Doğal gaz krizi endüstriyi de vurdu: Üretim 3 gün boyunca büsbütün duracak

Professional

New member
İran’dan Türkiye’ye gelen ve İran tarafınca kalan doğal gaz iletim sınırında meydana gelen arıza niçiniyle doğal gaz çevrim santrallarına gaz kısıntı uygulaması devam ederken krizi derinleştirecek bir karar daha alındı.

24 Ocak Pazartesi saat 00.00’dan itibaren Türkiye’deki tüm organize sanayi bölgelerine (OSB) elektrik kısıntısı uygulanması yapılacak ve ülke sanayi üretimi en az 3 gün müddetle büsbütün duracak. Bu ortada OSB haricindeki tesislerde de tıpkı kısıntının uygulanacağı öne sürüldü.

3 GÜN BOYUNCA TAM KISITLAMA

Dünya gazetesinden Ömer Faruk Çiftçi ve Fikri Cinokur’un haberine göre
; Türkiye Elektrik İrtibat A.Ş. (TEİAŞ) açıklamayı OSB’lere yazı göndermeden, telefon aracılığıyla yaptı. Lakin OSB’ler durumu sanayicilere yazı ile duyurdu. Telefonla yapılan birinci bilgilendirmede kısıtlamanın pazartesi, çarşamba, perşembe tam gün olacağı açıklandı.

Sanayiciden gelen reaksiyonlar üzerine Güç ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in mevzuya müdahalesi kararı kesinti günleri ardışık hale getirildi. Pazartesi, salı, çarşamba tam gün olarak değiştirildi.

AYDINLATMA VE ISITMA İÇİN GÜCE MÜSAADE

Alınan kararla tüm OSB’lerde aydınlatma ve ısınma maksatlı kullanılabilecek kadar güç çekimine müsaade verildi. Belirlenen günlerde belirlenen sayının üzerinde güç çeken bölgelerin gücü TEİAŞ tarafınca kesilecek ve cezai yaptırım uygulanacak.

‘KARTOPU ÇIĞA DÖNÜŞÜYOR’

Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) İdare Konseyi Lideri Ali Bahar, güç alanında yaşanan problemlerin kartopu üzere yuvarlanarak çığa dönüştüğünü belirtti.

Bahar, şunları kaydetti.

“Dağıtım sınırlarındaki teknik bir aksaklık olarak tabir edilen doğal gaz tedarik sorunu, bir kartopunun çığa dönüşmesi üzere katlanarak büyümektedir. Bu aksaklık niçiniyle evvel fabrikalarımıza sağlanan doğalgaz akışı BOTAŞ tarafınca alınan bir karar ile yüzde 40 oranında kısıtlandırılmıştı. Ama bu kartopunun birinci yuvarlanışıymış. Tedarik sorunu, doğalgazdan elektrik üreten santrallerin üretimini sekteye uğratınca, artık devasa bir elektrik tedarik sorunu ile karşı karşıya kaldık. OSB’lerimizdeki fabrikalarımıza doğalgazdan daha sonra artık de elektrik kısıntısına gidileceği bildirilmiştir. Önümüzdeki hafta itibariyle Türkiye’deki tüm OSB’lerde 3 ila 4 tam gün elektrik kısıntısı uygulanacağı TEİAŞ tarafınca kelamlı olarak bildirilmiş, lakin tarafımıza çabucak hemen yazılı, resmi bir bildirimde bunulmamıştır.”

‘HAYAL BİLE EDİLMEMESİ GEREKEN FECÎ BİR ŞEY’

Ülkemizde bir güç krizi yaşanıyor ise bu sorunun toplumun tüm kesitlerinin ortak bir biçimde sırtlaması gerektiğini düşündüklerini anlatan Bahar, “Bir çığa dönüşen bu sorunu fabrikalardan bir bariyer ile durdurmaya kalkmak tüm ülkenin çığ altında kalmasına niye olmaktan diğer bir işe yaramayacaktır. OSB’lerimizde üretimini 7/24 sürdürmek zorunda olan, en ufak bir aksaklıkta üretimi uzun müddet duracak, stoku çöp olacak fabrikalarımız vardır. Ülke imalatının 3 gün mühletle durdurulması hayal bile edilmemesi gereken müthiş bir şeyken, bunun harekete geçirilmesi fazlaca daha dehşetli ve tehlikelidir” dedi.

