Kahveye yüzde 100’e varan artırım

Ethereum

New member
Başta Brezilya olmak üzere dünyanın önde gelen kahve üreticisi ülkelerde yaşanan don ve olumsuz iklim şartları kahve fiyatlarını etkiledi. Bu durum beraberinde kahve çekirdeğinin ithalat maliyetini de arttırdı.

Kahve fiyatlarındaki artış hem kahve satıcılarına birebir vakitte vatandaşların cebine yansıdı.

O denli ki 2021 yılı Ağustos ayında 50 liraya satılan kahvenin kilosu artık 90 ila 100 lira ortası satılmaya başladı.

Eminönü kahve satışı yapan esnaf, kahve fiyatlarındaki artışın gün geçtikçe artacağını hatta kahvenin karaborsaya düşeceğini söylemiş oldu.

“GEÇEN AY 100 LİRAYDI ŞU ANDA 300 LİRAYA YÜKSELDİ”

Eminönü’nde kahve dükkanı olan işletmeci Kadir Akgün, “Kahve meblağları epeyce arttı. örneğin buraya gelip kahve içmek isteyenlere ikram ettiğimiz kahve meblağları bile yükseldi. Bundan 1 ay evvel 50 lira olan bir kahve şu an neredeyse 100 lira oldu. Bu artırım daha fazlaca espresso çekirdeğinde hissedildi. Müşterilerimiz bu artırımı şikayet etmeye başladı. Geçen ay espresso 100 liraydı şu anda 300 liraya kadar yükseldi. Brezilya’da olan iklim değişikliği niçiniyle maalesef kahve meblağları yükseldi” dedi.

“ARTIŞ DEVAM EDECEK”

Kahve fiyatlarındaki artışın devam edeceğini söyleyen Eminönü’nde kahve dükkanı olan işletmeci Selçuk Ünal ise, “Kahve meblağlarında bir artış var, ve bu artış daha da devam edecek. Brezilya’da fazlaca uzun vakittir yaşanmayan bir don olayı ve ardında kuraklık fiyat artışına niye oldu. örneğin şu an Brezilya’da kış ayı olması gerekirken, 30- 35 derecelik bir sıcaklık var. Bu da tüm oradaki hasat yapılan ağaçların sökülüp, bir daha dikilmesi manasına geliyor. Şu an kahve meblağları yarı yarıya arttı. Kahve fiyatları arttıkça vatandaşların aldığı gramaj da azalıyor” diye konuştu.

Türk kahvesini hayli sevdiğini söyleyen Nurgül Türkmen ise, “Kahve fiyatlarında en önemli bir artış var. Bu durum bir kahvekolik olarak beni çok üzüyor. Şu an bir anneme bir de kendime küçük bir paket Türk kahvesi aldım. İki küçük kahveye 20 lira verdim” dedi.

“FİYATLARIN ARTMASIYLA KAHVE İÇMEYİ AZALTMAYI DÜŞÜNÜYORUM”

Kahve satın almaya Eminönü’ne gelen Beyza Çolak ise “Kahve tüketmeyi epeyce seviyorum. Günde birkaç demlik filtre kahve, iki fincan Türk kahvesi içiyorum. Lakin şu an fiyatlar epeyce arttı. O yüzden kahve içmeyi azaltmayı düşünüyorum. Şu an 500 gram Türk Kahvesi’ne 75 lira ödedim” dedi.

“ŞU AN ALMAK İSTEDİĞİM KAHVENİN KİLOSU 90 LİRA”

İsmail Turan, “Şu an almak istediğim Türk kahvesinin kilosu 90 lira fakat daha evvel bu kahveyi 30 liraya aldığımı bilirim. Fakat Türk kahvesine alışkın olduğumuz için mecburen alacağım” tabirlerini kullandı.