Elmalı davasında 6. duruşma: Tutuklama talebine ret

Samuag

New member
Antalya’nın Elmalı ilçesinde istismara uğradıkları tez edilen iki kardeşin annesi, üvey babası ile dayısının yargılanmasına devam edildi.

Elmalı Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada tutuksuz sanıklar, çocukların annesi M.A, üvey baba R.A. ve dayı S.C.G. hazır bulunurken, taraf avukatları ile farklı vilayetlerden gelen baro avukatı ve dernek temsilcileri de katıldı.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı avukatı, sanıkların üst hadden cezalandırılmalarını ve tutuklanmalarını talep etti.

Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi avukatı Serap Ertuğrul da toplumsal hizmetler uzmanının yazdığı son raporun dikkate alınmaması gerektiğini bildirdi.

ÇOCUKLARIN AKIBETİNDEN HABERİ YOK

Raporda babaannenin hastalığından bahsedilerek çocukların babaanniçin alındığını aktaran Ertuğrul, “Babaanne için tam teşekküllü bir hastaniçin rapor alınmalıdır. Çocukların akıbetinden babaannenin haberi yoktur. Çocuklar ağır ilaçlar kullanmaktadırlar. Çocuklar için de tam teşekküllü bir hastaniçin rapor alınmalıdır. Sanıkların çelişkili beyanları vardır. Kabahat vasfı gözetilerek, sanıkların tutuklanmasını talep ediyoruz.” diye konuştu.


Küçük kız ve ağabeyinin, başlarına gelenleri anlattıkları çizimler soruşturma belgesine girmişti.

Duruşma savcısı, mevcut kanıt durumu sonucu ve güçlü cürüm oluştuğu sebebi öne sürülerek sanıkların tutuklanmalarını talep etti.

Sanık M.A ise haksız yere linçe uğradıklarını, oğlunun yanına gelmedilk evvelki telefon görüşmelerinin alınmasını istediğini belirtti.

Çocukları için uğraş ettiğini anlatan M.A, suçlamaları kabul etmediğini lisana getirdi.


Sanık R.A. da babaannenin çocuklara bakamadığıyla ilgili raporların belgede yer aldığını, suçlamaları kabul etmediğini söz etti.

Sanık avukatı ise öteki baro ve derneklerin katılma talebini kabul etmediklerini belirterek, çocukların savunmalarının kanıt olarak kabul edilmesini istedi.

sonucunı açıklayan mahkeme heyeti, sanıkların isimli denetim kaidesiyle tutuksuz yargılanmalarının devam edilmesine karar vererek, duruşmayı 15 Kasım’a erteledi.