‘Dolar artık ulusal para’

Professional

New member
2023 AMAÇLARI GİTTİ 1973 TAHLİLİ GELDİ

AKŞENER:
Hesapları tutmayan ekonomistimiz DÇM’yi 50 yıl daha sonra hayatımıza soktu. 2023 gayelerinin yerine 1973 tahlili geldi. TL’yi dolara bağladı ‘benim prestijim yok Amerika’yı kefil tutuyorum’ dedi.

TÜRK LİRASI DOLARIN KIYMETİNE ENDEKSLİ

DAVUTOĞLU:
Bu, motamot Hazine garantili köprüler üzere gelecek jenerasyonları borçlandıran bir sistem. Gelinen noktada ulusal paramız doların bedeline endeksli. Türk Lirası hiç bir vakit bu biçimde zelil duruma düşürülmedi.

İNANCI AMERİKAN PARASI SAĞLAYACAK

BABACAN:
TL’nin artık itimat ögesi olmadığını itiraf eden bir idareyle karşı karşıyayız. İktisadına inancı Amerikan parasıyla sağlamaya çalışan idare zihniyeti… Yarınlara ipotek koyan bir gözü dönmüşlük…

ZENGİNİN PARASI MİLLETİN VERGİSİYLE GARANTİYE ALINIYOR

KARAMOLLAOĞLU:
Faiz değil takviye diye isimlendirerek paradan para kazanma imkanını vermek neyle izah edilebilir. Hani nas vardı? Açık biçimde görülüyor ki bu kararların alınacağından haberdar olan bir avuç insan kâr ediyor. Bu modelle zenginin parası garanti altına alınıyor. Bu da milletten alınan vergilerle karşılanacak. Daima yoksuldan zengine kaynak aktarılıyor.

ERKEN SEÇİM YOK… NOKTA

Cumhurbaşkanı Erdoğan:
Devlet Beyefendi Haziran 2023 diyor, ben bu biçimde diyorum hâlâ yatıyor kalkıyor erken seçim… Erken seçim yok. Bak Bay Kemal, noktalı virgül değil nokta koydum. Kuru ülkemizin gerçeklerine uygun, öngörülebilir bir düzeye getirmek için deklare ettiğımız program maksadına ulaştı. İlgili kurumlar bilgileri paylaşmaya başladı. Özgür piyasa kurallarına alışılmamış iş yapmıyoruz.

HALKA GİDELİM BU YANGINI SÖNDÜRELİM

Kılıçdaroğlu’nun gündeminde iktisatta hayata geçirilen yeni sistem vardı. Dövize endeksli mevduatı “Faizin garantisi dolarla veriliyor. Ulusal paramızın prestijini düşürmeye kimsenin hakkı yok” kelamlarıyla eleştiren CHP önderi sandığı işaret etti: Piyasalar yangın yeri, mutfaklar yangın yeri. Buradan çıkmanın yolu değişim. En büyük hakem olan halka gitmek lazım.

ULUSAL PARAMIZI MAHKUM ETTİLER

“Hepimiz dolara endekslendik” diyen Kılıçdaroğlu “Çocuğunu akşam aç yatıran anne hangi dolarla ilgilenir?” sorusunu yöneltti. Dövize çevrilebilir mevduat adımını yanlış bulduğunu söyleyen CHP önderi “Bankalardaki mevduatın yüzde 66’sı döviz. Zira vatandaş güvenmiyor. Bu tablonun değişmesi lazım. TL’nin prestijini korumak zorundayız” tabirlerini kullandı.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Elmadağ ilçesinde STK’lar, muhtarlar ve kanaat başkanları ile bir ortaya geldi, akabinde toplu açılış merasimine katıldı. İktidarın iktisat siyasetini eleştiren Kılıçdaoğlu “Bankadaki mevduatın garantisini dolarla verirseniz, faizin garantisini dolarla verirseniz bu olmaz, bu yanlıştır. Ulusal paramızın prestijini düşürmeye kimsenin hakkı da yoktur, yetkisi de yoktur. Bugün bankalardaki mevduatın yüzde 66’sı döviz. neden, zira vatandaş güvenmiyor. Bu tablonun da değişmesi lazım” dedi.

