James Webb Uzay Teleskobunun Uzay Macerası bir daha Başlayamadı!

  • Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
James Webb Uzay Teleskobunun Uzay Macerası bir daha Başlayamadı!
Uzayı daha ayrıntılı ve daha net incelememize imkan verecek yeni bir uzay teleskobu olan James Webb‘in 18 Aralık’ta uzaya fırlatılması planlanıyordu. Lakin bu tarih artık 22 Aralık’tan daha sonraya atıldı. Ertelemenin sebebi olarak teknisyenleri teleskobu uzaya götürecek Ariane 5 roketine yerleştirirken yaşanan bir kaza gösteriliyor.

NASA’nın açıklamasına nazaran, “Temas yapılırken sabitleyicilerden biri açıldı ve teleskobun çarpıp titremesine niye oldu. Bu vibrasyonun teleskop içerisindeki aygıtlara ziyan verip vermediğini belirlemek için ek testler yapılması gerekiyor. Testlerin sonuçları önümüzdeki hafta içerisinde alınacak.

Hubble Uzay Teleskobunun yerine geçecek olan James Webb uzay teleskobu uzun vakittir gündemde, lakin daima ertelemelerle başa çıkmaya çalışıyor. 1996’da başlayan projede teleskobun uzaya 2007’de gönderilmesi planlanmıştı. Lakin 2005’te tasarımı değiştirildi. Bu sefer 2016 yılı hedeflendi lakin teknik açıdan yaşanan zorluklar, bunu da geciktirdi. 2019’da üretim işleri tamamlandı, bu sefer de COVID-19 salgını niçiniyle durdurulmak zorunda kaldı.

Anlaşılan NASA, öbür bir sorun yaşamamak için her türlü ihtimali göz önüne alıyor ve her şeyden emin olmak istiyor. Bu yüzden en küçük ayrıntı bile göz arkası edilmiyor.