Ganos Dağı eteklerinde toplanıyor! 7 ülkeye ihraç ediliyor

Professional

New member
Kentte ekseriyetle üzüm, kiraz ve zeytin yetiştiriciliğinden geçimlerini sağlayan üreticiler, son senelerda alternatif eser olarak Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğünün takviyeleriyle ada çayı üretimi yapıyor. Gaziköy Mahallesi’ndeki çiftçiler, hasat vakti gelen ada çayını toplamak için sabahın birinci saatlerinden itibaren dağın yamaçlarında ve tarlalarda ağır mesai yapıyor.

Mahalle sakinlerince toplanan ada çayı çuvallara doldurulduktan daha sonra İzmir’deki bir fabrikaya gönderiliyor. Fabrikada çeşitli süreçlerden geçirilen çay, İngiltere, Fransa, Almanya, Avusturya, Belçika, Norveç ve ABD’ye ihraç ediliyor.


: İlginizi Çekebilir

  • Kilometrelerce kuyruk! Sonu görünmüyor… Trafik kilit
  • Filenin Sultanları fırtına üzere başladı! Son şampiyon Çin’i parkeden sildik…
  • Tokyo’da siftah yaptık! Hakan ve Hatice’den arka arda iki madalya
“DAĞIN ETEKLERİNDEN TOPLANAN ADA ÇAYI AĞIR TALEP GÖRÜYOR”

Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Oktay Öcal, AA muhabirine, Türkiye’de tıbbi ve aromatik bitki üretiminin her yıl arttığını söylemiş oldu. Ada çayı için daha epey kıraç ve eğimli yerlerin tercih edilmesinden dolayı bölgedeki çiftçileri bu esere yönlendirdiklerini belirten Öcal, “İl Müdürlüğü olarak ‘Ada Çayı Üretimini Geliştirme’ projesi kapsamında eğitim verilen 41 çiftçiye 200 bin ada çayı fidesi verildi.” dedi. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ile yaptıkları protokolle yetiştirilen ada çayı fidelerini üreticilere bedelsiz dağıttıklarını anlatan Öcal, şu biçimde konuştu:

“Bugüne kadar Tekirdağ genelinde 500 dekar yapay, 500 dekar da doğal alanlar olmak üzere 1000 dekar alanda ada çayı üretimi yapılıyor. Ganos Dağı eteklerinde doğal olarak toplanan ada çayları fazlaca talep görüyor. Ada çayında üreticiler yılda iki hasat ile ortalama dekara 200-250 kilogram civarında kuru yaprak elde ediyor. Eserlerin büyük birden fazla da yurt dışına ihraç ediliyor.”


“TEMMUZDA AROMASINI ALANA KADAR TOPLAMAK YASAK”

Gaziköy Mahallesi Muhtarı Ali Altıntaş da mahalle sakinlerinin büyük kısmının sabah erken saatlerde dağın eteklerinde ada çayı topladığını belirtti. Bu bitkinin mahalleliye ek gelir olduğunu tabir eden Altıntaş, “Mart ayında ada çayı toplamayı yasaklıyoruz. Temmuzda aromasını alana kadar toplamak yasak. Eser bu biçimde daha kaliteli oluyor ve bu da daha uygun satış yapmamızı sağlıyor.” diye konuştu.

Mahalle sakinlerinden Sevginaz Kara ise ek gelir olsun diye Ganos Dağı eteklerinde ada çayı topladıklarını anlattı. Necdet Kara, bölgedeki ada çayının yüzde 100 organik olduğunu söz ederek, “Ada çayı sıhhate fazlaca faydalı bir eser. Toplamak güç oluyor emek istiyor lakin emeğimizin de karşılığını alıyoruz.” biçiminde konuştu.


Seda Demircan da ada çayı toplayarak eğitim masraflarını karşıladığını lisana getirerek, “Çayın durumuna nazaran günlük 3-4 çuval topluyoruz. Ben her yaz buraya geliyorum ve ada çayı toplayarak aileme takviye oluyorum. Bu yaz da kardeşimin eğitim masraflarını karşılamak için ada çayı topluyorum.” tabirlerini kullandı.