Toplumun ayrıştığını, bölündüğünü tabir eden Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin buradan çıkması gerektiğini belirtti. Yaşanan meselelerin siyasilerden kaynaklandığını savunan CHP başkanı, şunları söylemiş oldu: “Sıkıntıyı çözecek olanlar da politiklerdir. Siyasalların önünü açacak olanlar da sizlersiniz. Sizler yetki verdiğiniz sürece, Türkiye problemlerini aşabilir. Bir iktidara misyon verdiniz, nazaranvini yapmaya çalıştı lakin bugün geldiğimiz nokta aşikâr. Piyasalar yangın yeri, mutfaklar yangın yeri. Buradan çıkması lazım Türkiye’nin. Çıkmasının yolu da değişikliktir, değişimdir, en büyük hakem halktır. Halka gitmek lazım, halkın oyunu istemek lazım. Sandığı koymak lazım. Sandığın gereği her neyse başımızın üstüne. Bunu yapabilirsek, Türkiye’yi büyütürüz. kalkındırırız.”

“Hepimiz, dolara endekslendik. Dolar düştü, dolar üst çıktı, dolar aşağı indi… Çocuğunu akşam aç yatıran anne hangi dolarla ilgilenir? Bunların milyon dolarları yok. Bugün açlık ve sefalet, yoksulluk var Türkiye’de. Bunun çözülmesi lazım. Her çocuğun yatağa karnı tok yatması lazım. Birbirimizi tanımamız lazım. Açıkça söylemiş oldum, helalleşmemiz lazım. Oturalım bir helalleşelim; ne oluyor Türkiye’de niçin arbede ediyoruz? Bu bereketli topraklarda hepimizin huzur ortasında yaşaması lazım. Gidecek diğer bir yerimiz yok. İki kırmızı çizgimiz var birincisi vatan, ikincisi bayrak. Onun haricinde herkesle oturur, konuşuruz.”
“Doları endekslediler biliyorum. Lakin bizim Türk liramız var. Türk lirasının kıymetini ve Türk lirasının prestijini korumak zorundayız. Bankadaki mevduatın garantisini dolarla verirseniz, faizin garantisini dolarla verirseniz bu olmaz, bu yanlıştır. Ulusal paramızın prestijini düşürmeye kimsenin hakkı da yoktur, yetkisi de yoktur. Para bizim paramız. Prestijsiz kılarsanız paranın kıymeti düşer. Bugün bankalardaki mevduatın yüzde 66’sı döviz. neden, vatandaş güvenmiyor. Tasarrufum var, dövize yatırdım. Bu tablonun da değişmesi lazım. Değişmesi için de ahlaklı bir siyasetin Türkiye’yi yönetmesi lazım. İşin özeti bu.”
“Biliyorum, güç günlerden geçiyoruz, hayat pahalılığını biliyorum. Yatağa aç giren çocukların olduğunu biliyorum, pazar artıklarından bir şeyler toplamaya çalışan aileleri biliyorum. Sizden yalnızca bir şey istiyorum; hiç bir ümitsizliğe kapılmayacaksınız. Ümitsizlik bize yakışmaz. Hoş ülkede huzur ortasında birlikte yaşamak istiyoruz. birlikte ve birlikte yaşarsak aşamayacağımız hiç bir sorun yoktur.”

