İşbir Sentetik, yenilenebilir güç yatırımlarıyla Avrupa basınında

Ethereum

New member
Dünya genelinde yaşanan politik gelişmelerle birlikte ortaya çıkan güç krizi biroldukça bölümü global seviyede etkilemeye devam ediyor. birebir vakitte üretim maliyetlerinde yaşanan artış da şirketlerin alternatif güç kaynaklarına yönelmesine yol açıyor.

Hem ekonomik birebir vakitte sürdürülebilirlik odağında, güç kullanmasında tasarruf edilmesini, güç tüketiminin mahallî kaynaklardan yapılmasını ve fosil yakıt tüketiminin azaltılmasını sağlayan Güneş Güç Sistemleri’ne (GES) yatırım yapan firmalar ise bir adım öne geçiyor.

İlaç, kimya, madencilik ve dokuma kesimlerinde hizmet veren ve muhtaçlık duyduğu gücün %26’sını GES ile karşılayan İşbir Sentetik, yeni yatırımıyla Avrupa basınının radarına girdi. 2023’ün birinci yarısında devreye alacağı 10 MWp gücündeki yeni GES yatırımı ile gücünün %55’ini kendisi üretmeyi hedefleyen şirket, Euronews, Latinpost, The London Economic, California Herald, The American Reporter, Estrella, El Mundo Financiero üzere Avrupa’nın öne çıkan basın kuruluşlarının dikkatini çekti.

Enerji krizine ve global ısınmaya paralel olarak GES başta olmak üzere yenilenebilir güce yatırımı olan ülke ve şirketlerin büyük bir avantaj yakaladığının altını çizen İşbir Sentetik Genel Müdürü Metin Gültepe, mevzuyu şu sözlerle kıymetlendirdi:

“Türkiye, güneş gücü potansiyeli bakımından dünyada birinci sıralarda yer alırken, bu gücün endüstride ve üretimde kullanılması fazlaca kıymetli. İşbir Sentetik olarak yaptığımız yatırımlarla Avrupa’nın dikkatini ülkemize çekiyoruz ve bu durumun rüzgarıyla 4 kıtada 40 ülkeye ihracat yapıyoruz. İvmemizi daha da artırmak için mevcut çalışmalarımıza ilaveten gelecek periyotta hayata geçireceğimiz 10 MWp gücünde yeni GES yatırımımızın müsaadelerini de kısa müddet evvel aldık. bu biçimdece şu an tüketimimizin yıllık ortalama %26’sını GES ile ürettiğimiz elektrikten karşılarken, yeni yatırımımızla birlikte 2023’ün birinci yarısında güç gereksinimimizin %55’ini kendimiz üretmeyi planlıyoruz. Hem kurumumuz tıpkı vakitte dünyamız için sürdürülebilirliğe dair projelerimiz üzerinde ağır bir biçimde çalışıyoruz.”

ÜRETİM ATIKLARININ %30’UNU TEKRAR KULLANILABİLİR KILACAK

Çevre hassaslığı kapsamında Avrupa ülkelerindeki plastik üretimindeki sınırlandırmalara uyarak, üretimlerinde farklı uygulamalar geliştirdiklerine de dikkat çeken İşbir Sentetik Genel Müdürü Metin Gültepe’den edinilen bilgilere bakılırsa şirket, son devirde çevreci ambalaj üretimi çalışmalarını hızlandırıyor.

İklim krizinin tesirlerini asgarî seviyeye indirmek maksadıyla küresel çapta kabul edilen stratejiler bütünü Yeşil Mutabakat çerçevesinde, üretim artıklarının en az %30’unun bir daha kullanılmasıyla ilgili çalışmalarını AR-GE Merkezi’nde yürütmeye devam ediyor. Üretimde bir daha kıymetlendirilebilir ve geri dönüştürülebilir materyallerin kullanılmasını evvelandiren şirket, ‘doğa dostu üretim’ mottosuyla tasarladığı projeler ile bir arada daha az karbon izi bırakarak paydaşlarından farklılaşmayı hedefliyor.

DÜNYANIN ÖNDE GELEN BIG BAG ÜRETİCİSİNE DÖNÜŞTÜ

Konuya dair yaptığı açıklamada global tedarik zincirlerindeki büyük kırılmalarla birlikte Avrupa’nın istikametinin Türkiye’ye çevrilmesini avantaja çevirdiklerini paylaşan İşbir Sentetik, Avrupalı ve Amerikalı firmalara sağladığı üretim takviyesiyle bu şirketlerin portföylerinde kalıcı bir yer edindiğine dikkat çekiyor. Süreç boyunca dünyanın önde gelen Big Bag üreticilerinden birine dönüşen şirket, Türkiye’deki 60 bin tonluk yıllık üretim kapasitesine 2017’de Hindistan’daki FIBC Big Bag fabrikasını ekleyerek buradaki Big Bag tesisinin kapasitesini de 2 katına çıkarmayı hedefliyor.

Gereksinim duyduğu makineleri tasarlayıp üretmesiyle rakiplerinden bir adım öne çıktıklarını belirten İşbir Sentetik Genel Müdürü Metin Gültepe ise “Sürdürülebilir ve yenilikçi projelerimizle dışa bağımlılığımızı en aza indirerek talepleri süratli bir biçimde karşılamaya başladık. Pazarda başkan kuruluş haline geldik. Big-Bag üretimine özel geliştirdiğimiz otomasyon ile Avrupa ülkelerinin üretim partneri olduk. Pandemiyi fırsata çevirerek ihracatımızı değerli ölçüde artırdık. Tabiat dostu üretim anlayışıyla istikrarlı biçimde büyümeye devam edeceğiz” dedi.