Elektrik faturasını düşürecek 4 formül

Professional

New member
CUMHURBAŞKANLIĞI Sözcüsü İbrahim Kalın’ın elektrikteki yüksek fatura şikâyetlerine yönelik yeni adımların atılacağı istikametindeki açıklaması gözleri yeni kararlara çevirdi. Cumhurbaşkanlığı’nın gelen şikâyetleri yakın takibe aldığı açıklandı. Faturaların indirilmesi için kulislerde 4 formül konuşuluyor. Konutlar için atılan kademeli tarife sonunun 230 kw’ye yükseltilmesi, esnafa yönelik konutlarda olduğu üzere bir yeni tarife modelinin getirilmesi, konutlarda ikinci kademe için uygulanan yüzde 127’lik artırımın bir kısmının geri alınması ve dağıtım bedellerinde indirim üzere başlıklar üzerinde duruluyor.

SIKI FORMDA TAKİP

Elektrik konusunda bu yılın başında meskenlerde kademeli tarife formülüne geçildi. Buna göre, 150 kilovatsaata kadar tüketim düşük kademe, üstü yüksek kademe olarak tanımlandı. 0.91 lira olan elektrik fiyatı 150 kilovatsaate kadar tüketimde yüzde 50 oranında artarak 1.37, bu sonun üstü ise yüzde 127 artışla 2.06 liraya yükseltildi. Gelen yansılardan daha sonra 150 kw’lik hudut 210 kw’ye yükseltildi. Kamuoyundan gelen yansılar sürerken Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’ın açıklamaları gözler, Cumhurbaşkanlığı ile Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na çevrildi.

CİMER’E ŞİKÂYET

Edinilen bilgiye nazaran Cumhurbaşkanlığı ve ilgili kurumlar şu anda vatandaştan gelen şikayetleri takip ediyor. Birinci fatura şikâyetleri geldiğinde “vatandaşı mağdur etmeyin” talimatı doğrultusunda tüketim/fatura ölçüsüne bakılıyor. CİMER’e, şirketlere ve bakanlığa gelen şikâyet ve teklifler de toplanıyor. Kaynaklar işyeri, esnaf, sanayi ve vatandaştan gelen şikayetlere bakılırsa gerek duyulması halinde yeni karar alınabileceğini lakin son sonucun yapılacak değerlendirmelerin akabinde Cumhurbaşkanı tarafınca verileceğini kaydettiler. Kaynaklar, sağlanan göreli rahatlamanın akabinde 210 kilowatt gibisi bir düzenlemenin başka alanlara da yansıtılmasının önümüzdeki günlerde yapılacak değerlendirmelerin akabinde formüle edilebileceğini vurguladılar.

İŞTE ÜZERİNDE ÇALIŞILAN 4 ALTERNATİF

bir müddetdir vatandaş ve esnaftan gelen şikâyetler niçiniyle yeni kararlar alınabileceği kulislerde konuşuluyordu. Kulislerde ve kesimde konuşulan alternatifler şunlar:

1- ESNAFA YENİ TARİFE: Yılın başında kademeli tarife konutlar için getirildi. Kademeli tarifenin uygulanmadığı sanayi kümesinin elektrik tarifesi yüzde 126, ticarethane tarifesi yüzde 128 oranında artırıldı. Ticarethane tarifesinde sıklıkla esnaf yer alıyor. Son günlerde gelen faturalardan şikayet eden esnafa yönelik bir çalışma yapıldığı belirtiliyor. Bu çalışmanın esnafa yönelik bir tarife modeli olduğu belirtiliyor. Konutlardaki kademeli fatura üzere bir modelin esnaf için de kelam konusu olabileceği lakin bunun tüketim üzerinden olup olmayacağı muhakkak değil.

2- 210 KW’NİN YÜKSELTİLMESİ: Bu yılın başında konutlarda kademeli tarife getirilirken hudut düşük tutulmuş ve 150 kw olarak belirlenmişti. Gelen şikâyetler üzerinde hudut 210 kw’ye çıkarıldı. Lakin bir ailenin ortalam tüketim meblağı 230 kw olarak kabul görüyor. Bunun için 210 kw’lik sonun 230 kw’ye çıkarılabileceği kulislerde lisana getiriliyor.

3- YÜKSEK KADEMEDEKİ ARTIRIM ORANININ DÜŞÜRÜLMESİ: Bir diğer alternatifin konutlarda ikinci kademeye getirilen yüzde 127’lik artırım oranın düşürülmesi olduğu söz ediliyor. Fakat dünyada güç meblağlarının yükseldiğini, geçen yıl 100 milyar liraya yakın takviye verildiğini artırımın geri çekilme ihtimalinin zayıf olduğunu lisana getirenler de var.

4- DAĞITIM BEDELİNİN DÜŞÜRÜLMESİ: Gücün üretim tesislerinden çıkışı ile başlayan ve tüketim noktasına kadar ulaşmasını sağlayan şebekenin kullanım bedeli olarak tüketicilerden tahsil edilen dağıtım bedelinin düşürülebileceği de alternatifler içinde sıralanıyor. Dağıtım bedeli de yıl başında yüzde 25 oranında artırılmıştı.

KDV’NİN DÜŞMESİ SIKINTI

İBRAHİM Kalın’ın açıklamalarının akabinde en epeyce konuşulan modellerden birisi KDV indirimi oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı KDV oranlarına yönelik bir çalışma yapıyor. Elektrik fiyatları üzerinden yüzde 18 KDV alınıyor. Öteki ülkelerde KDV indirimine yönelik adımlar atılıyor. Fakat KDV’ye yönelik çalışmalarda elektrikte indirim konusunun gündeme gelmediği öğrenildi. Elektrikte yapılacak bir KDV indiriminin her alanın girdisi olan bir mal ve hizmette oran indiriminin suistimale açık olduğu bu niçinle sıcak bakılmadığı belirtiliyor.

‘TALEBİMİZ İNDİRİME GİDİLMESİ’

TOBB Lideri Rifat Hisarcıoğlu Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, elektrik fiyatlarıyla ilgili ülke genelinde iş insanlarından da gelen şikayet ve zahmetler karşısında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın açıklamalarının olumlu bir gelişme olduğunu belirterek, “Talebimiz, elektrik meblağlarında indirime gidilmesi ve bilhassa küçük işletmelerin korunması” dedi.