“Ekonomi güç durumda, biliyorum. Bütün bu problemleri biliyorum lakin bütün bu sıkıntıların hepsi aşılacak. Bizim ulusal paramızı bile dolara mahkum ettiler. Millet İttifakı olarak kelam veriyoruz. Türk lirasını bir daha prestijli bir para haline getirmek bizim boynumuzun borcu olacaktır. Elin oğlunun parası kıymetli de bizim paramız niye yerlerde sürünüyor? Bütün bunların hepsini aşacağız. Attığımız her adımın hesabını bu millete vereceğiz. Size hesap vermek, namuslu bir siyasetçi için bizim boynumuzun borcudur ve o siyasetçinin nazaranvidir. Harcanan her kuruşun hesabını belediye liderlerimiz veriyorlar. Belediye lideri arkadaşlarıma şunu söylemiş oldum: ‘Harcadığınız para sizin paranız değil, milletin parası. Milletin parasıysa millete hesabını vereceksiniz.’ Fakirlik yazgı değildir. İnşallah bakılırsaceksiniz, Millet İttifakı’nın 13. Cumhurbaşkanı Türkiye’nin bütün meselelerini azimle, kararlılıkla, müsamahayla çözecek.”

TÜRK LİRASI’NI DOLARA BAĞLADI ABD’Yİ KENDİNE KEFİL TUTTU

Akşener ‘Dövize Endeksli Mevduat’ adımı üzerinden iktidara yüklendi: “2023 gayeleri gitti, yerine 1973 tahlilleri geldi. TL’yi dolara bağladı. ‘Benim prestijim yok, Amerika’yı kendime kefil tutuyorum’ dedi. Çocuk mu kandırıyorsun Erdoğan?”

YETERLİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, partisinin küme toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın pazartesi akşamı duyurduğu ve Türk Lirası’nın döviz kurları karşısında bedel kazanmasına yol açan ‘Dövize Endeksli Mevduat’ ya da ‘Dövize Çevrilebilir Mevduat’ adımını kıymetlendirdi. Resmi ismi ‘Kur Muhafazalı TL Vadeli Mevduat Sistemi’ olan ve 70’lerde de denenen sistem üzerinden tenkitlerini sıralayan Akşener, ayrıyeten faturalarda indirime gidilmesini talep etti. “Madem kur düştü, artık uçuyoruz, bu biçimde çabucak doğal gaz ve elektrik meblağlarını düşürün. Madem bu büyük bir ekonomik muvaffakiyet, bu biçimde bu muvaffakiyetin nimetlerinden şu sıkıntı kış kurallarında milletimiz de yararlansın” diyen Akşener, minimum fiyata de üç ayda bir güncelleme yapılması gerektiğini tabir etti. GÜZEL Parti önderi, şunları söylemiş oldu:
“Kendisi bir açıklama yaptı. Dedi ki ‘Başbakanlığım periyodunda döviz rezervini 135 milyar dolara çıkardık, lakin ondan sonrasında, bir düşüş yaşandı. Ben o sırada yoktum, Cumhurbaşkanıydım.’ Arkadaş, var ya hani ‘sevimli hayalet Casper’ misali o sırada orada değilmiş. Şu ibretlik psikolojiye bakar mısınız? Erdoğan, o günleri geçtim aşikâr ki sen artık de buralarda değilsin. Türkiye, 1994 ve 2001 krizlerinden daha derin bir kur krizi yaşıyor. Sen oralı bile değilsin.”

“Maalesef ülkemiz, iktisat cahili bir adamın saçma sapan deneyleri ile sınanıyor. Kendisine bu deneyin başarısız olduğunu söylüyoruz. Ancak o inatla anlamıyor. Bir inat uğruna memlekette ne ocaklar sönüyor. İşler o kadar çığırından çıktı ki artık ne palavra söyleyeceklerini şaşırdılar. Evvel ‘Bu bizim ekonomik modelimiz’ dediler. Sonuç makus olunca cürmü dış güçlere attılar. Baktılar ki ortada dış güç falan yok, daha sonra dönüp yeniden iç güçlere havale ettiler. Gardıroptan kıyafet seçer üzere her sabah yeni bir palavra seçiyorlar. Merkez Bankası siyaset faizini indirdi. Faizler düştü mü? Hayır. Tahvil faizleri yüzde 24’e dayandı. Enflasyon düştü mü? Süratle hiper enflasyona hakikat gidiyoruz. Satın alma gücü arttı mı? Tam aksine konut almak, otomobil almak artık imkansız. Şu anda tüm yatırımlar durdu. İktisada inanç arttı mı? Hayır. Zira kimse önünü nazaranmiyor.”

