Fitch, ABD’yi gözlem altına aldı, not risklerini düşürdü

Samuag

New member
Fitch, temerrüde düşme riski nedeniyle ABD’nin mümkün olan en yüksek kredi notu olan AAA’yı “izleme altına” aldı. Derecelendirme kuruluşunun bir notta açıkladığı karar, “son tarih hızla yaklaşırken borç tavanının yükseltilmesi veya askıya alınması gibi sorunun çözümünü engelleyen siyasi gerilimleri yansıtıyor”.

ABD Hazine Bakanlığı, 1 Haziran’ın federal hükümetin parasının biteceği “X tarihi” olduğunu ve muhtemelen yıkıcı ekonomik sonuçları olan bir temerrüdü tetiklediğini söyledi. Fitch yaptığı açıklamada, “Fitch hala X tarihinden önce bir borç limiti kararı bekliyor” dedi. “Ancak, borç limitinin X tarihinden önce kaldırılmayacağına veya askıya alınmayacağına ve sonuç olarak hükümetin bazı yükümlülüklerine ilişkin ödemeleri aksatmaya başlayabileceğine dair artan riskler olduğuna inanıyoruz.”

Fitch’in uyarısı, “Borç tavanını yükseltmek veya askıya almak ve ekonomimiz için bir krizi önlemek için Kongre’den hızlı iki partili eylem” gereğini vurguluyor. Bu, ABD Hazinesi tarafından belirtilmiş ve Janet Yellen’ın aylardır Amerika’nın kredi itibarı için borç gerilimlerinin riskleri konusunda uyarıda bulunduğunun altını çizmiştir.