Her yıl 1,6 milyon kişi yeni işini Meslek.net ile buluyor (İlandır)

Ethereum

New member
Kariyer.net, Türkiye işgücü piyasası üstündeki tesirlerini ve piyasanın gelişmenine sağladığı katkıyı ortaya koyduğu ekonomik tesir raporunu deklare etti. Siyaset Tahlil Laboratuvarı (PAL) tarafınca hazırlanan çalışmanın neticelerina göre; 2019-2021 periyodunda yılda ortalama 1,6 milyondan fazla kişi yeni işini Meslek.net ile buldu. Bu tesir, Meslek.net ekosisteminde yer alan platformlar da dahil edildiğinde direkt ve dolaylı olarak yılda 2,6 milyon şahsa erişiyor. Son 10 yıldaki tesir değerlendirildiğinde ise Meslek.net ve İşin Olsun platformları üzerinden sağlanan direkt istihdam etkisinin 8,6 milyonu bulduğu görülüyor.

Türkiye’de istihdam ve iş bulma dinamiklerine dair kapsamlı bir tahlil sunan “Kariyer.net’in İşgücü Piyasası Üzerindeki Etkileri” çalışması, 11 Ekim’de düzenlenen görüşmede, Meslek.net CEO’su Fatih Uysal, Siyaset Tahlil Laboratuvarı Yönetici Ortakları Emre Koyuncu ve Esen Çağlar tarafınca kamuoyuyla paylaşıldı.

Araştırmanın metodolojisi ve kıymetli çıktıları hakkında bilgi veren Siyaset Tahlil Laboratuvarı Yönetici Ortağı Emre Koyuncu, çalışmanın Meslek.net’in Türkiye işgücü piyasası üstündeki tesirlerini ve piyasanın gelişmenine sağladığı katkıyı ortaya koymak hedefiyle Ocak-Mayıs 2022 periyodunda yürütüldüğünü söylemiş oldu. Meslek.net ve TÜİK datalarına dayanarak hazırlanan rapor kapsamında ikisi patronlara, üçü de adaylara yönelik olmak üzere 5 anket çalışması yapıldı. Anketlere yaklaşık 13 bin kişi katıldı. Türkiye’de son 10 yılın istihdam ve iş bulma dinamiklerini paylaşan Koyuncu, değerli bilgilere değindi.

İşe yerleşen her 3 şahıstan yaklaşık biri Meslek.net araçlarını kullandı

Koyuncu: “2021 yılına baktığımızda iş arayan kişi sayısı 5,8 milyon. 2010’dan bu yana internet üzerinden iş arayanların sayısı 2,8 katına çıktı. Geçtiğimiz yıl internet kullanan her 10 şahıstan biri internet üzerinden iş ararken, Meslek.net aracılığıyla 3,2 milyon kişi iş başvurusu yaptı. 2019-2021 devri değerlendirildiğinde işe yerleşen her 3 bireyden yaklaşık biri Meslek.net araçlarını kullanmaktadır” dedi.

Araştırmayı Meslek.net’in istihdama, işgücü piyasasının gelişmenine ve istihdamda kapsayıcılığın gelişmenine katkıları olarak 3 ana başlıkta gerçekleştirdiklerini söyleyen Koyuncu öne çıkan katkıları paylaştı: “Çalışmanın neticelerina bakılırsa direkt ve dolaylı tesirler bir ortada değerlendirildiğinde, 2019-2021 içinde yılda ortalama 1,6 milyon kişi Meslek.net ile iş buluyor. Meslek.net ekosisteminde yer alan öteki platformların direkt ve dolaylı tesirleri değerlendirildiğinde yılda toplam 2,6 milyon kişi işini Meslek.net ile buluyor”.

İşverenlerin yüzde 42’si Meslek.net olmasaydı istedikleri nitelikte çalışanı bulamayacağını düşünüyor

Kariyer.net’in geniş patron ve aday ağıyla işgücü piyasasındaki arz ve talebi buluşturduğunu, işe yerleşmelerin uzun vadeli ve verimli bulunmasına katkı sağladığını söyleyen Koyuncu, “Araştırmamızın çıktılarına bakılırsa, Meslek.net’te iş arayanların yüzde 68’i Meslek.net yardımıyla kendilerine uygun iş ilanları bulduğunu, patronların ise yüzde 64’ü aradıkları nitelikte adaylara ulaşmada Meslek.net’in katkı verdiğini belirtti. Meslek.net üzerinden ilan açan patronların yüzde 42’si Meslek.net olmasaydı istedikleri profilde insan kaynağına ulaşamayacaklarını beyan etti. Buna bakılırsa, Meslek.net aracılığıyla işe yerleşenler, başka kanallardan iş bulan adaylara kıyasla beklentilerine daha uygun işlere erişebilmektedir. Türkiye İşe Yerleşen Anketi’ne nazaran Meslek.net ile işe girenlerin yüzde 72’si maharet, tecrübe ve eğitimlerine uygun bir işe yerleştiklerini söylerken, yüzde 58’i girdikleri işte meslek gelişimi imkânı bulduklarını belirtmiştir.