“Yahu hala niçin ısrar ediyorsun kardeşim? Saraya kapandın. aslına bakarsan anlamadığın ekonomiyi, damadına ve liyakatsiz takımlara bıraktın. Sonunda olan oldu. Beş müteahhidin keyfi ve parti kodamanlarının lüks hayatları haricinde iktisatta uygun giden hiç bir şey kalmadı. Gerçek tedavinin birinci adımı, yanlışsız teşhis koymaktır. Bu krizin niçini, şahsen Erdoğan ve ülkemize musallat ettiği bu ucube sistemdir. Kıymetli kardeşim ikide bir ‘dış güçler’ deyip problemden sıyrılmaya çalışma. Dış güçler her vakit vardı, bundan daha sonra da olacak. Bu krizin niçini şahsen sensin. ‘Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi dış güçlere tokat üzere inecek’ demiyor muydun? O tokat, ine ine millete indi. Bir sefer olsun yaptığın kusurun sorumluluğunu al yahu. Ya aklın ve bilimin gerektirdiğini yapıp ekonomiyi düze çıkartacaksın ya da sandığı getirip hesabını milletimize vereceksin.”

“hiç bir hesabı tutmayan büyük ekonomistimiz, son olarak akıl dolu bir atakla ‘dolara çevrilebilir mevduat’ kavramını, 50 yıl daha sonra tekrar ömrümüze soktu. ‘Büyük Türkiye, büyük güç’, gaye 1973. 2023 amaçları gitti, yerine 1973 tahlilleri geldi. Saray medyası, iki gündür bu çaresizliği milletimize ‘ekonomik başarı’ diye itelemeye çalışıyor. Allah akıl fikir versin. Arkadaş ‘nas var’ diye diye gezdi; pazartesi akşamı çıktı, ömrümüze yepisyeni bir faiz tipini sokuverdi. Türk lirası mevduata dönenlere kur farkını devlet olarak ödeyeceklerini deklare etti. Yani gitti, Türk lirasını dolara bağladı. ’Benim prestijim yok, Amerika’yı kendime kefil tutuyorum’ dedi. Çocuk mu kandırıyorsun Erdoğan? Madem kur farkını, yani bâtın faizi ödeyecektin, bugüne kadar faizle bu kadar oynayıp döviz lobilerinin ekmeğine niçin yağ sürdün? Madem ismine ‘faiz’ demeden faiz ödeyecektin, sanayicimizden esnafımıza, çiftçimizden işçilerimize bu sıkıntıyı niye yaşattın? İsmini faiz khalbukin, bankalar piyasa koşullarına bakılırsa davranacak, yükü de omuzlayacaklardı. Lakin artık ‘kur farkını ödeyeceğim’ diyerek hem faiz tıpkı vakitte döviz lobisini milletin hazinesinden besleyeceksin. Türkiye iktisadı deneme tahtası mı? Türk milleti kobay mı? Yazıklar olsun.”

DIŞ GÜÇLERİN MAŞASI FAİZ LOBİSİNE ÇALIŞIYOR

Babacan “Yeni uygulamanın ismi, milleti torunlarına kadar borca batırma planı” dedi. 70’lerdeki DÇM uygulamasına işaret eden Babacan, mevduat sahiplerini korumak için tüm maliyetin halka yüklendiğini belirtti: Limitsiz faiz artırımı sonucu aldı. Bunun ismi kendi tabirleriyle faiz lobisine çalışmaktır, dış güçlerin maşası olmaktır.

