada diktatörü olduğunuz bir idare simülasyonu. Lokal baskıdan toplumsal medyaya bir diktatörün denetim altında tutması gereken her etkeni göz önünde bulundurmanız gereken oyunda, ne kadar başarılı olduğunuzu seçimden seçime nazaranbiliyorsunuz.


7. Farming Simulator


Geldik Microsoft’un en chill simülasyonlarından birine. Farming Simulator -adı üzerinde- çiftçi simülasyonu olarak karşımıza çıkıyor. bilgileri da hesaba katılarak hazırlanmış bir çiftlikte göz önünde bulundurmanız gereken etkenler sizi güzel bir çiftçi olmaya itiyor.

Son oyunu Farming Simulator 22 olan seri bir daha beğeni toplamayı ihmal etmedi


6. Railroad Tycoon


Yukarıda trenlerin cümbüş kısmını inceledik artık de ulaşım kısmına bakalım. Railroad Tycoon raylar ile işleyen ulaşım ağları kurduğunuz bir inşa simülasyonu. Kendisi ‘tycoon’ tipi oyunların öncülerinden sayılmakla bir arada biroldukça hayranı da bünyesinde bulunduran -nispeten ihtiyar- bir kitleye de sahip.


5. Dealer’s Life


O kadar iktisat, ulaşım, cümbüş vb. konuştuk sıra artık alışverişte. Dealer’s Life rehinci olarak oynadığınız bir simülasyon oyunu. Size gelen tekliflerle en yüksek kârı elde etmek için pazarlık yaptığınız oyunda size gelenleri bıktırıp kaçırdığınız da olmuyor değil. ‘Ne de olsa gönül işi.’ diyelim.


4. Democracy 4


Tropico’da diktatörü oyandık bunda da demokrasinin denklemlerini nazaranlim bari. Democracy 4 bir idare simülasyonu. Sırf halkı değil devletin ana sistemlerini da denetim etmeye çalıştığınız oyun o denli hayli da kolay üzere gözükmesin gözünüze. Her an kurduğunuz sistemin kesim parça çöküşünü izleyebilirsiniz.


3. The Guild 3


The Guild serisinin üçüncü oyunu olan The Guild 3 ticaret ve hayat simülasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Orta Cağ’ın son vakit içinderında geçen oyunda toplumla entegre olup hem de ticaret eğrileri ile gelişmeye çalışın.


2. Railway Empire


bir daha trenler bir daha raylar… Railway Empire size teknolojik gelişmeler ışığında kurduğunuz demiryolu imparatorluğunun vereceği hazzı sunuyor. Bu oyun ile birlikte farklı bölgeleri içine alan büyük bir ulaşım ağı kurabilir ve bu ağı devam ettirmeye çalışabilirsiniz.


1. Anno


Anno bu seriler içinde en popüleri diyebilir miyiz? Evet diyebiliriz. Gerek tarihî gerekse alternatif tarihi baz alan oyunları ile göze çarpan seri büyük bir muvaffakiyet yakaladı.

2019 yılında piyasaya sürülen Anno 1800 ile muvaffakiyetini devam ettiren oyun Epic Games üzerinden erişilebilir durumda.