Doğu Karadeniz’de mantar zehirlenmeleri arttı (Uzmanlar uyardı)

Samuag

New member
Trabzon’un Araklı ilçesinde yaylada topladıkları mantarları akşam yemeğinde tüketen Bakırtaş ailesinin 3 ferdi kötüleşerek evvel Araklı Bayram Halil Devlet Hastanesi’ne akabinde da Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ne kaldırıldı.

Yapılan müdahaleler daha sonrası Bakırtaş ailesinin 3 ferdi sıhhatine kavuştu.
57 yaşındaki Tahsin Bakırtaş yediği mantar daha sonrası halüsinasyonlar görmeye başladığını söylemiş oldu.

Bakırtaş “Önce eşim rahatsızlandı, ambulansla Araklı Bayram Halil Hastanesi’ne kaldırıldık. Orada yapılan birinci müdahalenin akabinde durumumuzun ciddiyeti üzerine KTÜ Farabi Hastanesi Toksikoloji Bölümü’ne sevk edildik. Halüsinasyonlar gördüğümü hatırlıyorum. daha sonrasında kendimi kaybetmişim gözlerimi açtığımda etrafımdaki sıhhat çalışanlarının hummalı çalışmasından ne kadar önemli bir müddetç atlattığımı fark ettim” dedi.

Bakırtaş, hastane çalışanlarına minnettar olduğunu belirterek toplama mantar tüketilmemesini istedi.

KTÜ Farabi Hastanesi Acil Tıp İSİM Öğretim Üyesi ve Tıbbı Toksikolog Dr. Öğr. Üyesi Aynur Şahin ise bahisle ilgili yaptığı açıklamada “Geldiklerinde ağır halüsinejik zehirlenme durumunda olan hastalarımız süratli ve tesirli müdahalemiz daha sonrasında 12 saat içerisinde tedavi edilerek taburcu edildi” dedi.

SİNEK MANTARI İLE KÖY GÖÇÜREN MANTARI ZEHİRLENMELERDE BİRİNCİ SIRADA

Dr. Aynur Şahin, son 10 günde yaklaşık 15 hastanın Trabzon, Ordu, Gümüşhane’den danışıldığı bu olayların 10 adedinin KTU Farabi Hastanesi Toksikoloji ünitesinde tedavi olduğunu, geri kalanının ise bulundukları hastanede tele tıp prosedürüyle konsültasyon hizmeti verildiği söylemiş oldu.

Hasta yakınlarından alınan mantar örnekleri ve hastalardan alınan serum ve idrar örneklerinden yapılan tahlillerden bu fazlaca sayıda zehirlenme hadisesine sebep olan mantarın Amanita Muscaria (sinek mantarı) ve Amanita pantherina olduğu öğrenildi.

Amanita Muscaria zehirlenmesi niçiniyle bugüne kadar başvuran en önemli olayın 70 yaşlarında erkek hasta olduğu derin koma niçiniyle teneffüs aygıtına bağlandığı ve yaklaşık 2 hafta boyunca KTÜ Farabi Hastanesi Ağır Bakım Ünitesi’nde takip edildikten daha sonra taburcu edildiği söz edildi.

Dr. Şahin, beraberinde tabiattan toplanan yabani mantarların daha da ölümcül olan halk lisanında ‘evcik kıran, köy göçüren’ mantar olarak da bilinen ve önemli karaciğer yetmezliği ve karaciğer nakli gereksinimine niye olan ‘Amanita Phalloides’ zehirlenmesine sebep olabileceğinin altını çizdi.

“TEK BİR ZEHİRLİ MANTAR YETİŞKİN BİR İNSANI ÖLDÜREBİLİR”

“Mantarlar gerek lezzetli olmaları gerek protein oranlarının yüksek olması gerekse tabiatta ulaşılabilirliğinin kolay olması ile birlikte pek insanları cezbetmektedir” diyen Şahin “En kıymetli sorun tabiattan toplanan mantarların hem de öldürücü derecede zehirli olma ihtimali ve her yıl dünyada hayli sayıda vefata sebep olmasıdır.

Mantarlar ılıman ve nemli iklimleri sevdiklerinden dolayı Karadeniz Bölgesi yabani mantarların yetişmesi açısından en uygun iklime sahip olan bölgedir ve zehirlenmelerin değerli bir oranı yağışların daha fazla olduğu bahar ve sonbahar aylarında görülmektedir.

Zehirli mantarların toksinleri; ısıya, pişirmeye, dondurulmaya ve kurutulmaya sağlamdır. Tek bir zehirli mantarın bile yetişkin bir insanı öldürebilecek toksine sahip olma potansiyeli bulunmaktadır” diye konuştu.