Erdoğan’ın Suriye açıklamasından daha sonra dolar 9 lirayı aştı! İşte ekonomistlerin yeni öngörüsü…

Professional

New member
11 ekim sabah saatlerinde 8.90’lara gerileyen dolar evvel Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu’nun açıklamalarından 8,9694 liraya dayanmıştı.


Güne 8,9694 liradan başlayan dolar, Merkez Bankası’nın faiz sonucunın akabinde rekor düzey ulaşmıştı. Kabine Toplantısı daha sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye ile ilgili kelamları daha sonrasında ise dolar, memleketler arası piyasada 9.0152 düzeyine geldi. Euro/TL ise 10,4211 düzeylerinde süreç gördü.


ERDOĞAN’IN SURİYE İLETİSİ: ARTIK TAHAMMÜLÜMÜZ KALMADI


Kabine toplantısının akabinde açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye’den ülkemize yönelik terör taarruzlarının kaynağı mahiyetindeki kimi yerler konusunda artık tahammülümüz kalmamıştır” dedi.

“ARTIK TAHAMMÜLÜMÜZ KALMAMIŞTIR”

* Suriye’den ülkemize yönelik terör ataklarının kaynağı mahiyetindeki kimi yerler konusunda artık tahammülümüz kalmamıştır.

* Buralardan kaynaklanan tehditleri, oralarda aktif olan güçlerle birlikte ya da kendi imkanlarımızla bertaraf etmekte kararlıyız.

* Polislerimize yönelik son atak ve topraklarımızı gaye alan tacizler artık bardağı taşırmıştır. En kısa müddette bu problemlerin tahlili için gereken adımları atacağız.


YIL SONUNDA 10 LİRAYA DAYANACAK

Wells Fargo, doların TL karşısında yıl sonunda 10 TL’yi bulacağını iddi etmişti. KARAR’a dolar/TL kuru hakkında değerlendirmelerde bulunan Altınbaş Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Atilla Çifter, Yıl sonunda doların aslına bakarsanız 9 lirayı geçmesi bekleniyordu. Merkez Bankası’nın faiz sonucundan daha sonra doların yükselişi erken başladı ve biz beklenenden yaklaşık 3 ay daha erken 9 sonlarına dayandığını gördük. Merkez şayet faiz indirmeye devam ederse kurun denetimi daha sıkıntı olacaktır. Yabancı bankaların doların 10 liranın üstüne çıkacağına dair öngörüleri var. Şayet faiz indirimine gidilirse bu düzeyleri epey rahat bir biçimde gorecektir.’ dedi.


MUHALEFETTEN AÇIKLAMA

CHP Sözcüsü ve Genel Lider Yardımcısı Faik Öztrak, toplumsal medyadan hususla ilgili yaptığı açıklamasında şu tabirleri kullandı:

“Sorumluluklarınızdan tahminen kaçabilirsiniz. Lakin sorumluluktan kaçmanın neticelerindan kaçamazsınız. ‘Faiz indiriminin TL’deki kıymet kaybına tesiri yok’ dendiği gün, döviz kurlarının verdiği karşılık.”


BABACAN: YENİDEN ERDOĞAN KONUŞTU, TÜRK LİRASI YENİDEN KIYMET KAYBETTİ

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, “Dolar, 9 TL’yi gördü!” haberlerini değerlendirdiği paylaşımında şu tabirlere yer verdi:


“Gazetecilerin işine karışmak üzere olmasın lakin dolar 9 lira ise gerçek başlık şu olmalı: bir daha Erdoğan konuştu, Türk lirası bir daha kıymet kaybetti.”


DÜZGÜN PARTİLİ FAZİLET: DEĞİŞİM YÜKLENİYOR

UYGUN Parti Genel Lider Yardımcısı Bahadır Fazilet, “Merkez Bankası lideri “Kurun faiz indirimiyle alakası yok” dedi, 1 Dolar 9TL olarak tarihi tepeyi gördü! MB lideri Sn. Kavcıoğlu odasını toparlamaya başlamıştır heralde. Değişim, yükleniyor…” sözlerini paylaştı.