Katledilen Azra’nın annesi: Buraya çocuğumun mezuniyetine gelmek isterdim

Samuag

New member
Öldürülen Azra Gülendam Haytaoğlu’nun ismi Akdeniz üniversitesi’nde yeni açılan okuma salonuna verildi.

Salonun açılışı için düzenlenen merasime Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, Bağlantı Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Figen Ebren, Mezide-Mustafa Haytaoğlu, Azra’nın yakınları, fakültenin öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Programın başında merasime katılan öğrenciler ayağa kalkıp ellerindeki metinleri okuyarak öldürülen bayanların isimlerini saydı.

Azra için hazırlanan sinevizyon göskavramında gözyaşlarına hakim olamayan Haytaoğlu çifti, birbirlerinin ellerini bırakmadı. Mezide Haytaoğlu uzun mühlet ‘Yavrum’ diyerek ağladı. Azra’nın arkadaşları Haytaoğlu’na sarılarak teselli etti. Salonun önüne gelen Haytaoğlu, “Ben buraya bu durumda gelmek istemezdim. Çocuğumun mezuniyetine gelmek isterdim” dedi.

“AZRA BİR İDEALİSTTİ”

Programda konuşan Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, katledilen tüm bayanları andı. Rektör Özkan, “Azra şiddete maruz kalmış bayanların sesi olmak için gazeteci olmak istiyordu. Bir idealistti. Uğruna savaştığı bayanlar için şiddet kurbanı oldu. Azra’nın ismini bu salonun önünden her geçtiğimizde yaşanan fecî olayı değil, onun bayana şiddetle uğraşı aklımıza gelmeli” diye konuştu.

Bayana şiddetin yalnızca fizikî olmadığını söyleyen Rektör Özkan, “Cinsel, ruhsal, sözel, ekonomik, ihmal üzere birfazlaca şeyde yatıyor. Görmezden gelinen, es geçilen her şiddet hareketi tırmanır. Tahlil temelde eğitimden geçiyor. Şiddetin perde ardına bakıldığında saldırganın aile geçmişinde bu cins iz ve tahribatları görüyoruz. Bu kısır döngüyü kırmak bayanların ve annelerin elinde aslında. Anneler çocuklarına hak ve eşitliklerin eşit olduğunu öğretmeli” diye konuştu.

“SİZİ MAHKEMEYE DAVET EDİYORUM”

her insanın sesi olmak istediğini söyleyen Mustafa Haytaoğlu, “Benim kızım, canice katledildi. Bunun ailesi her kimse çıkıp bana değil, biz 150 bin nüfuslu bir ilçede yaşıyoruz, orada rastgele birine, bize ulaşacak bir ileti gönderebilirdi. Onlara bir ileti göndermek istiyorum. Şayet içinizde zerre kadar insanlık var ise sizi mahkemeye davet ediyorum. O mahkemeye gelin. Madem kaçıyorsunuz, kaçan kovalanır bunu unutmayın” dedi.

“ONA BİREBİRİNİ YAŞATMAK İSTİYORUM”

Çok varlıklı bir aile olmadıklarını fakat vicdanlarının büyük olduğunu söyleyen Haytaoğlu, “O yürekli bir kız çocuğu ben de yürekli babasıyım. Benim kızım haber yapacaktı, haber oldu. Ben Türk adaletine güvenmek istiyorum. O caniye en büyük cezanın verilmesini istiyorum. O bunu kimin çocuğuna yaptığını bilmiyor. Ne yazık ki konuştuklarımı duymuyor. 50 yaşındayım. Bir 50 yıl daha yaşasam gayem ona bunun bedelini ödetmek olacak. Çocuğumu kaç kesime bölmüşse, ölse dahi ona birebirini yapmak istiyorum, hiç bir şeyden korkmuyorum” diye konuştu.

“DIŞLANAN VE ŞİDDET GÖREN BAYANLAR İÇİN ÇALIŞTI”

Bayana şiddetin karşısında durmak gerektiğini söyleyen İrtibat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Figen Ebren ise, “Akıllı, hassas, idealist, genç bir bayandı. Gazeteciliği yapmayı erken yaşlardan beri istiyordu. Fakültemize geldiğinde de daima toplum tarafınca dışlanan ve şiddet bakılırsan bayanlar için çalıştı. Uğraşın silahla değil, kalemle olması gerektiğini anlattı” dedi.

“AZRA, ÖBÜR BİR CİHANDA, EN HOŞ HALİNLE”

Azra’nın etrafındaki insanların keyifli olması için elinden geleni yaptığını söyleyen arkadaşı Selenay Aldık, “En son 2021 Şubat ayında Azra ile görüştük. Yeni çıkan bir parçayı dinledik. Azra benim için artık o modül. Azra’nın her vakit savunduğu bayan hakları, bayan cinayetlerine kendisi de kurban gitti. Artık Azra’nın ve bütün bayanların sesi olma sırası bizde. En son birlikte söylemiş olduğimiz kesimdeki kelamla sesleniyorum. Azra, öteki bir cihanda, en hoş halinle” dedi.

Azra’nın bayan hakları için uğraş ederken katledildiğini söyleyen arkadaşı İlkay Yaylagül, “Kadın uğraşında yol arkadaşımdı. Onunla vakit geçirdikçe hissettiğiniz hissin ne kadar gerçek olduğunu anlarsınız. Azra, ömrüne girdiği her beşere yaşadığını hissettirdi. Azra, bayan hakları için gayret ederken katledildi. Bizler bayana karşı şiddetle sonuna kadar uğraş edeceğiz” tabirlerini kullandı.

Konuşmaların akabinde açılışı yapılan salonda Mustafa Haytaoğlu’nun kızı için yazdığı şiirlerin çerçevelenip asıldığı görüldü. Salonun kapısında bulunan hatıra defterine ise Rektör Özkan ve Mustafa Haytaoğlu hislerini yazdı.