Hubble Uzay Teleskobundan Büyüleyici Yeni İmajlar Geldi!

  • Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Hubble Uzay Teleskobundan Büyüleyici Yeni İmajlar Geldi!
Güneş sistemimizde 8 büyüleyici gezegen (ve doğal ki bir de Pluton)bulunuyor. Geçtiğimiz hafta, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı, Hubble Uzay Teleskobu tarafınca yakalanan yeni Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün manzaralarını yayınladı ve yakın etrafımızdaki hoşlukları bir kere daha hatırlamamızı sağladı.

Bu gezegenlerin dördü de gaz devleri ve bu da onların, kayalık olan Dünya yahut Mars’tan hayli farklı olmaları manasına geliyor. NASA’nın Hubble imajları hakkında şiirsel bir tabirle söylemiş olduği üzere, “Güneşten 500 milyon mil ile 3 milyar mil içinde uzaklığa uzanan bu canavarlar gizemli oldukları kadar uzaklar, güneşten o kadar uzakta yaşıyorlar ki su anında donarak katı buza dönüşüyorlar.

NASA ve ESA’nın ortak projesi olan Hubble, bilim insanlarının vakit ortasındaki hava durumunu ve atmosferik değişiklikleri takip edebilmeleri için her yıl dış gezegenleri izliyor. İmajlar, Dış Gezegenler Atmosferleri Mirası programının (OPAL) bir modülü ve Eylül ve Ekim aylarında çekildi.

Teleskop, 4 Eylül’de Jüpiter’de yeni fırtınalar fark etti. Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden Amy Simon, “Her yeni bilgi aldığımızda, bulut özelliklerindeki manzara kalitesi ve detay beni şaşırtıyor” diyor.

7 Eylül’de Satürn’ün görünümü, mevsimsel değişikliklere bağlı renk değişimlerini ortaya çıkardı. Hubble’ın keskin gözleri, araştırmacıların çizgili gezegenin hangi bantlarının renk değiştirdiğini incelemesini sağlıyor.

Uranüs, Hubble’ın 25 Ekim imgesinde parlak beyaz bir kutup bölgesine sahip. NASA, “Araştırmacılar, parlayan kutup başlığının atmosferik metan gazı konsantrasyonundaki değişikliklerden ve pus parçacıklarının özelliklerinden ve ayrıyeten atmosferik akış modellerinden nasıl kaynaklandığını araştırıyorlar” diyor.

Neptün, teleskopun 7 Eylül imgesinde mavi bir bilye üzere görünüyor. NASA, gezegenin 1989’da Voyager 2 misyonunun baktığı zamanki haline epey benzediğini belirtiyor.

Hubble, uzayın sırlarını açığa çıkarmak için otuz yıldan fazla vakit harcadı. Teleskop grubu şu anda teknik bir aksaklık üzerinde çalışıyor, fakat sorun giderme sırasında ana bilim araçlarından biri çalışıyor. Her şey planlandığı üzere giderse, Hubble’ın 2022’de öbür bir gezegen imgeleri tipi sunmasını bekleyebiliriz.