Elektrikte kademeli tarife meblağları belirli oldu

Professional

New member
Güç Piyasası Düzenleme Kurumu’nun sonucu kapsamında tüm mesken tek vakitli alçak tansiyon aboneliklerinde 1 Ocak 2022 prestijiyle kademeli tarife uygulamasına geçildi. Bu uygulamaya göre mesken abonelerinin tüketimleri EPDK tarafınca 2022 yılı için belirlenen kademeli tarife ünite fiyatlarıyla faturalandırılacak. Kademeli tarifeye tabi olan tüketimlerinin günlük ortalama 5 kWh kadar olan kısmı düşük tüketimli kademeden, 5 kWh aşan kısmı ise yüksek tüketimli kademeden hesaplanacak.

Kademeli elektrik tarifesi, aylık 150 kWh tüketime kadar olan konut elektrik tüketimlerinin düşük kademe ünite fiyatından, bu tüketimi geçen tüketimlerin ise yüksek kademe ünite fiyatından faturalandırılmasını sağlayacak. 2022 yılının Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan birinci çeyrek periyodunda 38 milyon hane için 150 kWh’ye kadar olan tüketimler kilovatsaat başına vergiler dâhil 1,37 TL’den faturalandırılacak, bunun üstündeki her kilovatsaat tüketim için uygulanacak ünite fiyat 2,06 TL olacak. Bu uygulama alçak tansiyon mesken abone kümesindeki 38 milyonun üstündeki hane için 1 Ocak prestijiyle devreye girdi.

FATURALARIN YÜZDE 80’İ ARALIK AYI TÜKETİMİNE İLİŞKİN


Elektrik maliyetleri 2021 yılının başına bakılırsa yüzde 141’lik artış göstermiş lakin bu maliyet artışı uzun bir süre tüketicilere yansıtılmamıştı. Tüketicilerin maliyetlerdeki artışlardan daha az etkilenmesi ve mesken elektrik tüketiminde tasarrufun teşvik edilmesi emeliyle 1 Ocak’tan itibaren kademeli elektrik tarifesi uygulamasına geçildi. Bu uygulamaya göre geçen aralık ayında 137 TL elektrik faturası fiyatına karşılık gelen tüketime kadar tüm tüketiciler düşük kademeli tarife ünite fiyatından faturalandırılacak.
YEPAŞ Genel Müdürü Arif Akşam yaptığı açıklamada,


“EPDK tarafınca açıklanan yeni tarifelerle birlikte mesken abone kümesindeki müşterilerimiz için kademe uygulaması gelmiştir. EPDK tarafınca belirlenmiş olan günlük 5 kWh’ın altındaki tüketimler düşük kademe ünite fiyatı ile 5 kWh’in üstündeki tüketimler ise yüksek kademe ünite fiyatı ile faturalandırılacaktır. Ayrıyeten her yeni fiyat devrinde olduğu üzere fiyat artışının olduğu dönemdilk evvelki tüketimlerin de yeni fiyatlardan faturalandırıldığına ait çeşitli tereddütler oluştuğu görülmektedir. Elektrik piyasası mevzuatı gereği her periyoda ait tüketimler ilgili devirlerdeki fiyatlarla faturalandırılmaktadır. Tüm tüketimlerin yeni fiyatla faturalandırılması üzere bir durum kelam konusu değildir. Bu hususta müşterilerimizin içi rahat olsun Ocak ayı içerisinde çıkan faturalarında Aralık periyoduna ait bir tüketim kelam konusu ise bu tüketimler Aralık 2021 yılı meblağları ile hesaplanmıştır” dedi.