Japonya'da hükümet erkekleri babalık izni almaya ikna etmeye çalışıyor

Samuag

New member
TOKYO – Kadınlara yönelik çocuk bakımının orantısız yükünü hafifletmek ve çiftleri kucaklaşmaya teşvik etmek amacıyla hükümet tarafından çıkarılan yeni yasa uyarınca, 100'den fazla çalışanı olan Japon şirketlerinin, erkek çalışanların babalık izni kullanımına yönelik hedefler belirlemesi ve açıklaması gerekecek. ebeveynlik. Aslında Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanlığı tarafından Japon yasasında bir değişiklik önerildi: “Gelecek neslin çocuklarının eğitimine destek olacak tedbirler” – Ulusal Diyetin mevcut olağan oturumunda sunulacak ve onaylanması halinde Nisan 2025'ten itibaren yürürlüğe girecek.

Nisan 2023'ten itibaren 1.000'den fazla çalışanı olan şirketler, fiili babalık izni kullanım oranlarını açıklamak zorunda kalacak ancak değişiklik, tedbiri 100'den fazla çalışanı olan tüm şirketleri kapsayacak şekilde genişletiyor. İlgili şirketlerin sayısının 50.000 civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Ancak izlenecek hedeflere ilişkin karar her şirkete bırakılmıştır. Yerel basında çıkan haberlere göre, hedefleri daha düşük olanlar, yeterli çocuk destek sistemlerinden yoksun olarak algılanabilir ve bu da çocuk bakımı ile iş arasında denge kurmaya öncelik veren bireylerin ilgisini çekmeyi zorlaştırabilir. Japonya'da çift gelirli ailelerin sayısının artmasıyla birlikte, erkeklerin, erkek çalışanların bir çocuğun doğumu üzerine işten izin almalarına olanak tanıyan babalık iznini tercih etme eğilimi de artıyor.

Bu yüzden artık çocukları yokkaydeden Linda Laura Sabbadini

22 Ocak 2024Babalık izninden yararlanma oranı yüzde 17,1 oldu 2022 mali yılında bu oran kadınlar arasındaki %80,2 oranından oldukça düşük. Bununla birlikte, erkeklerin izin oranı 2012'deki %1,9'a kıyasla önemli ölçüde artıyor.

İzin süresi açısından bakıldığında, 2021 mali yılında erkek çalışanların %51,5'i iki haftadan az izin alırken, kadın çalışanların %95,3'ü altı ay veya daha fazla izin kullandı.