Her şeyi biliyor musun? O halde genel bilginizi sınayın!

Emel

Global Mod
Global Mod
Bilmediğin bir şey yok mu? O zaman ispatla! Bu zor sorularla genel bilginizi test edin. Sende var mı?

Gömülü içerik simge resmi

Göm

DM puanlarından indirimlere, Mainz’den Vatikan’a kadar – bilgi zenginliğiniz her konuyu kapsıyor mu? O zaman kesinlikle mükemmel bir genel bilgiye sahipsiniz. Ama bu terimin arkasında tam olarak ne var?

Genel bilgi nedir?

Genel bilgi, ortalama eğitim fırsatlarına sahip kişiler tarafından edinilebilen bilgidir. Çocuklara ve gençlere yetiştirilmeleri ve eğitimleri sırasında öğretilen sadece bilgi değildir. Buna, örneğin medyayı tüketirken istemsiz olarak emilen bilgiler de dahildir.

Genel eğitim nedir?

Genel eğitim, modern toplumun olabildiğince çok alanını aktif olarak şekillendirebilmek için kişinin ihtiyaç duyduğu en önemli bilgi ve becerileri tanımlar. Genel bilgi, her insanın eğitiminin temelini oluşturmalıdır. Bununla birlikte, genel bilgi ve genel eğitim terimleri yalnızca belirsizdir ve tekdüze bir şekilde tanımlanmamıştır. Halk arasında, her ikisi de genellikle eşittir.

Genel bilgi ve genel eğitim arasındaki fark

Basitçe söylemek gerekirse: genel eğitim, genel bilgi gerektirir. Eğer genel bilgi mevcutsa, insanlar onu anlayabilmek ve bağlamda uygulayabilmek için zekalarına da ihtiyaç duyarlar. Psikolojide genel bilgi, uzun süreli bellekte depolanan aşağı yukarı günlük gerçeklerden oluşur. Bu bilgiyi inşa edebilmek, insanlardan belirli bir derecede zeka gerektirir.

Terimler böyle gelişti

Genel eğitim ve genel bilgi terimleri Aydınlanma döneminden gelmektedir: O zamanlar insanlar, uygarlığın tüm bilgisinin tek tek kitaplarda tükenmediğinin farkına vardılar. Ayrıca bilginin niceliği niteliğine bağlı değildir. Bu aynı zamanda, her bir kişi için yalnızca sınırlı kullanımda olan özel bilgi için de geçerlidir.

Bununla birlikte, herkesin belirli bir temel deneyim, içgörü ve değer zenginliğine ihtiyacı vardır. Edinilen uzmanlık bilgisinin anlamlı bir şekilde kullanılmasını mümkün kılan şey budur. Aydınlanma sırasında, “ansiklopedistler” mevcut tüm bilgileri toplamaya ve onu genel halk için erişilebilir hale getirmeye çalıştı. Bu proje devrim niteliğindeydi. O zamana kadar, eğitim yalnızca belirli, çoğunlukla nüfusun üst sınıflarına ayrılmıştı.

Bütün bunlar genel bilginin bir parçasıdır

Genel bilgi bir eğitim kanonu olarak tanımlanırsa, bu büyük ölçüde ilgili ülkeye, kültüre, bireysel eğitim düzeyine ve sosyal çevreye bağlıdır. Bizim için genel bilgi, siyaset, ekonomi, coğrafya, tarih, dil, edebiyat, teknoloji, doğa bilimleri ve sanat gibi alanlardaki bilgileri içerir.