Hastanede skandal tez: Hemşireyle inatlaşan tekniker hastanın oksijen ilişkisini kesti

Samuag

New member
İstanbul’daki bir hastanede, argümana nazaran tekniker ile hemşire içindeki inatlaşma, hastanın vefatına yol açtı.

Müthiş olay, 20 Şubat 2020’de meydana geldi. Erişkin Ağır Bakım Ünitesi’nde bakılırsavli biyomedikal teknikeri Fatih K. (35), hemşire Ekrem K. ile bir arada nöbetteydi. Ekrem K., elindeki dokümanları imzalamak için Fatih K.’nin önlüğünün cebindeki kalemi alıp geri vermedi.

Sabah gazetesinden Dilek Yaman Demir’in haberine göre ikili içindeki kalem inatlaşması sürerken, Fatih K., “Kalemi getir, yoksa ağır bakım ünitesinin oksijen temasını keserim” dedi. İnada binen polemik sırasında Fatih K. söylemiş olduğini yaptı ve 5 hastanın bulunduğu Ağır Bakım’daki oksijen panosunun kapağını açarak üniteye oksijen gönderen vanayı birdenbire kapattı.

56 YAŞINDAKİ HASTA HAYATINI KAYBETTİ

Hastanede alarm çalmaya başladı. Bu sırada hastalardan 56 yaşındaki Yusuf S.’de külfet yaşandı. Hemşire koşarak hastasına yardıma gitse de Ağır Bakım’daki Yusuf S. hayatını kaybetti.

Hastanın vananın kapatılmasıyla nefessizlikten öldüğü belirlendi. Hastanedeki üst denetçi hemşire, alarmla ilgili idari soruşturma başlattı. Hemşire Ekrem K. ve başka çalışanların sözlerine başvuruldu. Ekrem K., yaşanan şakalaşma olayı niçiniyle teknikerin oksijen paneline gittiğini, akabinde panelin kapağını açarak üniteye irtibat sağlayan vanayı kapattığını ve bu kapatma niçiniyle hastanede alarm çaldığını söylemiş oldu.

“YAPTIĞIM ŞEY İÇİN ÜZGÜNÜM”

Fatih K. ise idari soruşturma kapsamında alınan tabirinde yaşananları şöyleki anlattı: “Yoğun bakım ünitesinden öteki bir hemşire tarafınca çağrıldım. Saat 16.00 sıralarında üniteye geldim. Ekrem ile karşılaştık. Cebimdeki kalemi alıp gitti. ‘Gel’ dedim. Beni dinlemedi. Ben de iş inada bindiği için ‘Oksijen vanasını kapatıyorum, gel’ dedim. O anda aklıma o geldi. Kapattıktan daha sonra ‘Gel kendin aç’ dedim. Vanayı kapattıktan daha sonra çabucak alarm çalmadı. Yaklaşık 1 dakika daha sonra alarm çaldı. Ben de olay yerinden ayrıldım. Ağır bakım ünitesindeki hoca bana kızdı. Yapmamam gereken bir şeydi. Çok üzgünüm. Yaptığım şeyin hiç bir açıklaması yok.”

TÜM İŞÇİ OLAYA ŞAHİT OLDU

Hemşire ve tekniker içinde yaşanan olaya, ağır bakım ünitesinde misyonlu hekimler, paklık vazifelisi, öbür hemşireler ve hastabakıcıların da şahit olduğu belirlendi.

Olaya tanıklık eden tüm çalışanın sözüne başvuruldu. Hastane idari soruşturma kapsamında sözler daha sonrası ilişiğini kestiği tekniker Fatih K. hakkında cezai soruşturma için evvel Sıhhat Bakanlığı’na akabinde Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Savcılık, kuşkulu hakkında “taksirle mevte niye olma” hatasından soruşturma başlattı