İşten çıkarma yasağı bitti, 3 ayda 518 bin kişi işsizlik maaşına başvurdu

Professional

New member
Pandemi daha sonrası uygulanan işten çıkarma yasaklarının sona ermesi ile bir arada işsizlikteki bilanço ağırlaşırken, yasağın bittiği 30 Haziran daha sonrası yaşanan işsizlik dalgası Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) bilgilerine yansıdı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) tartışmalara niye olan işsizlik bilgilerine karşılık İŞKUR’un deklare ettiğı işsizlik maaşı müracaatları son 3 ayda büyük bir dalgaya işaret ediyor.

SON 3 AYDA 518 BİN KİŞİ İŞSİZLİK MAAŞINA BAŞVURDU

Eylül ayı istatistiklerine göre, yasakların kalkmasının akabinde temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan 3 aylık periyotta 518 bin kişi işsizlik maaşı için müracaatta bulundu.


Sözcü’den Sayime Başçı’nın haberine göre
; TÜİK dataları işsizliğin ağustosta yüzde 12.1 ile yerinde saydığını gösterirken, İŞKUR’un yayımladığı işsizlik sigortası datalarına göre ise 2002 yılı ile 2021 Haziran sonunu kapsayan devirde 14.8 milyon kişi işsizlik maaşı için müracaatta bulundu.

Yasakların kalkmasının akabinde geçen 3 aylık periyodu de kapsayan eylül sonu bilgilerine göre, bu sayı toplam 15.3 milyonu aştı. Bu bilgiler 3 ayda işsizlik maaşı için 518 bin müracaatın yapıldığını ve en az bu kadar çalışanın daha işten atıldığını ortaya koyarken, ağır kaideler niçiniyle müracaatların bir kısmı kabul edilerek maaş ödemelerine geçiş yapıldı.