Diyet Kola ve Kola Sıfır sağlıklı mı? Bilmen gereken şey budur

Emel

Global Mod
Global ModPek çok kişi beyaz şekerin zararlı etkilerinden kaçınmak için Cola Zero'ya yöneliyor. Peki normal koladan daha mı sağlıklı?

Bir bakışta en önemli şeyler

İçecek pazarında giderek artan bir trend ortaya çıkıyor. Adında “Sıfır” etiketi olan ürünler, artık genç nesilde modası geçmiş olan light veya diyet ürünlerin yerini alıyor. Tanınmış içecek üreticileri, giderek daha fazla “Zero” ürününü de piyasaya sürerek içecekleri piyasaya sürüyor. Ancak Cola Zero, beslenme uzmanları tarafından da sağlıksız olarak değerlendiriliyor.


Cola Zero'nun İçeriği


Temel olarak Cola Zero'nun içeriği diğer kola ürünlerinden pek farklı değildir: su, karbondioksit, E 150d rengi, asit düzenleyiciler fosforik asit (E 338) ve sodyum sitrat, doğal aromalar, kafein ve tabii ki şeker veya şeker ikameler.


Kola yüksek asitliğini fosforik asite borçludur. Kafeinin etkilerini arttırmak için kullanılır. Analizler, bir litre Kolanın yaklaşık 0,8 gram saf fosforik asit içerdiğini göstermiştir. Coca-Cola, Coca-Cola Zero, Pepsi ve Pepsi Maxx'in bir porsiyonu (200 mililitre) 20 miligram kafein içerir. Ancak aynı miktarda Coca-Cola Light veya Pepsi Light 24 miligramdır.


Asitleyicilerin olumsuz da olsa başka bir etkisi daha vardır: fosforik asidin yüksek asit içeriği, içtikten hemen sonra diş minesine olumsuz etki yaparak dişlere saldırır.


Şeker ve şeker ikameleri


Zero veya Light ilaveli düşük kalorili ürünlerde üreticiler şeker yerine aspartam ve asesülfam-K tatlandırıcılarını kullanıyor. Cola Zero ayrıca tatlandırıcı siklamat da eklenmiştir, bu yüzden tadı hafif bir içecekten farklıdır.


Normal kola sofra şekeri içerir. Ancak tatlandırıcı stevia ile Fritz Cola Stevia veya Coca-Cola Zero Stevia gibi diğer şeker ikameleriyle tatlandırılan çeşitler de vardır. Ancak ürün, tadı nedeniyle Almanya'da pek beğenilmedi.


Pancar şekeri, şeker kamışı veya hindistancevizi çiçeği şekeri olsun, tüm şekerler uzun vadede sağlığınız için kötüdür çünkü diş çürümesine neden olabilir ve obezite ve yağlı karaciğer hastalığını teşvik edebilir. Ancak aspartam ve asesülfam-K daha sağlıklı bir alternatif değildir.


Aspartam şekerin yerini alıyor


Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), aspartamın yan etkilerini ortaya çıkarmak için analizler yaptı. Çünkü fenilanalin (yüzde 50), aspartik asit (yüzde 40) ve metanolden oluşan bir maddedir. Aspartam belirli bir süre boyunca alındığında kaygıya, baş dönmesine, hafıza kaybına ve diğer hastalıklara neden olabilir.


Bazı çalışmalar aspartamın bağırsak florası üzerinde olumsuz etkisi olduğunu göstermiştir. Aşırı tüketilmesi halinde bağırsak bakterileri, sindirim sorunlarına veya mide-bağırsak hastalıklarına yol açacak derecede zarar görebilir. İyi tarafı: Aspartam artık tüketilmiyorsa bağırsak florası birkaç hafta veya ay içinde kendini iyileştirebilmektedir.

Tehlike


Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kanser araştırma ajansı IARC, şeker ikamesini yeniden sınıflandırdı. Buna göre aspartamın artık “muhtemelen kanserojen” olduğu kabul ediliyor. Ancak küçük, normal miktarlarda tüketmenin güvenli olduğu söyleniyor. “Sıradan” veya “normal”in bir örneği, her gün aspartam içeren 14 kutu içecek içen 70 kiloluk bir adamdır.


Avrupa'da aspartam “insan tüketimi için güvenli” olarak sınıflandırılmaktadır.


Asesülfam-K: gerçekten zararsız mı?


Asesülfam-K (E950) ayrıca Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) tarafından “insan tüketimi için güvenli” olarak sınıflandırılmıştır. Bu doğru mu?


Dünya Sağlık Örgütü (genel olarak), kardiyovasküler hastalık riskini artırabileceğinden tatlandırıcıların tüketilmemesini tavsiye ediyor. Hayvan deneyleri ayrıca hamilelik sırasında asesülfam-K tüketiminin çocuk üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir: aşırı kilolu olma riski yüksektir. Daha ileri hayvan çalışmaları, yüksek asesülfam-K tüketiminin, kardiyovasküler sistem üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle felç riskini artırabildiğini ve yaşam süresini kısaltabildiğini gösterdi.

Tehlike


“Zararsız” sınıflandırması yalnızca belirli bir günlük maksimum miktar için geçerlidir. Yetişkinler için günlük vücut ağırlığının kilogramı başına dokuz miligramdır ve aşılmamalıdır.


Cola Zero aynı zamanda bir zayıflama ajanı değildir


York Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, tatlandırıcıların sık tüketildiğinde kilo alımından kısmen sorumlu olabileceğini gösteriyor. Çünkü aspartam ve asesülfam-K gibi tatlandırıcılar yeme isteğini artırır.


Çözüm


Şekerden kaçınmak istiyorsanız normal Kola'dan vazgeçip Kola Diyeti veya Kola Sıfır'a geçebilirsiniz. Ancak bu kola her gün için uygun değildir. İçeceği lüks bir içecek olarak görmelisiniz.