İnternette, pazarda, dükkanlarda… Her yerde çakma eser satılıyor! Uzmanlar uyardı, dikkat edin

Professional

New member
İnternette ve pazarlarda birfazlaca kişi uydurma eserleri özgünmüş üzere satmaya çalışıyor. e-Ticaret siteleri, toplumsal medya uygulamaları üzere alanlarda çakma eserler emsalinin neredeyse 5’te biri fiyatına alıcı buluyor.

Son vakit içinderda bilhassa ayakkabılarda geçersiz eserler çok artmaya başladı. Bilinen markalarda ayakkabılar 1000 lira civarında satılmaya başlayınca sahtelerine olan istek de arttı. Çakma ayakkabılar 60 ile 200 lira içinde internetten satışa çıkıyor.

YALNIZCA AYAKKABI DA DEĞİL

Ayakkabı haricinde tişört, takı, çanta, parfüm, giysilerin de çakmaları özgün üzere satışa çıkıyor. Özgün eserden ayırt edebilmek için kimi vakit zorlanılsa da birtakım eserlerde kalitesizlik bariz aşikâr oluyor.

Pazarlarda kontrollerinin bulunmasına karşın çakma eserler tezgahlarda sergilenirken bu eserleri imal edenler ise çoklukla merdiven altı ortamlarda atölye açıyorlar.

İNTERNETTEN KORKUSUZCA SATIYORLAR

Düzmece eserleri gizlemekten çekinmeyen satıcılar orjinal üzere olduğunu öne sürerek biroldukca eserin ilanını veriyorlar. WhatsApp irtibat numarası üzerinden ya da e-ticaret sitesi üzerinden alışverişler tamamlanırken sanal pos takviyesiyle ya da havale-EFT ile eserin fiyatını anında tahsil edebiliyorlar.


DEV E-TİCARET MARKALARININ SİTESİNDE DE SATILIYOR

Türkiye’de bilinen dev e-ticaret markalarının sitelerinde de uydurma eserler satışa çıkıyor. Bilhassa “ikinci el” ismi altında satışa çıkan lakin etiketli ve sıfır eser olarak pazarlanan çakma eserler büyük ilgi görüyor.

KAPALIÇARŞI’DA ÇANTA SATIŞI!

Kapalıçarşı’da lüks markaların uydurma eserleri binlerce liraya alıcı buluyor. 50 bin liralık çantalar 5 bin liraya birebir gibisi halinde satışa sunuluyor. Bu dükkanlar çoklukla referans üzerine müşteri kabul ediyor.

Aydın AĞAOĞLU – Tüketici Müracaat Merkezi Onursal Lideri
İNTERNET SİTELERİNİN SAHİPLERİ SORUMLUDUR


İnternet üzerinden satışa çıkarılan geçersiz eserlere ait olarak Tüketici Müracaat Merkezi Onursal Lideri Aydın Ağaoğlu “Web siteleri tıpkı eserin sahtesini de özgününü de satıyor. Satış portallarının sahiplerinin sorumluluğu olmalıdır. Tüketici Kanunu’na göre, satıcı, yer sağlayıcı, üretici, ithalatçı, tüketiciye müteselsilen sorumludur.” dedi.

DÜZMECE ESERİ İADE EDİN

Düzmece eserlere ait olarak Ağaoğlu “İnternetten yapılan alışverişlerde 14 gün boyunca tüketicinin iade, iptal hakkı vardır. Düzmece olan eserler motamot iade edilmeli” açıklamasında bulundu.


SATIN ALIRKEN DİKKAT

Ağaoğlu internetten alışveriş yaparken sitede açık adres, telefon, ticari unvan, MERSİS numarası ve cayma hakkı üzere bilgilendirme olan yerlerden mamüllerin temin edilmesi gerektiğini söylemiş oldu.

ZABITANIN VAZİFESİ DEĞİL

Ağaoğlu “Pazar yerlerinde de bu eserler açıkça satılıyor lakin zabıtanın nazaranvi marka tecavüzünü önlemek değil. Temel aldatma internet sitelerinde oluyor. Mağazaya, pazara giden birisi eseri inceleyip alabiliyor. Fakat internetten düzmece eserler özgün üzere satılıyor. Tüketici aldatılıyor. Yepyeni parfümlerin sahteleri de bu sistemle satılıyor” yorumunu yaptı.

ÜNLÜLERİN REKLAMLARINA KANILMAMALI

Geçersiz eser satıcılarının ünlüleri reklam yüzü olarak kullanılmasına yönelik olarak Ağaoğlu “Reklam yapan ünlüler şöhretlerini ucuza satmamalı. Ahlaki açıdan bu âlâ bir durum değil. Ünlüler muteber olmayan mamüllerin reklamlarında oynamamalı. İnşaat şirketlerinin reklamlarında da oynayanlar vardı, on binlerce kişi dolandırıldı” dedi.


DÜZMECE ESERLERE ‘HAYIR’ DİYORUM
Prof. Dr. Emine Dilek Bahçekapılı Yıldırım – Dermatolog


Piyasada satılan geçersiz mamüllerin insan bedenine ait ziyanlı olduğunu belirten Prof. Dr. Emine Dilek Bahçekapılı Yıldırım “Sahte eserlerde kullanılan unsurlar temas daha sonrası alerjik tepkiler oluşturabilir. Kanserojen tesirler de görülebilir. Alerjik derken hassasiyet, kızarıklık ve yaralar üzere hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu niçinle geçersiz eserlere “hayır” diyorum” dedi.

İŞİN UZMANLARINA BIRAKMAK GEREKİYOR

Toplumsal medyada ünlenen birtakım isimlerin hoşluk merkezi açarak ya da internet üzerinden çeşitli kremler satarak cilde yeterli geldiğine yönelik reklam yapmalarına yönelik olarak Yıldırım “Sosyal medyada meşhur olanlara güvenmemek gerekiyor. Çıkan kozmetik mamüllerin içerikleri muhakkak değil. İşi bilen bireylerin yapması gerekiyor. Dermatologların alanlarına sahip çıkması gerekiyor. Her cilde her eser kullanılamaz. Cildi tanıyıp tahlil edip ona nazaran tedavi uygulanması lazım” açıklamasını yaptı.

İĞNELİ SÜREÇLER HOŞLUK MERKEZLERİNDE OLMAZ

Botoks üzere iğneli süreçlerin yalnızca Sıhhat Bakanlığı’na bağlı muayenehanelerde, tıp merkezleri ve hastanelerde yapılacağını söyleyen Yıldırım “Güzellik merkezleri iğneli süreç yapamaz, yapıyorlarsa muhakkak soruşturulmalı ve incelenmeli” dedi.