Dolar bu biçimde mi inecek

Professional

New member
İKTİSAT SERVİSİ

İktisatta günlük tahlil arayışının en çarpıcı yansıması marketlere fiyat kontrolleri oldu. Sorunu çözmeyi değil algıyı yönetmeyi hedefleyen yaklaşım dolara da uyarlandı. Kurdaki artışın asıl sebebi olan yanlışlı kararların gözden geçirilmesi gerekirken ‘vatandaşın dolar almasını zorlaştıralım’ düzenlemesi uygulamaya konuldu. Birinci neşter ise döviz ofislerine vuruldu. Ofislere alım satımda kimlik tespiti zaruriliği getirildi.

‘MÜCADALE BU TÜRLÜ YAPILMAZ, BU MİLLETİ FİŞLEMEKTİR’

Maliye Bakanlığı’nın yönetmeliğine nazaran, ofislerde müşterinin kimlik numarası, tarih ve saat ile ölçüsü gösterecek biçimde her süreç başka ayrı kaydedilecek. Düzenleme tartışmaları birlikteinde getirdi. Toplumsal medyada ‘Kurla çaba bu biçimde olmaz. Bu yapılan vatandaşı fişlemek’ reaksiyonları yükseldi. Bakanlık ise “Amaç kayıt dışılığı azaltıp kurumsallaşmayı artırmak. Piyasalara yönelik rastgele bir müdahale yok” açıklaması yaptı.


Dün gün ortasında 9.03’lü düzeylerdeki kur evvel 9.07 düzeylerine daha sonra da 9.09’a yükseldi. Türkiye piyasalarının kapanışına yanlışsız kur 9.10 düzeyini gördü.

Dövizi alan da satan da kayıt altına alınacak

İktisat idaresinin son birkaç yıldır TL’yi güçlendirmek ismine aldığı kararlar, bugünkü tabloda fazlaca da bir şey söz etmediği görülüyor. Yüksek enflasyon karşısında yapılan faiz indirimi kur karşısında TL’yi pek savunmasız hale getirirken, döviz alımını kısıtlamak için alınan tedbirler yerli yatırımcılara geri adım attırmıyor. Döviz alım-satımına geçen yıl getirilen vergiden daha sonra artık de döviz ofisleri alım satım yapan müşterilerin kimlik ayrıntılarını kayıt altına alacak.


Yüksek enflasyon karşısında faiz indirimi yolunu seçen Merkez Bankası, TL’nin süratle erimesine niye oldu.

Yüksek enflasyonla çaba karşısında atılan adımlar ve kontrollerle meblağların düşmediği tekraren deneyim edilirken, artık de şimdi tıpkı prosedür dövize uygulanıyor.

Daha evvel de yüksek kur karşısında döviz süreçlerinde caydırıcı vergiler getirilmiş lakin buna karşın yerlilerin döviz alımı sürmüştü. Türkiye’de her geçen gün artan kur ile birlikte Hükümet, yerlilerin dövizden cayması için bir dizi tedbir aldı.


En son Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk parası değerini muhafaza hakkında 32 sayılı kararda tanımlanan yetkili kuruluşlar olan döviz ofislerinin çalışma sistemine ait yönetmelikte değişiklikler yaptı. Düzenleme, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yerlilerin artan döviz mevduatları daha sonrasında döviz ofislerinden yapılan süreçlerin de caydırıcı olması için artık kimlik ibraz edilmek zorunda kalınacak. Bakanlığın sonucuna bakılırsa döviz ofisleri müşterinin T.C. Kimlik Numarasını/Pasaport Numarasını ve/veya Vergi Kimlik Numarasını, süreç tarihini, saatini ve ölçüsünü gösterecek biçimde her bir süreç prestijiyle farklı bir hesap yahut deftere kayıt etmek zorunda olacak.


bu biçimdece yapılan her süreç kayıt altına alınacak. Uzmanlar atılan bu adımın da TL’nin kıymetini müdafaada hiç bir tesir yaratmayacağını aktardı.

Hatta bununla süreçlerin kayıt dışına kayacağı bile varsayımlar içinde. Geçen yılın mayıs ayında da döviz alım satım süreçlerinde vergisi arttırılmıştı. 2020 Mayıs ayında binde 2’den yüzde 1’e çıkarılan döviz ve altın alımında tahsil edilen BSMV bir daha binde 2’ye indirildi.

bu biçimdece 100 bin dolarlık döviz ve altın alımında BSMV bin dolardan 200 dolara düştü. Artan kura deva olması için getirilen vergi yükü kuru etkilemedi. O gün 8.90 düzeylerinde olan kur bugün 9 liranın üzerine çıktı. Öte yandan getirilen onca kurala karşın yerlilerin döviz hesapları gerileme göstermedi. 2019 Ekim ayında yalnızca yerlilerin döviz hesapları 193 milyar lira iken, 1 Ekim 2021 ile biten haftada 232 milyar dolara ulaştığı görülüyor.

‘PİYASALARA MÜDAHALE İÇİN YAPILMADI’

Hazine ve Maliye Bakanlığı hususla ilgili yazılı açıklama yaptı: “Döviz ofislerine yönelik Yetkili Kuruluşlar Bildirisine ait gerçeği yansıtmayan ve gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmayan kimi savlara yer verildiği görülmüştür. 12.10.2021 tarihindeki 018-32/45 sayılı Bildiri değişikliğine kadar kambiyo mevzuatı kapsamında döviz alım satımında kimlik bildirim yükümlülüğü bulunmamakla birlikte, daha evvel MASAK mevzuatı kapsamında süreç fiyatı ya da birbiriyle kontaklı birden çok sürecin toplam fiyatı 75 bin lirayı aşan süreçler ile vergi mevzuatı uyarınca 3 bin ABD doları yahut eşiti aşan süreçlerde kinlik tespiti zaruriliği bulunmaktaydı. 2018-32/45 sayılı Tebliğ’de yapılan değişiklik ile bir alt hudut olmaksızın döviz alım satım süreçlerinde kimlik tespiti zarurî hale getirilmiştir. Ülkemizde bankalar ve sermaye piyasası aracı kuruluşları nezdinde gerçekleştirilen süreçlerde olduğu üzere yetkili kurumlar dalındaki tüm süreçlerin de kayıt altına alınması ve ayrıyeten dalın memleketler arası uygulamalar ile uyumlu hale getirilmesi hedeflenmiştir. Kelam konusu yeni uygulamanın daldaki kayıt dışılığın azaltılması ve kurumsallaşma seviyesinin artırılması ile milletlerarası düzenlemelere ahenk haricinde öteki hiç bir maksadı yoktur. Bildirim ile yapılan değişiklik, döviz piyasalarına ait rastgele bir müdahaleyi muhakkak içermemektedir. Düzenleme, yalnızca döviz ofislerinin işleyişi ve kurumsallaşmasına yönelik muhtaçlıkları karşılamaya yönelik olarak hazırlanmıştır.”