Eski Hollanda Başbakanı Dries van Agt ötenaziyi seçti. 93 yaşında eşiyle birlikte öldü.

Samuag

New member
93 yaşında el sıkışırken öldüler çünkü bir süredir hasta oldukları için ötenaziye başvurmayı seçtiler. Böylece eski Hollanda başbakanı ayrıldı Andreas Antonius Maria Van Agt (Dries olarak anılır) ve karısı Eugenie van Agt-Krekelberg: Ancak “tatlı ölümü” yavaş bir ıstıraba tercih eden Katolikler. Haberi veren o oldu Haklar ForumuPolitikacı tarafından 2009 yılında kurulan, insan haklarıyla ilgilenen Amsterdam merkezli STK.

Çift, Nijmegen şehrinde özel bir törenle toprağa verildi. STK, yaptığı açıklamada, “70 yılı aşkın süredir destekçisi ve dayanağı olan, her zaman 'kızım' demeye devam ettiği sevgili eşiyle el ele vefat etti.” diye yazdı. Bir süredir çok hastaydılar. Van Agt, 2019 yılında Filistin davasını destekleyen bir etkinlikte konuşma yaparken beyin kanaması geçirdi ve o tarihten sonra bir daha tam olarak iyileşemedi.

Hıristiyan-demokratik bir ideolojik geçmişten, 2017'de partisinden istifa etti, onun kurumsal siyasetten ayrıldıktan sonra geliştirdiği giderek daha ilerici pozisyonlar aldığını gören bir yolun doruk noktası. Onun Filistin davasına verdiği destek aslında uzlaşmaz farklılıklara yol açmıştı. Başlangıçta ülkeyi 1977 ile 1981 yılları arasında sağcı liberallerle birlikte yönetmişti. O zamanlar, Hollanda'yı bu kadar karakterize eden esrar toleransı politikasını tasarlayan da oydu. İşçi Partisi ve merkezci Demokratlarla koalisyon halinde bir yıl süreyle yeniden başbakanlık yaptı.

1999'da İsrail'i ziyaret ettikten sonra Filistinlilere desteğini açıkça ifade etmeye başladı ve bu Ortadoğu gezisini bir tür “dönüşüm” olarak nitelendirdi. Daha sonra 2009 yılında kurdu Haklar Forumu, “Filistin/İsrail meselesine ilişkin adil ve sürdürülebilir bir Hollanda ve Avrupa politikasını” desteklemek. Hollanda kraliyet ailesi de bugün onun yasını tuttu: “Van Agt, çalkantılı bir dönemde önemli sorumluluklar üstlendi ve şaşırtıcı kişiliği ve benzersiz tarzıyla birçok kişiye ilham vermeyi başardı”, kendisini kral ilan etmek istiyordu William. Aslında Van Agt, rafine dili ve her zaman son derece kültürlü alıntılarıyla tanınıyordu. Şu anki Hollanda başbakanı bile Mark Rutte kendisine bir düşünce ithaf etti: “Çiçekli ve kendine özgü dili, net inançları ve her zaman şaşırtıcı sunumuyla, kutuplaşma ve partinin yenilenme anında Hollanda siyasetine renk ve içerik kazandırdı”.