Gazze, Oscar Kampları: “Ateşkes tek çözüm. Ama açlıktan ölen insanlar için artık bir şeyler yapılmalı.” Yeni bir sefer hazırlanıyor

Samuag

New member
“İki milyon insanın açlıkla karşı karşıya kalmasıyla yardım etmeye karar verdik. Ve bunu yapmaya devam edeceğiz. Şimdiden 400 tonluk bir yiyecek yükü daha hazırlıyoruz.” Açık kollar, Oscar Kampları İsrail'in hastanelere dahi baskın yaptığı ve insani yardım konvoylarının dahi ulaşamadığı Gazze'nin kuzeyine ulaşmak için deniz yoluyla ilk yardım yükünü ulaştırdıktan sonra yakın zamanda Kıbrıs'ın Larnaka limanına geri döndü. “Durum – diye mırıldanıyor – hayal edilemez”. Kendisi de STK'nın gazileriyle birlikte “atlamayı göze aldığı son ana kadar, şimdiye kadarki en riskli görevlerden biri için” gemide olmak istiyordu.

Bu girişim nasıl ortaya çıktı?

“Aralık ayının sonunda şeften bir telefon aldım. José Andrés İle ilgili Dünyanın merkezi mutfağı. Bir gün önce, yani 20 Aralık'ta İsrail Dışişleri Bakanı Eli CohenKıbrıs'a yaptığı ziyarette, Larnaka limanından Gazze'ye yönelik deniz insani koridorunun açılacağını duyurdu. “Bir şeyler yapalım” dedik. Ve çalışmaya başladık.

Kara yolları mevcutsa neden deniz koridoru açılsın?

“Open Arms'ın kamyonu değil gemisi var. Ve mevcut felaket karşısında, yardım sağlamak için mevcut her türlü yöntemin (kamyonlar, uçaklar, gemiler) kullanılmasının sadece arzu edilir değil aynı zamanda gerekli olduğuna inanıyorum. Açlıktan ölen iki milyondan fazla insan var.”

Orta Doğu: Gazze Şeridi'nin kuzeyinde ciddi akut yetersiz beslenme vakaları bir ayda iki katına çıktı

18 Mart 2024

Bunun çok pahalı ve etkisiz bir yol olduğuna karşı çıkanlar var.

“Eğer gerçekten istiyorsak, gerçekte dünya ticaretinin büyük bir kısmı deniz yoluyla gerçekleşiyor. Ancak buradaki asıl mesele, yardıma ihtiyacı olan tüm nüfusa hangi yolla olursa olsun yardım ulaştırmak. Herkesin gerekeni yapma konusunda ahlaki bir yükümlülüğü olduğuna inanıyorum. Geçişler düzensiz çalışıyor, deniz koridoru var, onu kullanalım. İsrail'in istediğini yapmak için kesinlikle Open Arms'a ihtiyacı yok.”

Bu bir çözüm mü?

“Bunun bir yama olduğunun farkındayız. Tek çözüm ateşkes, İsrail'e bu saldırıyı sona erdirmek için silah satışının durdurulması ve Gazze'ye karadan, denizden, havadan tüm erişim yollarının açılmasıdır. Barış için çalışıyoruz ama bu arada acilen bir şeyler yapmak gerekiyor. Akdeniz'de bile bir kurtarma misyonunu garanti etmek Avrupa Birliği'nin sorumluluğundadır, ancak öyle bir görev yok. Peki ne yapıyoruz? İnsanları ölüme mi terk ediyoruz yoksa elimizdeki imkânlarla elimizden geleni yapmaya mı çalışıyoruz? O sefer sayesinde bugün Gazze'de sıcak yemek yiyen insanlar var.”

Görevi organize etmek karmaşık mıydı?

“Kıbrıs'ta izin almak ve denetimlerden geçmek zorundaydık, Larnaka'da haftalarca bekledik. Diplomatik çalışmalar Strip'te 300 kişinin çalıştığı World Central Kitchen tarafından gerçekleştirildi. Onlar da bombalandı. José Andrés'in STK'sı, İsrail'den izinler gelene kadar Emirlikler, Ürdün ve Kıbrıs ile çalıştı. Ancak sonuna kadar görevin başarısız olma riski vardı.”

Ne sebeple?

“Gazze yakınlarına vardığımızda İsrail Silahlı Kuvvetleri'nden şu mesajı aldık: 'Bundan sonra kendi sorumluluğunuz altında ilerleyin'. Çeviri, 'Güvenliğinizi garanti edemeyiz'. Uzaktan bombalamanın devam ettiğini görebiliyorduk. Kısa bir toplantı yaptık ve devam etmeye karar verdik. O yiyeceğin ulaştırılması bir öncelikti.”

Açık Gazze'ye yaklaştığında ne gördün?

“Tarif edilmesi zor bir felaket. Hepsi moloz yığını içinde. Kasaları boşaltırken bazı uçakların yardım attığını, bazılarının da bomba attığını, duman sütunlarının yükseldiğini gördük, patlamaların uğultusunu duyabiliyorduk.”

Üzerinizde nasıl bir izlenim bıraktı?

“Teknelerden inmemize izin verilmedi, salı ancak beş günde Wck'in yaptığı iskeleye itebildik. Orada yaşamanın ne anlama geldiğini hayal etmenin bile mümkün olduğunu sanmıyorum. İnsanlar artık kendilerini beslemek için tarlalardan hayvan yemi ve ot yiyorlar. Bu yüzden tekrar söylüyorum: Açık bir deniz insani koridoru var, bu en uygun çözüm değil ama kullanalım. Tartışmaları daha sonra yapalım.”

Bir umut?

“Larnaka limanının yardım yüklü yüzlerce geminin kalkış noktası olması bekleniyor. Tek sorun lojistik çünkü deniz tabanı sığ ve liman yok ama biz, hiçe sayılan ve elli yıllık bir gemiye sahip olan bizler bunu çözmüşsek, bunu mutlaka en büyük ve en önemli kuruluşlar bile yapabilir”.