İşte doğru şekilde nasıl kullanılacağı

Emel

Global Mod
Global Mod

Present perfect veya simple past’ı İngilizce’de kullandığınızda, her zaman hemen net değildir. İki zamanı nasıl doğru kullanacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Bu, basit geçmiş ve şimdiki mükemmelin doğru şekilde nasıl oluşturulduğudur.

Her iki zaman da İngilizce’de mastarla ve – düzenli fiillerle – eklenen son heceyle –Düzenle eğitimli. Düzensiz fiiller için, basit geçmiş için basit geçmiş zamanı kullanın ve geçmiş ortacı şimdiki mükemmeli oluşturmak için kullanılır. Şimdiki mükemmeli oluşturmak için doğru biçimini de kullanıyorsunuz Sahip olmak veya vardırher zaman şimdiki zamanda kalır.

Düzenli ve düzensiz fiiller için Simple Past vs Present Perfect için örnek cümleler:

• Basit geçmiş: otobüse bindim / Etkisi hala süren geçmiş zaman: otobüse bindim
  • Basit geçmiş: Yolu seçti. / Etkisi hala süren geçmiş zaman: Yolu seçmiştir.
Bir sınav durumunda sizden “kısa cevap” istenirse, geçmiş zaman yardımcı fiilini kısaltmamalısınız, bu zamanın kısa bir şekli yoktur. Ancak, şimdiki mükemmelin şuna benzeyen kısa bir biçimi vardır: “Birlikte pişirdiler.” kısaca “Birlikte yemek yaptılar” olur.

Present Perfect vs. Simple Past: Hangi zaman ne zaman kullanılır?

Geçmiş eylemler tamamlandığında, her zaman İngilizce’de past simple kullanın. Bununla birlikte, Almanca’dan farklı olarak, şimdiki mükemmel, önceki bir geçmişi tanımlamaz. Bunun yerine, bir olayın nedeni hakkında rapor vermek istediğinizde her zaman bu kipi seçersiniz. Present Perfect’in diğer uygulama alanları şunlardır:

• haberler (örnek: Duydun mu? OLUMSUZLUK: Duydun mu?)
  • Geçmişte tekrar eden olaylar (örnek: Bu şarkıyı defalarca dinledim ama yine de sözlerini anlayamadım.)
  • Hâlâ devam eden geçmiş olaylar (örnek: Hatırlayabildiğinden beri yazıyor.)
Aksine, geçmişte olaylar birbirini takip ettiğinde, örneğin tamamlanmış bir eylemi veya hikayeyi anlatırken basit geçmişi kullanırsınız.

Misal: Bir kitap okudu ve sonra yattı.

Özel bir formda Simple Past, Past Progressive ile birlikte kullanılır. Devam eden bir olay başka bir olay tarafından kesintiye uğrarsa, bunu basit geçmiş kullanarak yapın – örneğin: Eve geldiğimde film izliyorlardı.

Simple Past & Present Perfect’i bu kelimelerden tanıyabilirsiniz.

Cümlelerde basit geçmiş veya şimdiki zamanı gösteren belirli işaret sözcükleri vardır. Basit geçmiş için bunlar aşağıdaki gibi formülasyonlardır:

• dün, geçen hafta, geçen yıl
  • yarım yıl önce
  • 13 Ekim 2000’de
  • 2021 baharında
Present Perfect’i genellikle şu kelimelerden sonra kullanırsınız:

• çoktan
  • asla ama asla
  • son zamanlarda
  • son günlerde
  • dan beri
  • şimdiye kadar
  • bugüne kadar
  • hala
Bu işaret sözcükleri genellikle hangi zamanı kullandıklarının iyi bir göstergesi olabilir: eylemin tamamlanıp tamamlanmadığı (Basit Geçmiş) veya tamamlanmadığı (Şimdiki Zaman).