BİRÇOK ALANI ETKİLEYECEK

Soğuk hava depoları olan, kesim yapan sanayicilerin, süt fabrikalarının uğrayacağı zararın nasıl tanzim edileceği konusunda bilgi verilmediğine dikkat çeken Bahar, şu biçimde devam etti.

“OSB’mizdeki süt fabrikalarımız günlük 400 ton süt almaktadır. Üretim yapamadığı için bu sütü alamayacağından o süt ziyan olacaktır. Dezenfektan yapan sanayicilerimiz vardır. Dünyanın pandemiyle boğuştuğu bir ortamda dezenfektan üretiminin durması salgına yeni bir ivme kazandırabilir. Günlük yemek çıkaran fabrikalarımız vardır, besin tedariki sekteye uğrayacaktır. Otellere hizmet veren çamaşırhanelerimiz duracaktır, turizm sekteye uğrayacaktır. Lojistik operasyonları sekteye uğrayacaktır. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda bunun sanayiciye yansıtılmasının ne kadar yanlış olduğu ortadadır. Bu kısıtlama konusunda bir daha bir düzenleme yapılmasını acil olarak talep etmekteyiz.”

‘TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN SENARYO’

sonucun üretim, ihracat ve istihdamda büyük problemlere yol açacağına dikkat çeken Ali Bahar, kelamlarını şöyleki sürdürdü.

“Sözleşmeye ve akide bağlanmış biroldukça siparişimiz bulunmaktadır. Firmalarımız büyük kayıp ve ziyana uğrayacaktır. Tarım, imalat ve lojistik kesimi günlük dönen, günlük gereksinimleri olan hayati değere sahip dallardır. Bu kesimlerin sekteye uğraması, ülke çağında büyük bir tedarik düşüncesini birlikteinde getirebilir. Ayrıyeten ülkede üretimin durması toplumda infiale niye olmakla birlikte stokçuluğu da körükleyebilir, bilhassa dezavantajlı bölümlerin temel gereksinim unsurlarına erişiminde problemler yaşanabilir. Toplum psikolojisinin bu biçimde devasa bir sorunu kabullenmeye hazır olduğunu düşünmüyoruz. Şu anki durum haftalık bir plandır ve 3 günü içermektedir. Devamındaki günlerde ne olacağını bilmiyoruz. Belirsizlik ortamı yeni bir boyut kazanmış ve daha da kronikleşmiştir. Bu bizim program yapmamızın önünde büyük bir mahzur teşkil etmektedir. Unutulmamalıdır ki bu tip belirsizlikler enflasyonda telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir.”

KESİNTİ YAPILACAK GÜN VE SAATLER

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde Pazartesi tam gün 24 saat, perşembe ve cuma günleri de dahil 72 saat elektrik kesintisi uygulanması istendi.

Isparta Süleyman Demirel OSB’de ise, salı, çarşamba ve cuma günleri olmak üzere toplam 72 saat elektrik kesintisi uygulamaları talep edildi.

TEİAŞ’TAN AÇIKLAMA

Öte yandan TEİAŞ’ın internet sayfasında yapılan duyuruda ise, mesken ve ticarethane haricinde kalan kullanıcılara program dahilinde kısıntı uygulanacağı bildirildi. Açıklamada, şöyleki denildi.

“Ağrı ili Gürbulak giriş noktasından Ülkemize gelen doğalgaz iletim sınırının İran tarafında kalan arızasından dolayı Doğalgaz Kombine Çevrim Santrallerine gaz kısıntısı uygulanacağından, elektrik arz talep istikrarının sağlanması niyetiyle gerek iletim sistemine gerek ise dağıtım sistemine bağlı mesken ve ticarethane harici kullanıcılara program dahilinde kısıntı uygulanacaktır. Hangi kullanıcılara kısıntı uygulanacağı ve kısıntı ölçüsü ile ilgili, Dağıtım Şirketleri ve Teşekkülümüz tarafınca bilgilendirme yapılacaktır.”