İTO’dan ‘ara eleman fiyatlarını gözden geçirme’ daveti

Ethereum

New member
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, iş dünyasının son periyotta çoğunlukla lisana getirdiği eleman sorunu ve mesleksel eğitimin geliştirilmesine yönelik tekliflerini paylaştı.

İstanbul’da 630 binden çok işletmenin üye olduğu İTO’nun Lideri Avdagiç, artık “ara eleman” değil, “ana eleman” tabirini de kullandıklarını söz ederek, “İş dünyası, bugünden daha sonra bu düzeydeki yetenekli mavi yakalılarımıza, çalışanımıza daha makul fiyatlar ödemek durumunda olacak. Ancak büyük resme baktığımız vakit meslek liseleri ile meslek yüksekokullarının kapasitelerinin gözden geçirilmesi ve yeni teknolojilere uygun elemanlar yetiştirilmesi gereği üzerine daha epeyce düşünmeliyiz” dedi.

Avdagiç, orta eleman fiyatlarının gözden geçirilmesi konusundaki teklifini anlatırken, “sıradan bir örnek vereyim; İstanbul’da bir genç, nasıl ki motorlu kurye olduğunda 7 bin-7 bin 500 lira kar elde ediyor. Bu koşullarda kelam gelimi bir CNC operatörünü 4 bin-4 bin 500 liraya çalıştırmayı düşünmeniz hayli rasyonel olmaz. Orta eleman fiyatları makul düzeye getirilmeli” tabirlerini kullandı.

“ÜNİVERSİTE MEZUNU 6 AY KURSA GİDİP CNC OPERATÖRÜ, ERP YETKİLİSİ OLABİLİR”

Şekib Avdagiç, üniversite mezunları için alternatif sanayi eğitimi teklifini aktarırken, üniversite mezunu fakat iş bulamayan, kendisine, ailesine ve iş dünyasına katkı sağlamak için alternatif istikamet arayanların kesinlikle bulunduğunu kaydetti.

“Öncelikle bu gençlerin ortaya çıkmasını sağlayarak, onlara ulaşarak, gereksinimlerini ve dileklerini karşılayacak biçimde, onları epey süratli birtakım ikincil kurslarla mesleğe ve iş ömrüne kazandırabiliriz” diyen Avdagiç, öğrencinin iş potansiyeli düşük bir kısım okumuş olabileceğini ya da öğrendiklerini kâfi bulmayabileceğini söylemiş oldu.

Avdagiç, “Yeni mezun öğrenci, kendini emek bölümünün gereksinim duyduğu, talep ettiği mesleksel alanlarda geliştirmek isteyebilir. Kelam gelimi 6 ay kursa gidip CNC operatörü, ERP yetkilisi olabilir, kalite denetimci olabilir, nitelik gerektiren her bakılırsavi alabilir.

Endüstrinin gereksinim duyduğu tüm konularda lojistikten bakım işlerine kadar biroldukca alanda açık konumlar var. bu biçimdece hem gençlerimizin işsiz kalmasını önlemiş, gerçek piyasa ihtiyaç ve gerçekleriyle örtüşen bir tahlil üretmiş oluruz birebir vakitte iş dünyasının gereksinim duyduğu iş gücünü karşılamış oluruz” diye konuştu.

Avdagiç, üniversite mezunlarının, alacakları ikincil eğitimle birlikte daha yüksek maaşla işe başlayacakları için iş hayatlarına daha nitelikli biçimde devam edebileceklerini söylemiş oldu.

“KOLAY BİR İŞ DEĞİL LAKİN BUNU TOPLUM OLARAK BAŞARMALIYIZ”

İTO Lideri Avdagiç, “üniversite mezunları bu eğitimleri tercih etmeyebilir” fikrinde olanlar bulunabileceğini söz ederek, şunları kaydetti:

“‘O kadar üniversite okudum, 6 ay da ek eğitim aldım, daha sonra mavi yakalı olacağım’ diye de düşünebilir. Bizim bu niyetin olumsuzluklarını ortadan kaldıracak, piyasada geçerli meslek sahibi olmanın ehemmiyetini vurgulayan tanıtımlara yük vermemiz lazım.

Burada temel olan, insani kurallarda ve fiyatlarda çalışma imkanının sağlanmasıdır. Gençlerimiz kendi gelecekleri için, ülkemizin geleceği için yeni bir dünya kurmanın kendi tercihleriyle mümkün olduğunu bakılırsaceklerdir.”

Meslek liselerinin piyasa beklentilerine uygun olacak biçimde bir daha kurgulanmasının epey kıymetli olduğunu vurgulayan Avdagiç, “Mesleki eğitimin müşterisi yüklü olarak olağan olarak iş dünyası. Özel kesimin epeyce ağır bir biçimde mavi yakalı yetişmiş, üretime katkı verecek gençlere muhtaçlığı var” dedi.

Ulusal Eğitim Bakanlığı’na yeni atanan Mahmut Özer’in mesleksel eğitim konusundaki hassaslığına şahit olduklarını belirten Avdagiç, “Piyasa beklentileri ile eğitim sisteminin çıktılarını eşleştirecek bir yapıyı süratli ve aktif bir biçimde hayata geçirmemiz gerekiyor. Yeni Ulusal Eğitim Bakanımızın tecrübesiyle mesleksel eğitim konusunda sonuç odaklı adımlar atılacağına inanıyoruz” diye konuştu.