Döviz ofislerinde yeni devir: Alım ve satımlarda kimlik tespiti mecburî olacak

Professional

New member
Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz ofislerinin çalışma sistemine ait yönetmeliklerde değişiklikler yaptı.

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan ve Türk parası değerini muhafaza hakkında 32 sayılı karara ait bildirimde değişiklikler yapan bildiriye nazaran, B kümesi yetkili kurumların faaliyet alnında bir kadro düzenlemelere gidildi.

Gazete Duvar’da yer alan habere nazaran; Hazine Bakanlığı’nın sonucuna bakılırsa döviz ofisleri müşterinin T.C. Kimlik Numarasını/Pasaport Numarasını ve/veya Vergi Kimlik Numarasını, süreç tarihini, saatini ve ölçüsünü gösterecek biçimde her bir süreç prestijiyle farklı bir hesap yahut deftere kayıt etmek zorunda olacak.


Ofisler gerçekleştirdikleri tüm süreçlerde müşterinin T.C. Kimlik Numarasını/Pasaport Numarasını ve/veya Vergi Kimlik Numarasını müşteriden temin ederek her bir süreç prestijiyle kayıt altına almak zorunda.

KİMLİK DENETİMİ YAPILACAK

Müşteri tarafınca beyan edilen T.C. Kimlik Numaraları/Pasaport Numaraları vezne vazifelileri tarafınca kişinin fotoğrafının yer aldığı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı yahut pasaport üzerinden, Vergi Kimlik Numarası ise bunlara ek olarak kişinin kelam konusu şirket ismine süreç yapmaya yetkili olduğunu belirten evraklar üzerinden denetim edilerek kayıt altına alınacak. Kelam konusu bilgiler, ilgisine nazaran düzenlenen evraklar üzerine kayıt edilecek.