Katliam üzere kazadan emniyet kemeriyle kurtuldu

Samuag

New member
Balıkesir’de geçtiğimiz pazar günü 15 kişinin ömrünü kaybettiği 17 kişinin de yaralandığı otobüs kazasından, kurtulan Didem Özcan, kazanın akabinde tedavi gördüğü hastaniçin taburcu oldu. Kocaeli’de yaşamalarına karşın kaza daha sonrası ailesinin Balıkesir’in Altıeylül ilçesi kırsal Türkali mahallesindeki konutlarında ıstirahat eden Didem Özcan, mucizevi kurtuluşunu anlattı. Üniversite imtihanına girdiğini ve imtihan gerilimini atmak, rahatlamak için Kocaeli’den, Balıkesir’in Ayvalık’ın ilçesinin Sarımsaklı Mahallesine tatile gittiğini belirten Didem Özcan, katliam üzere kazadan emniyet kemeri takma alışkanlığı yardımıyla kurtulduğunu söylemiş oldu.

‘OTOMOBİLDEN EMNİYET KEMERİ TAKMA ALIŞKANLIĞIMIZ VAR’

Otobüsün mola verdiğini, bir daha hareket ettiklerinde ise uyuya kaldığını söyleyen Didem Özcan, “İlk kere otobüs ile seyahat ediyordum ve yalnızdım. Arabadan emniyet kemeri takma alışkanlığımız var. Otobüste de emniyet kemerim bağlıydı. Kısa yollarda bile, kazalar aslına bakarsan saniyelik olaylar olduğu için önlemimizi alıyoruz. Birden bağrışmalar oldu. Otobüs uçtu. Karanlıkta takla attığımızı hatırlıyorum. Kalktığımda yürüdüm, belimi fazlaca hissetmedim. Kolumda yara vardı, kanamam vardı. Belimdeki gömleği çıkartıp çabucak oraya sardım.” dedi.

Didem Özcan, “Ön tarafa yürüdüğümde Sudenaz diye bir arkadaşta telefon vardı. O da şoktaydı büyük ihtimal. Ondan telefonu alıp, çabucak 112’yi aradım. 2 arkadaş daha vardı. Onlarda da kesikler vardı. daha sonra belime ağrı girdi. Nerede olduğumuzu da bilemediğim için tam tanım edemedim. Sudenaz arkadaşımız çabucak pozisyon attı. O ortada otobüsün motoru çalışıyordu. Ben patlama olabilir diye yürümüştüm esasen. Kazayı goren biri durmuş, bir ağabey geldi. Otobüsün motorunu kapattı. daha sonrasında aslına bakarsan ben yürürken baktığımda hiç ses bile yoktu, herkes bir yerlere saçılmıştı. Çok berbattı. Ölüler olduğunu anlamıştım. Şayet belim makûs olmasaydı ilkyardım yapacaktım, hatta kızlara söylemiş oldum fakat herkes şoktaydı. daha sonrasında biz aslına bakarsan ambulans çağırdık, çabucak geldiler. Hepimize boyunluk taktılar. Evvel en ağır yaralılara baktılar. Ben düzgün olduğum için son beni aldılar. daha sonrasında işte itfaiye grupları olsun, polisler olsun hepsi ilgilendiler” dedi.

‘BÜYÜK İHTİMAL EMNİYET KEMERİ TAKMADIKLARI İÇİN ÇOK UZAĞA FIRLAMIŞLARDI’

Annesine telefon açtırıp kazayla ilgili bilgi verdiğini belirten Didem Özcan, “Hastaneye gittiğimde belimde çatlama olduğunu öğrendim. Tomografi çekildi. Çabucak Vali Beyefendi geldi. Çok teşekkür ediyorum kendisine. Anında olayın ortasındaydı. Yakından ilgilendi. Muhtaçlığımız olup olmadığını sordular, yanımızdan ayrılmadılar. Çabucak herkes bizimle ilgilendi hastanede. Meskene geldiğimde de tıpkı biçimde daima aradılar, daima nasıl olduğumu ve neye gereksinimim olduğunu sordular. Hiç yalnız bırakmadılar. Şu an durumum düzgün. Herkese fazlaca geçmiş olsun. Hakikaten makus bir durumdu. her insanın başı sağ olsun. Birinci gördüklerim fazlaca zordu. Güç bir psikolojiydi. Büyük ihtimal emniyet kemeri takmadıkları için, hayli uzağa sıçramışlardı beşerler. Berbattı, otobüsün altında kalanlar vardı. Onlar hayli ağır yaralıydı. Kimileri bize göre fazlaca uzaktaydı. Onların meyyit olduğunu anlamıştım. Olay yerinde 11 kişi ömrünü kaybetti. Berbattı, herkese geçmiş olsun diyorum” dedi.

Anne Neslihan Özcan (50), kızının bu kazayı yavaşça biçimde atlatmasının en kıymetli sebebinin, kendisine emniyet kemerini otomobile biner binmez takmasını öğretmeleri olduğunu belirtti. Neslihan Özcan, “Kızımızın birinci otobüs seyahatiydi. Bunda da emniyet kemeri bizim ömrümüzü kurtardı. Benim herkese söyleyeceğim şey, emniyet kemerini herkes taksın. Otobüste de olsa, kendi özel otomobillerinde da olsa emniyet kemeri taksınlar. Sahiden benim kızımın ömrünü kurtardı. Allah kimseye öbür acı göstermesin. bu biçimde kazalardan korusun” diye konuştu.