Kaçak makarona 13 tutuklama

Professional

New member
Sigaradaki yüksek vergiler meblağların da değerli bulunmasına sebep oluyor. Bu durum, piyasada el altında milyonlarca karton kaçak sigaranın satışına yer hazırlıyor. Çabucak her yerde, el altında, sigara filtresi olarak da bilinen makaron satışı yapılıyor. Bu esere olan ilginin gerisinde ise, olağan sigara ile olan büyük fiyat farkı yatıyor. Büfede, markasına nazaran 180-190 liraya alınan 10 paketlik karton sigara, makaron eser olarak 50-60 liraya satılıyor.

JANDARMA TAKİP ETTİ

İstanbul Vilayet Jandarma Komutanlığı grupları ise, 11 ay kadar süren teknik ve fiziki takip daha sonrası geçen hafta pek epeyce bireye yönelik operasyon yaptı. Savcılık talimatı ile göz altına alınan 18 kişi içinde, İzmir Aliağa ile Tekirdağ Çerkezköy’de makaron fabrikası sahipleri de yer aldı. Hürriyet’in ulaştığı hakimlik sorgu tutanağına bakılırsa, Aliağa’da 50 milyon liralık yatırımla kurulan Gencosman Makaron fabrikasının ortakları Tanyol G., Şehmus K. Hacı K., Abdurrahman T. ve İsmail A. ile Çerkezköy’de heyeti Artek Makaron fabrikasının sahibi Zekeriye Y. gözaltına alınan isimler içinde yer aldı.


MAKARONCU DEĞİL TÜTÜNCÜYÜZ

Zekeriye Y.’nin ‘örgüt lideri’ olarak suçlandığı soruşturmada, şüphelilere yönelik suçlama bandrolsüz makaron satışı yapmak. Şüpheliler, ‘kaçakçılık’ kabahati yanı sıra ‘suç işlemek maksadı ile örgüt kurmakla’ da suçlanıyor. Gerek şüpheliler, gerek avukatları ise yaptıkları savunmalarda, kendilerine yönelik suçlamanın dayanaksız olduğunu öne sürdü.

Makaron fabrikası sahipleri, sattıkları mamüllerin banrollü olduğunu argüman etti. Tanyol G. tabirinde, “Eğer bandrolsüz eser satsaydım 15 milyon TL ÖTV borcumun olmaması gerekirdi” dedi. Kuşkulu avukatları ise, müvekkillerine yöneltilen ‘suç örgütü’ tezinin gerçeği yansıtmadığını “Bu insanların birden fazla birbirini tanımıyor. Dahası rakip firma sahipleri bunlar. Ortalarında bırakın hiyerarşiyi, hasımlık bulunuyor” dedi. Birtakım şüpheliler ise verdikleri sözlerde “Makaroncu değil tütüncüyüz biz” diye konuştu.

13’Ü TUTUKLANDI

Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği, tutuklanması istenen 18 şahıstan 13’ü için tutuklama sonucu verdi. Zekeriya Y., Ahmet Mesut Y., Abdurrahman T., Ahmet A., Fırat P., Gökhan A., Hacı K., Şehmus K., İsmail A., İsmail T., Öner B., Selahattin G., Tanyol G. tutuklandı. Hakimlik, tutuklanma talebi ile sevk edilen Ç. E., D. T., E. S., M. A. ile T. B.’yi ise isimli denetim kaidesi ile hür bıraktı.


OTEL SAHİBİ DE TUTUKLANDI

Tutuklanan isimlerden Hacı K.’nin avukatı Ali Yüksel “Müvekkilin İstanbul Fatih’te 3 oteli; 100’ü aşkın çalışanı var. Makaron firmasını kurmaya rastgele bir maddi gereksinimi yok” dedi. Selahattin G.’nin avukatı Mehdi Şahin Tekin ise, müvekkilinin Çinli bir cep telefonu markasının Türkiye distribütörü olduğunu belirterek, gelirinin pek yüksek olduğunu kaydetti.