DEVA Genel Lideri Ali Babacan, partisinin genel merkezinde haftalık kıymetlendirme toplantısında konuştu. Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu Kur muhafazalı vadeli TL mevduatı modeline ve iktidarın iktisat siyasetlerine reaksiyon gösterdi. TL’nin artık itimat ögesi olmadığını itiraf eden bir idareyle karşı karşıya olunduğunu kaydeden Babacan “Ekonomisine itimadı Amerikan parasıyla sağlamaya çalışan idare zihniyeti. Yarınlara ipotek koyan bir gözü dönmüşlük” tabirlerini kullandı. Babacan, şunları söylemiş oldu: “Başımıza kelamım ona yeni bir icat çıkardılar. İsmine ‘kur muhafazalı Türk lirası vadeli mevduat’ dediler. Doğal ki döviz kurunun daha düşük düzeylerde olması yeterli bir şeydir. Fakat bu uygulamanın evvel ismini hakikat koymak gerekir. Yeni uygulamanın ismi, bu milleti torunlarına kadar borca batırma planıdır. İktidar, servet sahibi olan bir kesite diyor ki ‘dolar almayın, parayı Türk lirası hesabınızda tutun. Dolar ne kadar artarsa, o farkı biz size vereceğiz.’ O farkı Hazine’nin yahut Merkez Bankası’nın kasasından verecekler. Vergilerden farkı ödeyecekler. ‘Aynı döviz almışsınız üzere olacak’ diyor. Model bu. Türk lirasının artık bir inanç ögesi olmadığını itiraf eden bir idareyle karşı karşıyayız. Kendi iktisadına itimadı Amerikan parası ile sağlamaya çalışan bir idare zihniyeti. Bu ülkenin hazinesini, döviz kuruna bağlı biçimde borçlandırarak yarınlara ipotek koyan bir gözü dönmüşlüktür, beraberinde bir çaresizliktir. Hazine, Merkez Bankası… Bu kurumlar, hepimizin ödediği vergiler demek. Çocuklarımızın torunlarımızın bile alın teri demek, gelecek jenerasyonların ödeyeceği bir borç demek. Mevduat sahiplerini korumak için tüm maliyetini halka yüklüyorlar özeti bu.”

“Erdoğan, faiz artırım sonucu almıştır ve aldığı sonucun rastgele bir limiti de yoktur. TL faizine siz o kur fakını eklerseniz ödeyeceğiniz faiz bunların toplamından oluşur. Banka mevduatının faizi 20, kur 40 artarsa ben sana 40 faiz vereceğim diyor. Kur riski olduğu üzere milletin sırtına, alın terine yıkılmıştır. Bunun ismi kendi tabirleriyle faiz lobisine çalışmaktır, bir daha kendi tabirleriyle dış güçlerin maşası olmaktır. Erdoğan’a sesleniyorum. Bu girdiğiniz yol yol değil, siz gelip geçicisiniz lakin bu ülke kalıcı. Siz ve ortaklarınız yolun sonuna geldiniz diye, bizden daha sonrası tufan diyerek devam edemezsiniz. Nasıl olsa gidiciyim, artık bir denerim şayet olmazsa gelecek idareye enkaz devrederim diyerek ülkeye bu biçimde bir kötülük yapma hakkınız yok.”

