Her 4 erkekten birinde erken boşalma sorunu var!

Leila

Global Mod
Global Mod
Her 4 erkekten birinde görülen erken boşalma sorunu, en sık karşılaşılan cinsel fonksiyon bozukluğu olarak da biliniyor. Uzmanlar, teşhis koyulurken kişinin denetimi ve istemi haricinde boşalma yaşamasının en değerli kriter olarak kabul edilebileceğini belirtiyor. Uzmanlara bakılırsa, 2-4 ay kadar süren cinsel terapi süreci eşler içindeki âlâ münasebetin varlığı ile olumlu sonuçlanıyor. Uzmanlar, hem erkekte tıpkı vakitte bayanda his kaybına yol açtığı için jel, sprey üzere yanlış tedavi uygulamalarından uzak durulması ikazında bulunuyor.Psikiyatri Uzmanı Dr. Dilek Sarıkaya, erkeklerde görülen erken boşalma meselesinin niçinleri ve tedavi süreci hakkında değerli bilgiler paylaştı.

Erken boşalma cinsellikten kaçmaya yol açabiliyor

Erken boşalmanın erkeklerde en sık görülen cinsel fonksiyon bozukluğu olduğunu vurgulayan Dr. Dilek Sarıkaya, “henüz üç – dört erkekten birinde erken boşalma sorunu ortaya çıkıyor. Erken boşalma çok sık görülen bir sorundur lakin kişi bunu yaşarken sadece kendisi yaşıyormuş, yalnızca kendi başına geliyormuş üzere algılayabiliyor ve bu da epey önemli bir performans telaşına yol açabiliyor. Erken boşalma aslında, penisin vajene girmesindilk evvel ya da girdikten daha sonrasında çabucak hemen hudutlu bir cinsel ihtarla bir arada kişinin istemi ve denetimi olmadan gerçekleşmesi olarak tanımlanıyor. Bu durum, kimi vakit şahısta besbelli bir zahmete yol açabildiği üzere cinsellikten kaçınmasına kadar da uzanabiliyor.” dedi.

Travmatik tecrübeler öğrenmeyi zorlaştırıyor

Dr. Dilek Sarıkaya, “Erken boşalma teşhisini koyarken evvela bu durumun ne oranda yaşandığı, kişinin bu durumdan dolayı ne kadar derde uğradığı, cinselliğin bu durumdan ne kadar etkilendiği ve fonksiyonun ne kadar bozulduğu kıymetli kriterlerdir.” dedi ve kelamlarına şöyleki devam etti:

“Belki de en değerli kriter olarak kişinin denetimi ve istemi haricinde boşalma yaşamasını kabul edebiliriz. Boşalmanın denetimi, şahısta cinsel tecrübe ve cinsel aktivite sıklığı arttıkça gelişen bir öğrenme sürecidir. Bilhassa birinci cinsel tecrübelerle bir arada birtakım travmatik tecrübeler kelam konusu olduysa, tecrübeler yetersizse ve kişinin cinselliğe dair birtakım yanlış inançları var ise öğrenme süreci sekteye uğrayabiliyor. bu biçimdelikle boşalmanın denetim edilebilmesi konusunda bir kuvvetlik ortaya çıkabiliyor. Uzmanların da cinsel terapilerde tam da tedavi ettiği ve müdahale ettiği kısım bu kısım oluyor. Geç kalınmış olan öğrenme sürecinin cinsel terapi sürecinde en baştan başlatılması, yanlışsız ve uygun bir biçimde boşalma denetiminin öğretilmesi mümkün oluyor.”

Birinci evrede üroloji doktoruna başvurulmalı

Erken boşalma sorunu yaşayan kişi ya da çiftlerin, bu sorunu uzun müddettir yaşıyor ve bu durumdan dolayı önemli bir problem ile karşılaşıyor olmaları durumunda organik bir sorun olup olmadığına dair birinci vakit içinderda üroloji doktoruna başvurmalarını tavsiye eden Dr. Dilek Sarıkaya, “Birtakım inceleme ve tetkiklerin yapılması uygun olacaktır. Lakin kişi çoğunlukla erken boşalmanın cinsel aktivitenin başladığı birinci devirden itibaren faal olduğunu ve daha sonradan başlayan bir sorun olmadığını söylüyorsa, büyük ihtimalle altta yatan sebep psikojenik faktörlerdir ya da boşalma denetiminin hiç öğrenilmemiş olmasıdır.” dedi.

Çift münasebetleri terapi verimliliğini etkiliyor

Cinsel terapide bir daha boşalmanın denetiminin uygun ve hakikat halde öğrenilmesi için çalışıldığını tabir eden Dr. Dilek Sarıkaya, “Cinsel terapilerden çok büyük oranda yarar görüldüğünde boşalma denetiminin öğrenilmesi gerçekleştiği için yinelamanın ya da nüksetmesinin neredeyse hiç mümkün olmadığı ve büsbütün kürün gerçekleştiği bir tedavi sürecinden bahsetmemiz mümkün. Terapi süreci ekseriyetle 6-12 seans, yani 2-4 ay kadar sürebiliyor. Bilhassa çiftin ilgisi uygunsa, eşler birbirine takviye oluyorsa, ortalarında düzgün ve açık bir bağlantı var ise tedavinin daha olumlu sonuçlandığını bahsetmek mümkün.” diye konuştu.

Jel ve spreyler his kaybına yol açıyor

Birtakım bitkisel haplardan, desteklerden bahsediliyor lakin bunların da içerisinde ne tıp kimyasallar olduğu bilinmiyor. Bu niçinle de bu usul tedavileri önermiyoruz. Bunlara ek olarak, birtakım antidepresan ilaçların da erken boşalmanın tedavisinde, aslında antidepresan ilacın yan tesirinden yaralanmak amacıyla boşalmanın gecikmesine yol açtığı için kullanıldığını biliyoruz ve duyuyoruz. Lakin antidepresanların bu türlü kullanması da bir süre daha sonra cinsel istek kaybına yol açabiliyor ve aslında sorun yalnızca erken boşalmayken bir süre daha sonra cinsel isteksizlik, hatta ereksiyon kayıpları da görülebiliyor. Bu niçinle, antidepresan ilaçları da erken boşalmanın tedavisinde muhakkak tavsiye etmiyoruz.