Esnafta Aşılanma Oranı Yüzde 65’e Ulaştı

  • Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Esnafta Aşılanma Oranı Yüzde 65’e Ulaştı
Türkiye’de klasik esnafın nabzını tutan REM Esnaf Barometresi Raporu, Eylül 2021 dönemi sonuçları belirtildi. Rapora bakılırsa Eylül ayında aşı kartı uygulaması esnaf kesitinde olumlu sonuç verdi ve aşılanma oranı 5 puanlık artışla yüzde 65’e ulaştı. Tıpkı devirde yaz aylarında havaların ısınması ve yasakların kalkmasıyla moral bulan esnaf mevsim ve okulların açılmasıyla bahar havasından çıktı.

Bütçe okul harcanmasına kaydı

Yapay zekâ tabanlı fazlacalu kanal perakende uygulama idaresi tahlilleri sunan yeni jenerasyon perakende analitiği şirketi REM People, Esnaf Barometresi’yle küçük esnafın durumunu bir sefer daha ortaya koydu. REM People’ın CEO’su Bülent Peker, Eylül ayı sonuçlarını şu biçimde kıymetlendirdi: “Okulların açılması, okul bölgesinde yer alan esnafın iş yapma durumuna katkı sağlasa da harcamaların kış mevsimi harcamalarına ve okul masraflarına kayması klasik kanal esnafının iş yapma düzeyini düşürdü. Endekslerde düşüş yaşansa da bu periyot esnafın aşılanma oranındaki artış dikkat çekiyor.”

Her ay Türkiye temsili sağlanacak biçimde 1.500 noktada yapılan ziyaretlerle hazırlanan “REM – Esnaf Barometre: Türkiye Klasik Kanal Esnafının Nabzı” araştırma panelinin Eylül’21 sonuç raporunda öne çıkan başlıklar ise şöyleki oldu:

Aşı aykırıları yarıya indi

Esnaf bölümünde aşılanma oranı manalı düzeyde artarak %65’e ulaştı. Bilhassa 35 yaş altı esnaftaki aşılanma oranının 18 puanlık artışla %60 düzeyine yükselmesi bundan tesirli oldu.

Aşı zıtlığında da manalı düzeyde gerileme yaşandı. Evvelki devirde %20 olan aşı olmayacağını belirtenlerin oranı %9 düzeyine indi. Birtakım toplumsal etkinliklerde gerçekleştirilen aşı kartı uygulaması bu gelişmede tesirli oldu.

İnanç Endeksi 11,4 puan oldu

Esnaf Barometresi Raporu’na nazaran İnanç Endeksi, 11,4 puanla evvelki periyoda bakılırsa 5,6 puan, geçen yılın birebir devrine göre ise 3,4 puan düşüş gösterdi. Bu durumda; iş yapma ve finansal durumu ortaya koyan Mali Durum alt endeksinin ve ülke iktisadına itimadı tabir eden Genel İktisat alt endeksinin dramatik olarak düşmesi tesirli oldu.

Yaz bitti düşüşe geçti

Geçtiğimiz periyotta kısıtlamaların kalkması ve havaların ısınmasıyla yılın en yüksek düzeyine çıkan Genel İnanç endeksi; yaz mevsiminin sona ermesi ve ülke ekonomisindeki karamsar beklenti niçiniyle tekrar düşüş eğilimine girdi. Ülke iktisadının önümüzdeki periyotta gelişeceğini düşünenlerin oranı bu vakitte de manalı düzeyde azalarak (-14,2) %15,6’ya geriledi.

Bahar havası bitiyor

Haziran periyodundan itibaren kısıtlamaların büsbütün açılması ve bahar havasına girilmesiyle moral bulan klasik kanal esnafı; soğuk havaların başlaması, okulların açılması ile bahar havasından çıkmış görünüyor. Geçen aya bakılırsa işlerinin arttığını belirtenlerin oranı neredeyse yarı yarıya düşerek %18,3’e geriledi. Önümüzdeki devirde işlerim artacak diyenlerin oranı ise 15,5 puanlık düşüş ile %22,5’e indi.

Kışla bir arada salgın tedirginliği arttı

İktisat dışındaki genel durumu söz eden Genel Hayat Endeksi’nde yıl boyunca hakim olan düşük düzeydeki trend devam ediyor. Klâsik kanal esnafının yalnızca %10’u, toplumsal konularda ülkenin ortasında bulunduğu durumdan ve ülke idaresinin bu konulardaki siyasetlerinden şad olduğunu tabir ediyor. Ayrıyeten kış aylarının gelmesiyle hadiselerin artması konusunda esnaf hala huzursuz.

Halk Bakkal noktaları ikiye katlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yakın vakitte hizmete soktuğu uygulama olan Halk Bakkal noktası olma, yani İstanbul Kart ile alışverişin geçerli olması uygulaması incelendiğinde; geçtiğimiz periyotta %5 olan halka bakkal nokta oranı bu vakitte %10 düzeyine yükseldi.? Satın alınan eserler ise değişkenlik göstererek bu vakitte daha epey temel besin mamüllerine kaydı.