Kamu personelleri artırım pazarlığında! Bu hafta teklif verilecek

Professional

New member
Kamudaki 700 binden çok emekçiyi ilgilendiren artırım görüşmelerinde hükümetin personel heyetine yeni artırım teklifini bu hafta sunması bekleniyor.

Bakanlıklar, üniversiteler, hastaneler, vilayet özel yönetimleri, demiryolları, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santrallerinin de ortalarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden çok emekçiyi ilgilendiren 2021 Yılı Kamu Toplu İş Mukaveleleri Çerçeve Protokolüyle ilgili 31 Mayıs’ta başlayan süreç devam ediyor.

Evvelki devirlerden farklı olarak bu yıl bir arada hareket eden Türk-İş ve Hak-İş, en düşük brüt fiyatın 4 bin 800 liraya yükseltilmesi, 2021-2022 devrinde birinci 6 ay yüzde 20, başka 6 aylar için enflasyon artı yüzde 3 refah hissesi talebinde bulunmuştu.

Bu teklif üzerine 8 Temmuz’da hükümet, çalışanlara brüt fiyatı 3577-3750 lira ortası olanlara 100 lira, brüt fiyatı 3750-4000 lira ortası olanlara 60 lira seyyanen artırım ile yılın birinci 6 ayı için yüzde 9, ikinci 6 ay için yüzde 5 artı enflasyon farkı teklif etti.

Hükümetin teklifini düşük bulan Türk-İş ve Hak-İş, taleplerinin karşılanacağı yeni bir teklifi beklemeye başladı. Kurban Bayramı tatili ötürüsıyla orta verilen artırım pazarlığında, hükümetin, yeni artırım teklifini bu hafta sunması bekleniyor.

“GREV KARARI ALMASI GEREKEN SENDİKALAR VAR”

Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, AA muhabirine açıklamasında, mukavele müddetleri 1 Ocak 2021 prestijiyle başlayan iş yerlerinde müzakere mühletinin 30 Temmuz’da sona ereceğini belirterek, bu kapsamdaki kimi sendikaların yasal olarak ilerleyen günlerde grev sonucu alması gerekeceğine dikkati çekti.

Mukaveleyi uzlaşıyla masada imzalamak istediklerini vurgulayan Ağar, “Bu, çalışanlar ve aileleri ile bir arada milyonlarca kişiyi ilgilendiren kıymetli bir mukavele. her insanın gözü burada. bundan evvelki teklif çok yetersizdi. Hükümetin yeni teklifi, beklentilerimizi karşılayacak düzeyde olmalı.” dedi.

“TEKLİF MÜZAKERE EDEBİLECEK DÜZEYDEYSE UZLAŞILIR”

Hak-İş Genel Lider Vekili Osman Yıldız da müzakere takviminin daraldığını belirterek, görüşmelerin uzamasının kimseye yarar sağlamadığını söylemiş oldu.
Hükümetten bu hafta yeni ve tatmin edici bir teklif beklediklerini tabir eden Yıldız, “Görüşmelerin başından beri taraflar içinde olumlu bir hava var. Hükümetin bu olumlu havayı yeni teklifine yansıtmasını istiyoruz. Bu teklif müzakere edebileceğimiz düzeyde olursa uzlaşı sağlanır.” dedi.


: İlginizi Çekebilir

  • Peş peşe ölümlerin akabinde akıllarda daima birebir soru var: Karadeniz’e ne oluyor?
  • Karşıdan bakınca sadece utandım
  • Bakan Koca’dan dikkat çeken ikaz: ‘Son 10 güne dikkat etmeliyiz’