İstanbul’da metro çizgisi inşaatı (Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt çizgisinin inşaatına başlandı)

Ethereum

New member
Bağcılar’da düzenlenen merasimde konuşan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, “Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99. yılı, seneye 100. yılını kutlayacağız. Cumhuriyetimizin de 100. yılına daima birlikte yaklaşıyoruz.

İstanbul’un son senelerda başlatmış olduğu en kıymetli ve en fonksiyonel sınırlarından birine daima bir arada start vermenin, onun temelini atmanın, başlangıç bildirisini vermenin keyfini yaşıyorum. ötürüsıyla bir nevi de biz bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı ile İstanbul halkı olarak ikinci bir bayramı yaşıyoruz diyebilirim. Bu manada memnunuz ve gururluyuz” dedi.

“11 İSTASYONDAN OLUŞACAK”

Esenyurt’un İstanbul’un en sıkıntı hizmet sunulan ilçesi olduğunu söyleyen İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, “Bu sınır 3 buçuk milyon insanımızın yaşadığı ilçelerimizin hakikaten ağır bir halde insanlarını kentle birleştiren bağ kurduran beş ilçeden geçen 18.1 kilometre uzunluğundaki 11 istasyondan oluşan bir çizgimiz olacak. Esenyurt, İstanbul’un en güç hizmet sunulan ilçesidir.

Son 10 yılda 60-70 bin kişinin taşındığı ilçe olmuştur. Hatta kayıtlarda olmayan 200 binin üzerinde mültecinin de konuk edildiği bir ilçedir. Bugün burada attığımız bu temelin Esenyurtlu hemşerilerimizde memnun edeceğine bildiğim için bu notu sizinle paylaşmak istedim” diye konuştu.

“43 KİLOMETREYİ 67 DAKİKADA KATEDEBİLECEK”

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, “Biz birinci etapta Mahmutbey, Yasal Sultan Süleyman çizgisini 2024 yılında açacağız. Lakin ek olarak finansman muhtaçlığımız var. Bu muhtaçlığımızı elde etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Esenyurt’tan bir vatandaşımız Mahmutbey’e 28 dakikada gelecek. Mecidiyeköy’e 60 dakikada, Kabataş’a 67 dakikada gidecek. Yani 43 kilometreyi 67 dakikada katedebilecek. Bu sınır günlük 1 buçuk milyona yakın yolcuya hizmet etmiş olacak.

Ek finansman talebi de 305 milyon euro. Biz kaynak buluruz. En ucuz biçimiyle buluruz. En uzun vadeli bir formda de buluruz ve İstanbul’a kazandırırız. Tıpkı biçimde bir çizgimizle ilgili de sağlıklı adımlar atıyoruz. İncirli, Sefaköy, Beylikdüzü sınırı. Beylikdüzü’ne ve Avcılar’a birinci sefer bu sınır yardımıyla metro gelecek” dedi.