EYP’li akın daha sonrası hayatını kaybeden asker 19 ay daha sonra şehit sayıldı

Samuag

New member
Suriye’deki gerçekleştirilen bombalı ataktan daha sonra rahatsızlanarak ömrünü kaybeden uzman çavuş 19 ay daha sonra şehit sayıldı.

Barış Pınarı harekatında nazaranvli Denizlili Uzman Çavuş Oğuzhan Göçenoğlu, 3 Kasım 2019 tarihinde meydana gelen ve kumandanının şehit düştüğü EYP’li terör saldırısından görünür bir yara almadan kurtuldu.

Hücumdan bir süre daha sonra rahatsızlanan Göçenoğlu’na Chiari malformasyonu (Normal beyincik dokusunun boyun omurga kanalına sarkması) teşhisi konuldu.

29 Aralık 2019 tarihinde ‘Askerliğe elverişli değildir’ diye ilişiği kesilen ve tedavisi Denizli ve İzmir de devam eden Göçenoğlu, 17 Ocak tarihinde yine kötüleşmesinin akabinde kaldırıldığı İzmir’deki hastanede 25 Ocak 2020 günü ömrünü kaybetti.

ASKERİ MERASİM YAPILMADI

Vefat ettiğinde muhafız asker olmayan Oğuzhan Göçenoğlu’nun cenazesi, askeri merasim olmadan Servergazi Mezarlığı’na defnedildi. Göçenoğlu’na şehitlik unvanı verilmesi için baba Abdullah Göçenoğlu, anne Hatice Göçenoğlu ile kardeşleri Yakub Göçenoğlu ve Mustafa Samet Göçenoğlu, Ankara Yönetim Mahkemesinde dava açtı.

19 aydır devam eden davada, Göçenoğlu’nun vefatında meydana gelen EYP patlamasının tesirli olup olmadığına dair farklı hastanelerden alınan isimli tıp raporları incelendi. Uzmanlığını Hacettepe Üniversitesi’nden bir heyetin yaptığı davada, mahkeme 9 Eylül 2021 tarihinde Uzman Çavuş Oğuzhan Göçenoğlu’nun şehit olduğunda hükmetti.

OĞLUNA ŞEHİT MEZARI YAPTIRDI

Oğlunun kabrini özel bir biçimde dizayn eden ve Türk bayrağı motifi ile süsleten baba Abdullah Göçenoğlu, birinci etapta oğullarındaki daima artan baş ağrısı ve kulak çınlaması şikayetlerini bomba patlamasıyla ilişkilendiremediklerini söylemiş oldu.

Tedavilerin yanıt vermemesi üzerine İzmir’de beyin ameliyatı olduktan daha sonra hekimin sorusuyla neler olduğunun farkına vardıklarını şöyleki anlattı:

“Ameliyat çıkışı patlamadan hiç haberi olmayan tabip bana ‘Bu çocuk 2-2,5 ay evvel hiç yüksek ses travmasına maruz kaldı mı?’ dedi. Bizde önünde bomba patladığını söylemiş olduk. O da bize bugüne kadar migren, menejit, Chiari teşhislerinin hepsinin yanlış olduğunu söyleyerek ‘Ben açınca gördüm. Onların iltihap sandıkları beyin soğancığının etrafında toplanan beyin suyu. O patlamayla beyin damarları çatlamış. ondan sonrasında motor basıncıyla çatlayan damarlar açılmış ve akıntı başlamış. Bu akıntı da geç kalındığı için beyinde ödemler oluşturmuş. Çözemezsek çocuğu kaybedeceğiz’ dedi”.

Bunun üzerine Oğuzhan Göçenoğlu, 8 gün ağır bakımda hayat dayanak ünitesine bağlı yaşatıldıktan daha sonra 25 Ocak günü hayatını kaybetti.

“OĞLUMA ŞEHİT BERATI ALDIM”

Oğlunun askeri merasimle toprağa verilmesini ailecek fazlaca istek ettiklerini lakin bunda başarılı olamadıklarını tabir eden Abdullah Göçenoğlu, “Ben kendim cenazesini defin ettim. O gün kendi kendime verdiğim kelam, benim namus borcumdu oğlumun şehit beratını almak. Türk adaleti, hukuku misyonunu yapmıştır. Oğluma şehit demiştir. Bu saatten daha sonra oğlumun onurunu, gururunu biz acısıyla bir arada taşıyacağız” diye konuştu.