Jon Cruddas: İşçi Partisi'nin değişim yetkisi olmayacağından korkuyorum

Samuag

New member
LONDRA – Diğer birçok İşçi Partili milletvekilinin aksine Jon Cruddas konuşmaktan çekinmiyor. Dagenham ve Rainham Milletvekili, partisinin bu yılki seçimlerde ezici bir zafer elde etmesine rağmen siyasetten çekildiğini zaten duyurdu: “Sadece birkaç şey daha yapmak istiyorum”, diyor bana, “bunlar takılmamanız gereken meslekler. Ama yine de İşçi Partisi'nde aktif olacağım”.

Evet o öyle. Yani artık 35 yılı aşkın süredir çalıştığı günümüz İşçi Partisi ve onun lideri Sir Keir Starmer hakkında ne düşündüğünü özgürce konuşabiliyor.

Tony Blair başkanlığında Siyasi Sekreter Yardımcısı ve Ed Miliband'ın liderliğinde eski parti politikası şefi olan 61 yaşındaki Cruddas, “A Century of Labor” (Polity Books) adlı yeni kitabını yakın zamanda yazdı. Britanya'nın ilk İşçi Partisi hükümeti 100 yıl önce, 22 Ocak 1924'te göreve başladı. Anketlere göre, bu yılki seçimlerin açık ara önde gideni olan Keir Starmer sayesinde tarih artık tekerrür edebilir. Ancak Cruddas, İşçi Partisi'nin geleceği konusunda oldukça endişeli ve bu konuda kendisinden “en büyük korkularını” bize açıklıyor.

Starmer, 2024'teki ilk konuşması olan bugün önemli bir konuşma yapacak. Guardian'a göre kendisinin “Benim önderlik ettiğim Britanya'da hiç kimse hukukun üstünde olamayacağını” söyleyeceği ve İşçi Partisi hükümetinin kamusal yaşamdaki standartları yeniden tesis edeceğine söz vereceği bildiriliyor. kayırmacılığı ortadan kaldırarak ve siyaseti temizleyerek.

Cruddas, liderinin sözlerini övüyor çünkü “kamusal hayatta kamusal standartlar açısından yapılması oldukça iyi ve etik bir durum. 100 yıl içinde genel seçimlerde yalnızca üç İşçi Partisi Başbakanı iktidara geldi ve Starmer'ın dördüncü İşçi Partisi Başbakanı olma ihtimali olağanüstü bir gelişme. Objektif olarak bu kabul edilmesi gereken bir şeydir”. Ancak Cruddas şunun altını çiziyor: “Yolculuk henüz tamamlanmadı ve kimsenin seçimin bittiğini ve tozunu aldığını varsaymaması gerektiğini düşünüyorum.”

Şu ana kadar Starmer, Muhafazakar Parti'nin kendi kendine zarar veren içgüdüleri sayesinde çok temkinli ama üretken bir siyasi strateji izledi. Dahası, Muhafazakarlardan mümkün olduğu kadar çok seçmeni çalmayı umarken İngiliz siyasetinin merkezine baktığını da açıkça belirtti. Bu pozisyon savunulabilir mi? Cruddas, “Bunun yetersiz olduğunu düşünüyorum” diyor ve ekliyor: “Tehlike, görevdeki hükümet üzerinde referanduma dönüşen ancak değişim yetkisi olmayan bir seçimi kazanmaktır. Bu bana gerçek bir endişe gibi geliyor çünkü İşçi Partisi tam bir karmaşayı miras alacak”.

Cruddas konuyu şöyle açıklıyor: “Barınma, hayat pahalılığı ve yetişkinlere yönelik sosyal bakım konularında krizler yaşıyoruz. Belediyelerimiz iflas ediyor. Her şeyin kötüye gittiği hissi var. Ve bir İşçi Partisi Hükümetinin seçimden sonra değişim için yetki aldığı bir örnek düşünemiyorum. Bunu hükümetin önünde yaratmak zorundasınız. Gerçek bir değişim sağlama yetkisiyle yönetme fırsatını kaybedeceğimizden korkuyorum. Hükümette oldukça zorlayıcı olabilir. Anladım [Starmer’s] Dikkatli olun ama seçimden sonra bunun olumsuz bir etki yaratmasından korkuyorum”.

Peki Cruddas için değişim nedir? “Barınma politikası, yetişkinlere yönelik sosyal bakım, sivil yönetimimizi ve konsey işlevlerimizi nasıl destekleyeceğimiz veya yeniden inşa edeceğiz, özellikle birinci basamakta Halk Sağlığı gündeminde reform yapmak açısından ne yapacağız”.

Cruddas kitabında Starmer'in “ekonomiye yaklaşımının eşitsizlik, maddi adalet ve refah dağılımına ilişkin herhangi bir spesifik teorik anlayışa dayalı görünmediğini” yazıyor. İnsan hakları avukatı olarak başarılı kariyerine rağmen İşçi Partisi lideri Starmer özgürlük ve özgürlük sorunlarına ilgisiz görünüyor.” Bunlar İşçi Partisi tarihinin temel direkleridir. Starmer kendi partisinin tüm tarihini, hiziplerini ve aktivizmlerini nasıl uzlaştırabilir ve yatıştırabilir?

