Karl Marx a göre toplumdaki çatışmanın kaynağı nedir ?

Muqe

Global Mod
Global Mod
Karl Marx tarafndan gelistirilen toplumsal catsma teorisi, cesitli sosyal, ekonomik ve politik olaylarn arasndaki iliskiyi acklamaya yonelik cok yonlu bir yaklasm sunmaktadr. Marx, toplumdaki catsmann kaynagnn snfsal celiskiler oldugunu iddia etmistir. Bu kavram, uc temel unsur uzerine kurulmustur: toplumsal snf, uretim araclar ve uretim iliskileri.

Toplumsal Snflar

Karl Marx tarafndan gelistirilen toplumsal catsma teorisinin temelinde, toplumsal snf vardr. Marx, toplumu ureticilerden olusan iki snfa ayrmstr: ureticiler ve emekci snf. Ureticiler, toplumdaki tum uretim araclarnn (maddi kaynaklarn) sahibidir. Emekciler ise, uretim araclarna sahip olmadklar icin, ureticilerin ckarlar icin calsmak zorunda kalrlar.

Uretim Araclar

Uretim araclar, uretim surecinde kullanlan kaynaklardr. Marx'a gore, uretim araclarn sahip olan ureticiler, emekcilerin calsmasnn urunlerini calstklarndan cok daha fazla kazanmaktadr. Bu, toplumsal snflar arasndaki catsmay artrmaktadr.

Uretim Iliskileri

Marx, toplumsal catsmann kaynagn uretim iliskilerinde aramstr. Uretim iliskileri, ureticilerin ckar icin calsan emekciler ile aralarndaki iliskiyi ifade eder. Marx, toplumsal catsmann kaynagnn, uretim iliskilerinin koleci, feodal, kapitalist ve komunist arasndaki farkllklar oldugunu savunmustur.

Karl Marx tarafndan gelistirilen toplumsal catsma teorisi, toplumdaki catsmann kaynagnn, toplumsal snflar, uretim araclar ve uretim iliskileri arasndaki celiskiler oldugunu one surmektedir. Bu teori, toplumsal catsmann cozumu yolunda bize rehberlik etmektedir.