Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sistemsiz göç açıklaması: Türkiye yol geçen hanı değildir

Samuag

New member
Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündeme dair açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

(Batı Karadeniz’deki sel) Vatandaşlarıma bir şeyi hatırlatmak istiyorum, zorda kalmadıkça karayollarını tercih etmeyin, zira her an heyelan olabilir.

(Yangın söndürme) Önümüzdeki yıl tahminen kendimize ilişkin uçağımızı satın alacağız. İtfaiye noktasındaki grubumuzu, filomuzu fazlaca daha kuvvetli hale getirmiş olacağız.

Coğrafyamızda yangın söndürmede en değerli hava aracı olan helikopterler 2002 yılında 18 adetken 2021 yılında 39’a çıkardık ancak bu süreçte bu sayı 60’a yaklaştı.

TOKİ 1 ay içerisinde inşaatlara başlayacak. Gaye, 1 yıl içerisinde bu inşaatları bitirmek.

Yanan ormanlarımız küllerinden bir daha doğacak. Bu alanlar en verimli biçimde ağaçlandırılacak, bir daha orman olacak.

Türk Hava Kurumu, devletin bir kurumu değildir. Nasıl çeşitli vakıflar, dernekler var ise Türk Hava Kurumu da bunlardan bir tanesi.

(CHP’ye) Türk Hava Kurumu’nu çalışamaz hale getiren sizsiniz. Uçakların bakımını yaptırmayan, kurumun eski yöneticileridir.

Türkiye 2015 yılında orman varlığını artıran ülkeler sıralamasında dünyada 46’ncı sıradayken 2020 yılında 27’nci sıraya yükseldi.

Meclis’in açılmasıyla birlikte toplumsal medyaya yönelik bir çalışmanın yapılması gereğine inanıyorum. Kurumlarımızın ve bakılırsavlilerimizin fedakarlıkla yürüttüğü yangınla uğraşımıza gerçek dışı bilgi ve haberlerle leke sürmeye çalışıyorlar. Manipülasyonun bini bir para. hiç bir dijital mecra hukuktan azade değildir. Takma isimlerin ardına saklanarak şahıslara iftira, hakaret edilmesine, milli-manevi pahalara küfredilmesine, ayaklanma davetleri yapılmasına müsaade etmeyiz.

Gerek İran kapısından gerek Irak’tan duvarlarımızı önemli oranda yükseltiyoruz. Buralarda yükselen duvarlar bu sistemsiz göçün ülkemize girmesini engellemek için.

Taliban’la birtakım görüşmelere varıncaya kadar şu anda ilgili kurumlarımız çalışıyor. Hatta tahminen ben bile onların başkanı durumunda olacak olanı kabul etme durumum olabilir. Zira şayet üst seviyede bunları denetim altına alamazsak. Bunlar denetim altına alınamadığı takdirde Afganistan’daki barışı sağlamamız da mümkün olmaz. Yakalanan Afgan sistemsiz göçmenlerin değerli kısmı yetkili kurumlarımız tarafınca yine Afganistan’a hudut dışı ediliyor.

(Düzensiz göç) Herkes şunu bilsin ki Türkiye yol geçen hanı değildir. Bütün bunları biz ölçüyoruz, biçiyoruz, adımımızı da ona bakılırsa atıyoruz.

Toplumsal medyada birilerinin abarttığı biçimde, hudutlarımızdan sistemsiz göç akını kelam konusu değil.

Katar ile bu akşam görüşmem oldu, Taliban’ın attığı adımları nerede durdurabiliriz, nerede sulha yönelik bir adım atarız.

(Covid-19) Toplumumuzun tamamının aşılanmasını istiyoruz. Buna bakılırsa de imkanlarımızı seferber ettik.

(TURKOVAC aşısı çalışmaları) Sonuçlar şu ana kadar çok hoş. Herbiçimde muştuyu yıl dolmadan alacağız.

Yüz yüze eğitime geçiş konusu 16 Ağustos Pazartesi günü yapılacak kabine toplantısında pahalandırılacak.

(Yeni anayasa) Devlet Bey’e bu hazırlığımızı takdim edip, bu çalışmamızı istiyorum ki hayli daha hoş bir noktaya taşıyalım. Muhalefet partilerinden, somut anayasa metinlerini bir an evvel milletimizin önüne koymalarını bekliyoruz.

Bu yıl birinci çeyrekte yakaladığımız yüzde 7’lik düzey, yılı çok âlâ düzeyde kapatacağımızın göstergesidir.

İşsizlik sayıları yaklaşık 2-2,5 puan daha düştü. Bu da neyi gösteriyor? İşsizlikte de Türkiye şu anda olumlu istikamette ilerliyor.

Fındık alım fiyatımız yüzde 50 sağlam iç aslına nazaran, Giresun kalite fındık için kilogram başına 27 lira, Levant kalite fındık için ise kilogram başına 26,5 liradır. Yüksek randımanlı fındığa en az 1 lira fazla ödeme yapılacaktır. Çiftçilerimize alan bazlı mazot ve gübre dayanağını de kilogramda 2 lira olarak veriyoruz.