Milletvekili, “Çiviyi kafasına vurdun” diye yanıtlıyor. “Bunun tüm tarihine bakarsanız, İşçi Partisi'nde 23 lider vardı. Her birinin İşçi Partisi içindeki siyasi hizipleri açısından nereye geldiklerini açıklayabilirsiniz. Bunlar genellikle parti içindeki belirli entelektüel geleneklerin ürünüdür. Ancak bu Keir Starmer için çok daha zor, bunun nedeni kısmen parti siyasetine diğer pek çok insandan çok daha geç girmiş olması. Oldukça anlaşılması zor bir siyasi karakter olmaya devam ediyor”.

Cruddas daha da derine iniyor: “Starmer'ın gerçekten iyi bir adam olduğunu düşünüyorum ve bu nedenle kamu hizmeti etiği onun için gerçekten güçlü bir kart olabilir”. Bununla birlikte, “Starmer politik bir operatör gibi görünmüyor. Uluslararası insan hakları savunucusu olarak rolü ve itibarı nedeniyle başlangıçta onun oldukça geleneksel, liberal, ilerici bir İşçi Partisi lideri olacağını varsaydım. Onun bu liberal adalet geleneğine uyacağını düşündüm”. Ancak “bundan uzaklaşmış gibi görünüyor. Parlamento'daki “Casus Polis Yasa Tasarısı” ya da protesto hakları ya da İnsan Hakları Yasası'nın savunulmasıyla ilgili bazı mevzuat açısından, kendisi pek bilinçli olarak tepeden inmemiştir. Şu anda onu nerede bulacağınızı bilmiyorum. Bunun hükümet için bazı sonuçları var çünkü örneğin Yeni İşçi Partisi yönetimindeki ilk dönem İşçi Partisi hükümeti, yetki devri, insan hakları, bilgi edinme özgürlüğü, Hayırlı Cuma Anlaşması ve anayasal reform konularındaki liberal ilerici gelenekle fazlasıyla özdeşleşmişti. İlk Yeni İşçi döneminin tüm önemli dönüm noktası unsurları. Bunun yerine, Starmer yönetiminin imza niteliğindeki unsurlarının ne olacağını henüz gerçekten tanımlayabileceğinizi düşünmüyorum”.

Cruddas kitabında parti genelinde “uzlaşma olmazsa” “İşçilerin zaferle yok edilebileceğini” de yazıyor. Neden? “Korktuğum şu ki, eğer bir vekalet olmadan iktidara gelirseniz ve derin bir ekonomik ve sosyal çalkantı döneminde kendinizi kamu felsefesini örgütleme açısından tanımlamadan yönetirseniz, o zaman tehlike, açık bir politika olmadan iktidardayken olaylar tarafından tüketilmenizdir. Gündem. Bu arada, sizi iktidara getiren koalisyon farklı şekillerde parçalanıyor. Gazze, örneğin birçok genç seçmenle ilişkiler açısından oldukça öğretici. Siyasi konumumuz oldukça hızlı bir şekilde oldukça kırılgan görünebilir. Farklı gelenekler arasındaki bu uzlaşma olmadan, tehlike, istikrarlı bir hükümet sağlayacak kaynaklara, size istikrar ve güç verecek çıkar ittifaklarına ve örgütlere sahip olmamanızdır. Daha sonra çok çok zorlu bir iklimde çok hızlı bir şekilde kırılgan hale gelir. Bu yüzden tüm bu şeyler hakkında endişeleniyorum: oldukça hızlı bir şekilde oldukça zor hale gelebilir. Böyle durumlarda parti ile hükümeti bir arada tutacak bir ittifaka ihtiyacınız var. Belki de bunu güvence altına almak için yeterince çaba göstermiyoruz”.

Ancak Cruddas, İşçi Partisi'ndeki iç tartışma eksikliğinden daha da fazla endişe duyuyor: “Starmer'ın yaptığı birçok şeyi destekliyorum. Ancak İşçi Partisi'yle ilgili en büyük korkum, parti içi kültür ve aday seçimiyle ilgili: İşçi Partisi hiyerarşisi içindeki geleneksel sağ kanadın uyguladığı kontrol, gerçek bir endişe kaynağı. Bunun sonucu bağımsız düşüncenin partiden boşaltılmasıdır. Arkadaşım Neil Lawson'ın başına gelenlere bakın. Bu, liberal ilerici geleneklerin içeriden saldırıya uğramasıyla ilgili çok güzel bir örnek. Merkezin kontrolü ve bağımsız düşüncenin olmayışı, partinin önümüzdeki birkaç yıl içinde entelektüel olarak canlanması açısından benim için endişe verici”.

Peki ya Brexit? Bazılarının sağcılardan korktuğu gibi, İşçi Partisi'nin AB'ye yeniden katılma yönünde gerçekten bir komplosu var mı? “Bu pek olası değil. Benim görüşüm her zaman İşçi Partisi'nin bir nesil içinde geri dönebilmemiz için mümkün olan en yumuşak Brexit'i yaşaması gerektiği yönündeydi. Ancak bu bana şu anda pek olası görünmüyor. Daha pragmatik bir tür artımlı yeniden düzenleme göreceksiniz [with the EU] zamanla, “yeniden katıldık” demeden… bu, nesiller açısından çok daha ileride olacak. Ancak bu, en kötü ekonomik etkileri dengelemek ve hasarın zaman içinde yoğunlaşmamasını sağlamak açısından yapabileceğiniz hiçbir şey olmadığı anlamına gelmiyor”.