Her geçen gün daha fazla hayvan türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Emel

Global Mod
Global Mod
Dünya çapında yaklaşık 17.000 hayvan türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya ve bu sayı giderek artıyor. Bu, “Kırmızı Liste”nin güncel bir değerlendirmesiyle gösterilir.


Nesli tükenmekte olan hayvan türleri giderek artıyor. Bu, nesli tükenmekte olan hayvan ve bitki türlerinin toplandığı Uluslararası Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin (IUCN) mevcut “Kırmızı Listesi” ile gösterilmektedir. Buna göre, şu anda 16.900 hayvan türü tehdit altında.


Omurgalılar özellikle risk altındadır


Nesli tükenmekte olan türlerin üçte ikisi omurgalı kategorisine giriyor ve üçte biri omurgasızlar. “Statista” analistleri, sayıların nasıl geliştiğini de gösterdiler: 2006’da 8.000’den az hayvan türü tehdit altındayken, sayı sadece on yıl sonra 12.000’in üzerine ve nihayet 2020’de 15.000’in üzerine çıktı.Grafik şunu da gösteriyor: Özellikle omurgalılar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya, hayvan türlerinin üçte ikisi bu kategoriye giriyor. Üçüncüsü omurgasızlardır. Uzmanlara göre en çok amfibiler tehdit altında: Gözlemlenen 7.000’den fazla amfibi türünün yaklaşık yüzde 41’inin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu düşünülüyor. Özellikle Karayipler ile Orta ve Güney Amerika’dan gelen kurbağalar listenin başında gelir.


Bir türün ne kadar tehdit altında olduğu nihai olarak sadece orada kaç hayvan olduğuna değil, aynı zamanda habitatına da bağlıdır. WWF’den Arnulf Köhncke, “Bir türün Doğu Afrika’nın yarısına dağılmış olması veya Kenya’da yalnızca küçük bir volkanik konide bulunması büyük bir fark yaratıyor” diye açıklıyor. “Bir alan çok küçükse, hala 5.000 hayvan olabilir – ancak türler, alanın olası tahribatı nedeniyle ciddi şekilde tehdit altında olabilir.”


Tanıma göre, nesli tükenmekte olan türler, popülasyonları son on yılda en az yüzde 90 oranında küçülen türlerdir.


Hangi türler yok olma tehlikesiyle karşı karşıya?


Amfibiyenlere ek olarak, diğer hayvan türleri de özellikle tehlike altında: Köpekbalıkları ve vatozların yüzde 37’si, resif oluşturan mercanların yüzde 36’sı ve memelilerin yüzde 27’si ve kuşların yüzde 13’ü yakında yok olabilir.


Özellikle nesli tükenmekte olan hayvanlar, örneğin Afrika penguenini içerir. Sfenisküs demersus). Güney Afrika’da sadece 41.700 yetişkin hayvan yaşıyor. Öncelikle petrol ve gaz sondajı, madencilik ve aynı zamanda iklim değişikliği tarafından tehdit ediliyor.

Develer: Yabani deve nesli tükenmekte olan bir tür olarak kabul edilir.
Develer: Yabani deve nesli tükenmekte olan bir tür olarak kabul edilir.

Develer: Yabani deve nesli tükenmekte olan bir tür olarak kabul edilir. (Kaynak: www.imago-images.de aracılığıyla imageBROKER/Florian Bachmeier)

Ayrıca yabani develer (deve kuşu) özellikle tehlike altındadır. Çin ve Moğolistan arasındaki çölde sadece 950 civarında yetişkin hayvan kaldı. Kazakistan’da türün soyu tükenmiş olarak kabul ediliyor.


Batı Afrika’da hala Batı Afrika zırhlı timsahının 1.000 ila 20.000 örneği var (mecistops katafraktus). Dar burnu nedeniyle özellikle dikkat çekicidir ve bu nedenle Nil timsahından kolayca ayırt edilebilir.

Batı Afrika zırhlı timsahı (Mecistops cataphractus): En fazla 20.000 yetişkin birey kalmıştır.
Batı Afrika zırhlı timsahı (Mecistops cataphractus): En fazla 20.000 yetişkin birey kalmıştır.

Batı Afrika zırhlı timsahı (Mecistops cataphractus): En fazla 20.000 yetişkin birey kalmıştır. (Kaynak: ALIMDI.NET / Arterra / Philippe, www.imago-images.de üzerinden)

İklim değişikliği türlerin yok olmasına neden oluyor


Bilim adamları, küresel iklim değişikliğini türlerin yok olmasının ana nedenlerinden biri olarak gösteriyor. İklim değişiklikleri birçok hayvan türünün yaşam alanlarının kaymasına, küçülmesine ve hatta tamamen yok olmasına neden oluyor.


Ancak insanlar da bir sorundur: İnsanların yayılması, hayvanları doğal ortamlarından uzaklaştırır veya yaşam alanları yok edilir.