İngiltere, XL-Bully dövüş köpeğini yasaklamak istiyor: ölümler

Emel

Global Mod
Global ModXL zorbaları zaten çok fazla ölüme ve yaralanmaya neden oldu. Şimdi İngiltere Başbakanı dövüş köpeğini yasaklamak istiyor.


Ve başka bir ölüm: Geçen hafta İngiltere’nin Stonnall kentinde 52 yaşındaki bir adamın iki Amerikan XL Bully köpeği tarafından ısırılarak öldürülmesinin ardından, Birleşik Krallık Başbakanı bizzat ipi çekti.


Başbakan Rishi Sunak, “Amerikan XL Bully’nin topluluklarımız için bir tehdit oluşturduğu açık. Bu şiddetli saldırılara son verebilmemiz ve insanları güvende tutabilmemiz için bu melezin mümkün olan en kısa sürede tespit edilip yasaklanmasını emrettim” dedi. bir video konuşması.


Bunun açıkça mücadeleye yönelik bir türe karşı açık bir duruş olduğu düşünülebilir. Ancak Sunak’ın emri, adayı aylardır etkisi altına alan uzun saldırı serisinin sonunda geliyor. Çeşitli kuruluşlar, Başbakanı, XL zorbaları tarafından insanlar (çok sayıda çocuk dahil) ciddi şekilde yaralanana ve hatta öldürülene kadar beklemekle suçluyor. Hayvanları koruma dernekleri ise bazı köpeklerin yasaklanmasının çözüm olmadığını eleştiriyor. “Sorumsuz yetiştirme, yetiştirme ve sahiplenme”ye karşı harekete geçmek daha önemli.


Bu yüzden American XL Bully listelenmiş bir köpek değil


American XL Bully’nin sorunu mu var? Büyük Britanya’da bulundurulmasına veya bulundurulmasına izin verilmeyen hayvanlar, Çevre Bakanlığı’nın tehlikeli türler listesinde yer alıyor. İngiliz köpek yetiştiricileri kulüplerinin çatı kuruluşu olan UK Kennel Club, XL kabadayıyı bağımsız bir cins olarak tanımadığı için henüz tehlike listesine dahil edilmemiştir.

American XL Bully böyle yaratıldı


BBC’nin bildirdiği gibi, American XL Bully’nin 1980’lerin sonlarında ABD’de American Pit Bull Terrier ile American Staffordshire Terrier’in melezlenmesinden yaratıldığı söyleniyor. Hedef daha da kaslı bir köpekti. Bully Watch grubuna göre melez ilk olarak Birleşik Krallık’ta 2014 veya 2015 civarında ortaya çıktı. Pandemi sırasında hayvan sayısı hızla arttı.


Almanya da XL Bully’de aynı sorunu yaşıyor. Bu ülkede de ayrı bir cins olarak tanımlanmadığı için tehlikeli olarak sınıflandırılan köpek cinslerinin sözde listesi olarak görünmüyor. Alman Köpek Derneği (VDH) bu yılın başında petbook.de’ye şunları söyledi: “Şu anda cinsi tanımaya yönelik herhangi bir çalışma yok. Yönetmeliklerimize göre bu köpekler soy köpeği değil ve bu nedenle tanınamıyor.”


Yıl sonuna kadar yasak


İngiliz hükümeti bu prosedürü artık bir bültende yayınladı: Öncelikle, XL Bully’nin “1991 Tehlikeli Köpekler Yasası”na uygun olarak menşei, boyutları ve özellikleri açısından kesin olarak tanımlanması gerekiyor. Daha sonra melezin tehlike listesine alınabilmesi için yasal bir yönetmelik yayınlanacak. Hükümet, “Bu, bir XL Bully’ye sahip olmayı, yetiştirmeyi, dağıtmayı veya satmayı cezai bir suç haline getiriyor” diye yazıyor. “Bunu yıl sonuna kadar yapacağız”