İşte kripto taslağı

Professional

New member
KRİPTO piyasasına düzenleme getirecek yasa için çalışmalar hızlandı. Bölüm temsilcilerine görüş için gönderilen taslağa nazaran, müsaade almadan kripto varlık hizmet sağlayıcısı olarak faaliyet yürüttüğü tespit edilen gerçek ve hukukî bireylerin yetkilileri hakkında 3 yıldan 5 yıla kadar mahpus, 10 bin güne kadar isimli para cezası verilecek. Kripto varlık alım-satım ve transfer süreçlerini heyet tarafınca yetkilendirilmemiş kuruluşlarda yapanlara da 20 bin liradan az olmamak üzere süreç fiyatı kadar ceza verilebilecek. Kripto para dalının üzerinde tartıştığı Sermaye Piyasası Kanunu’nda kripto varlıkların ve kripto varlık platformlarının düzenlenmesine dair değişiklik taslağına bakılırsa, kripto para platformları ve hizmet sağlayıcıları müsaade verme yetkisi SPK’ya verildi. Şura, platformlarda süreç nazarancek kripto varlıkların belirlenmesine, süreç görmenin sonlandırılmasına, süreç görmesi sonlandırılan kripto varlıkların elden çıkarılmasına ait düzenleme yapmaya yetkili olacak.

SİBER TAARRUZ OLURSA

Taslağa bakılırsa, Türkiye’de yerleşik şahısların kripto varlıklara ait alım-satım süreçlerini sırf şura tarafınca yapılacak düzenleme uyarınca yetkilendirilmiş kuruluşlar nezdinde yapmaları temel olacak. Platformların kendi nam ve hesaplarına yapacakları süreçler bu kapsamda değerlendirilmeyecek. Müşterilerin yurtharicinde yerleşik kuruluşlarda gerçekleştirecekleri alım-satım süreçleri ve bu süreçlere bağlı kripto varlık transferleri sadece yetkilendirilmiş kuruluşlar vasıtasıyla yapılabilecek. Taslağa göre, siber taarruz, teknik arızalar, operasyonel yanlışlar yahut kripto varlık hizmet sağlayıcı mensuplarından kaynaklı suistimaller kararında oluşan ziyanlardan, kripto varlık hizmet sağlayıcı mensupları kusurlarına ve durumun gereklerine nazaran ziyanlar kendilerine yükletilebildiği ölçüde sorumlu olacak. Şahsi sorumlulukla ilgili olarak getirilen kararlar uygulanacak.

Kripto varlık alım-satım platformlarının faaliyet müsaadesi aldıkları yıldan başlayacak biçimde, faiz gelirleri hariç tüm gelirlerinin azami yüzde 10’u olmak üzere her takvim yılı için Şuraca belirlenecek oranı şura bütçesine gelir olarak kaydedilecek. SPK, nakit ödeme ve kripto varlık teslim yükümlülüklerini yerine getiremediği yahut kısa müddette yerine getiremeyeceği ya da bunlardan bağımsız olarak mali yapılarının önemli surette zayıflamakta olduğu ya da mali durumunun taahhütlerini karşılayamayacak kadar zayıflamış olduğunun tespiti hâlinde üç ayı geçmemek üzere verilecek uygun mühlet ortasında mali yapılarının güçlendirilmesini istemeye ya da faaliyetlerini süreksiz olarak durdurmaya; faaliyet yetkilerini kaldırmaya; sorumluluğu tespit edilen yöneticilerin ve çalışanların imza yetkilerini sınırlamaya ve kaldırmaya yetkili olacak.

ZİMMETE 20 YIL MAHPUS

Taslağa göre, faaliyet müsaadesi kaldırılan bir kripto varlık hizmet sağlayıcının; hukuken yahut fiilen idare yahut denetimini elinde bulundurmuş olan gerçek kişi ortaklarının müşterilerini ziyana uğratmaları durumunda verilecek mahpus ve isimli para cezaları da muhakkak oldu. Buna göre, kripto varlık hizmet sağlayıcının ya da müşterilerinin kaynaklarını, kripto varlık hizmet sağlayıcının emin bir biçimde çalışmasını tehlikeye düşürecek biçimde direkt yahut dolaylı olarak kendilerinin yahut oburlarının menfaatlerine kullandırmak suretiyle, her ne suretle olursa olsun kripto varlık hizmet sağlayıcıyı yahut müşterilerini ziyana uğratmaları zimmet olarak kabul edilecek. Bu fiilleri işleyenler hakkında 10 yıldan 20 yıla kadar mahpus ve 20 bin güne kadar isimli para cezası kelam konusu olacak. Taslakta kripto varlıkların zimmet hatasına özel soruşturma adabı de belirlendi.

‘YURTDIŞI HESAPLARIN TASFİYESİ İÇİN 6 AY SÜRE’

TASLAĞA nazaran, kripto varlık alım satım platformu olarak faaliyet gösterenler, ikincil düzenleme yürürlüğe girene kadar faaliyetlerine heyetten müsaade kuralı aranmaksızın devam edecek. İkincil düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar yeni platform kurulamayacak. Yurtdışı kuruluşlarda hesapları bulunan Türkiye’de yerleşik şahıslar hesaplarını ve hesaplarda bulunan kripto varlıklarını Kanunun yürürlüğünü izleyen 6 ay içerisinde tasfiye edecek. Yetkilendirilmiş kuruluşlar haricindeki cüzdanlardan yetkilendirilmiş kuruluşlara transferler en geç şuraca birinci faaliyet müsaadesinin verildiği tarihi takip eden 6 ay içerisinde yapılabilecek.

‘HERKESİ DİNLEYİP KARAR VERECEĞİZ’

AK Parti Meclis Küme Başkanvekili Mustafa Elitaş, Twitter’da katıldığı “Kripto yasa taslağını konuşuyoruz” başlıklı sohbetin akabinde, sohbette yer alan dal temsilcilerini bugün Meclis’e davet etti. Elitaş, Hürriyet’e şunları söylemiş oldu:

“Sohbete tesadüfen girdim. Dinlemeci olarak girdiğimi bakılırsan konuşmacılar bana konuşma daveti gönderdiler, ben de kabul ettim. Biraz geç katıldım ama onları dinleme imkânı buldum. Toplumun tüm paydaşlarını Meclis’te dinledikten daha sonra teklife son halini verip, komiteye sevk edeceğimizi anlattım. Bine yakın platformda iştirakçi vardı. ‘Burada hepinizi dinleme bahtımız yok. İçinizden bu mevzuyu güzel bilen 4-5 dostunuz gelsin’ dedik. 5 kişi seçmişler. Meclis’te toplanacağız. Sanayi Bakanlığı’ndan genel müdürümüz ve akademisyen arkadaşlarımız gelecek, toplam 8 kişilik küme ile toplantı yapacağız. Bu görüşmenin akabinde perşembe ve cuma günü Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri ile görüşeceğiz.”