“Tek yapabildiğiniz ülkeyi 40-50 sene öncesine götürmek. 1970’li senelerda dövize çevrilebilir mevduat, DÇM hesapları vardı. Bu yeni icat şimdi onun birebiri. Şapkadan çıkarta çıkarta sonunda 1970 model bir tavşan çıkardılar. Erdoğan, 1970’lerde yapılan Özal’ın şikâyet ettiği, bu ülkeyi bitirdi dediği uygulamaları yeniden getiriyor. senelerca bu ülkenin bedel ödediği uygulamayı ülkeye getiriyorsun, ülkeyi uçuracak kaçıracak diye bu ülkeyi kandırmaya çalışıyorsunuz. Özal’ın ‘hesapsız kitapsız hata’ dediği yola geri girmiş durumdalar. Bu yolun sonu hiper enflasyon, bu yolun sonu kurun ucunu tutamamak. İleride, Erdoğan’ın yaptıklarını inceleyenler Özal’ın tıpkı sorularını soracaklar. 2021 yılının aralık ayında Erdoğan ve ortağı Bahçeli o denli bir adım attı ki bu millet hayli büyük bedeller ödedi diyecekler.”
“İnsanları kandırmaya gelince, ‘nas’ diyor, Faize karşıyım diyor. Uğraş söylemiş olduğiniz Merkez Bankası’nın siyaset faizini yüzde 19’dan 14’e indirirken hazinenin borçlanma faizini yüzde 25’e fırlatmak mı? Nas bu mu? Sanki nas, MB için nas da Hazine için bir nas yok mu sanki? Esnafın, çiftçinin, Kobi’lerin ödediği faizle ilgili bir nas yok mu?”

DAVUTOĞLU’NDAN ‘DÖVİZE ENDEKSLİ MEVDUAT’ YORUMU: BU FAİZİN DANİSKASI

Hükümetin ‘Kur Muhafazalı TL Mevduat Hesabı’ düzenlemesini ‘örtülü faiz’ olarak kıymetlendiren Davutoğlu ‘Dolarla vaftizlenmiş faiz’ yorumu yaptı. Yeni kurulacak hükümetin de bu uygulamanın mali yükü ile karşı karşıya kalacağını söylemiş oldu. Gelecek Partisi önderi “Sayın Cumhurbaşkanı kimseyi aldatmasın. Yaptıkları faiz karşı bir şey değil. Bu hile-i şeriyye bile değildir. Bu faizin daniskasıdır” sözünü kullandı.

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, Zonguldak’ta sivil toplum kuruluşları ve gazetecilerle bir ortaya gelerek değerlendirmelerde bulundu. İktisattaki duruma ait iktidarın telaffuzlarının gerçekliği yansıtmadığını tabir eden Davutoğlu şöyleki konuştu: “İktidar sahipleri Türkiye’ye karşı bir oyun oynandığını argüman ediyor. bu biçimde Başbakanlık yapmış biri olarak soruyorum, Kim Türkiye’ye karşı oyun oynuyorsa MASAK, BBDK, SPK elinizde ilan edin; ‘Şu ülke, şu odak bize karşı oyun oynadı, krize sebep verdi. Biz de şu misillemeyi yaptık’ deyin. Kendi cahilliklerini, yolsuzluklarını gizlemek için Nas üzere milletimizin dini bedellerine atıf yapmaları hem dini kıymetlerimizi yıpratan bir istismar birebir vakitte gerçeklikten uzak bir söz biçimidir.

BU HİLE-İ ŞERİYYE BİLE DEĞİLDİR: Faiz-enflasyon-kur içindeki denklemi öylesine yanlış anladı ve çarpıttı ki Sayın Cumhurbaşkanı, denklemden kuru çıkardı. Enflasyon ve faiz ile münasebete de ‘Faiz enflasyonun niçinidir’ dedi. Yaptığı her açıklamayla kuru fırlattı. Kurla birlikte enflasyon da fırladı. Kuru artık yine denkleme soktular. Fakat faizi daha katmerli bir hale getirmek için soktular. Sayın Cumhurbaşkanı kimseyi aldatmasın. Yaptıkları faiz karşı bir şey değil. Bu hile-i şeriyye bile değildir. Bu faizin daniskasıdır.