Kariyer.net iş arama ve işe alım süreçlerini hızlandırdı

Politika Tahlil Laboratuvarı Yönetici Ortağı Esen Çağlar ise şu dataları paylaştı: “Kariyer.net kullanan patronların ve adayların yüzde 64’ü işe alım ve iş arama süreçlerini hızlandırdığını belirtiyor. İş arayanların yüzde 71’i Meslek.net yardımıyla daha fazla firma hakkında bilgi edindiğini belirtirken yüzde 62’si ise çalışma alanındaki istihdam şartları hakkındaki bilgiye erişimin kolaylaştığını belirtiyor”.

Her yıl 498 bin genç Meslek.net aracılığıyla işe yerleşiyor

Bir yılda direkt Meslek.net aracılığıyla işe giren 797 bin kişinin yaklaşık 200 bini ergenlerden (20-29 yaş) oluşuyor. Dolaylı tesir de dâhil edildiğinde Meslek.net her yıl işe yerleşen 498 bin gence yarar sağlıyor. İş tecrübesi 5 yılın altında olan ve 29 yaşın altındaki işe yerleşenler içinde her 4 gençten biri Meslek.net ile başvurduğu staja kabul edildiğini belirtiyor. Birinci kere bir işe yerleşen adayların ise yüzde 30’u bu işlerine Meslek.net aracılığıyla giriyor.

Fatih Uysal: Meslek.net’i günde 1 milyona yakın kişi ziyaret ediyor1999 yılında 4 gencin bir start-up olarak kurduğu şirketin 2006 yılında Türkiye’nin dijitalleşmesine öncülük eden iLab kümesi bünyesine geçtiğini belirten Uysal, iLab’in sağladığı yenilikçi teknolojiler ve stratejik takviye ile süratli büyümesine devam ettiğini söylemiş oldu. Uysal ayrıyeten, şu an 493 çalışanla 600 binden çok şirkete hizmet verdiklerini ve 28 milyonu aşkın özgeçmişe de mesken sahipliği yaptıklarını vurguladı.

Bugün bizim için heyecanlı bir gün 23 yıllık serüvenimizde daima “işimiz gücümüz iş bulmak” mottosuyla hareket ettik. 493 kişilik Meslek.net ailesi olarak; platformlarımızda yeni yeteneklerini arayan yüz binlerce patron ve hayallerindeki yeni işi arayan milyonlarca adayın inancını müdafaaya, onlar için kendimizi her gün yenilemeye, daima daha güzelini yapmaya çalıştık. Siyaset Tahlil Laboratuvarı’nın (PAL) gerçekleştirdiği “Kariyer.net’in Türkiye İşgücü Piyasası üstündeki etkileri” çalışmasının sonuçlarını, bugün kamuoyu ile büyük bir gururla paylaşıyoruz. Ocak-Mayıs 2022 içinde yapılan, 13 bin kişinin katıldığı 5 farklı anket ve TÜİK işgücü bilgilerine dayanan bu tesir tahlili Meslek.net’in işgücü piyasasının gelişmenine ve dönüşümüne olan katkılarını ortaya koyuyor.

Kariyer.net’te yılda ortalama 240 bin ilan yayınlandığını ve günlük toplam 950 binden çok ziyaret gerçekleştiğini söyleyen Uysal, her gün 6 binden çok yeni adayın platforma eklendiğini de belirtti. Kendi bünyelerinde kurdukları ve yatırım yaptıkları teşebbüslerle gerçek adayın yanlışsız işle buluşmasını kolaylaştırmayı hedeflediklerini söyleyen Uysal şu biçimde devam etti: “2014 yılında İnsan Kaynakları dalının tek, internet kesiminin birinci Ar-Ge Merkezini kurduk. Mühendislerimizin, gelişmiş altyapımızı ve Ar-Ge kaynaklarımızı kullanarak geliştirdiği web, taşınabilir web ve taşınabilir uygulamalardan oluşan platformlarımızı, yeniliklerle daima ileriye taşıyoruz.