BUNUN İSMİ FAİZİN DEM’LENMESİDİR: Gelinen nokta şu 3,6, 9, 12 aylık vadelerle elinizdeki dövizi TL’ye çevireceksiniz. Bir taraftan faiz alacaksınız TL üzerinden öbür taraftan kur farkı her neyse onu alacaksınız. Ziyan etmesi mümkün olmayan bir süreç. Lakin ne kadar kar edeceği kur dalgalanmalarına bağlı ama faizi garanti edilmiş bir şey. Faiz oturduğunuz yerden paradan para kazanmaksa bu yolla faizi birebir vakitte üstüne kur farkı ötürüsıyla bir faiz koyuyorsunuz. Bunun ismi faizin DEM’lenmesidir. Dini argümanlar kullanımınlar. Bu dolarla vaftizlenmiş faizdir. Bu sefer Hazine garantili faiz devrine geçiyor devlet.

ULUSAL PARAMIZ DOLAR ENDEKSLİDİR: Bakın olacak olan ne size söyleyeyim: Birebir hazine garantili köprüler üzere bir müddet daha sonra bankada milyon dolarları olan en çok yüz bin kişi oturdukları yerden Hazine garantili para basacaklar. Köprüden geçer üzere her gün gün bunların kasasına para katılacak. Nereden katılacak? Milletin hazinesinden: Vergilerimizden. Onun için dolarla vaftizlenmiş faiz diyorum buna. Bunun ulusallıkla de alakası yok. Ulusal paramız şu anda dolar endekslidir. Ulusal paranın bir kıymeti yok. Dolarla birlikte inecek çıkacak bir paradan bahsediyoruz. Türk Lirası hiç bir vakit bu biçimde zelil bir duruma düşürülmedi. Bunun millikle ne alakası var?

ANKARA’DAKİLERİ UYARIYORUM: Üniversitede iktisat okuduğumuz devirlerde bir tabir vardı: Dövize çevrilebilir mevduat. DÇM diyorduk buna bu da DEM. Ç’nin yerine E koydular. bu biçimdelar yurt haricinden gelen personellerin dövizler bu biçimdelar katkı olarak geliyordu bize. Sabit kur altında her değişimi teminat altında olarak bankalar onu TL’ye çevirdi. vakit içinde o denli bir borç birikti ki Özal bunu tam 20 sene daha sonra kaldırabildi. Özal son DÇM taksitini 17 Eylül 1989’da ödedi. Artık o denli bir yük binecek ki kamu maliyesine bu ziyanları telafi etmek için yeni iktidar hayli büyük zorluklar çekecek. Bu gelecek kuşakları borçlandıran bir sistemdir. hiç bir kaygıya şifa olmadığı üzere kamu maliyesine önümüzdeki birkaç ay içerisinde bile yüzde 5-6’ya kadar bütçe açığını artıracak olan, enflasyon beklentisini yüzde 40-50’lere hatta 3 sayıya çıkaracak bir noktaya çıkarabilir. Ankara’da aklı başında kim kalmışsa uyarıyorum: Yapmayın, etmeyin. Günü kurtarmak için başınızdaki yanlış, cahilce ayrıntıları tatmin etmek için milleti bu yükün altına sokmayın diyorum.

SORUMLUSU ERDOĞAN VE CÜHELA TAYFASI: Bugün iktidar olsak yapacağım birinci iş, pazartesi günü kimler dolar sattı, kimler dolar aldı. Bakan kardeşi “100 baz puan indirilecek” diyor. Pekala, o gün doların kıymet kazanacağını bilerek kimler dolar aldı sanki? Bakanlar Şurası daha toplanırken DEM’e geçilmedilk evvel kimler TL aldı? Türkiye bugün zenginin daha varlıklı, yoksulun daha yoksul olduğu bir cenderenin içerisine sokulmuşsa bunun sorumlusu Sayın Erdoğan ve etrafındaki cühela tayfasıdır.”