Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan nükleer güç santrali açıklaması

Samuag

New member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, EPDK Hizmet Binası ve İmali Tamamlanan Güç Santrallerinin Açılış Töreni’nde konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu biçimde:

”Salgın kurallarına karşın Türkiye’nin geleceğine inanan yatırımcılarımızı tebrik ediyorum. Türkiye iktisadı son 19 yılda olağanüstü -bir iki devir dışında- yüksek büyüme trendini daima devam ettirmiştir.

”AKKUYU SANTRALİ’NİN AKABİNDE HIZLA 2. HATTA 3. NÜKLEER GÜÇ SANTRALİMİZ İÇİN HAZIRLIKLARA BAŞLAYACAĞIZ”

Hükümet olarak artan güç gereksinimini dikkate alarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Akkuyu Nükleer Santrali’nin birinci ünitesini 2023 yılında devreye almayı planlıyoruz. Akkuyu Santrali’nin akabinde hızla 2. hatta 3. nükleer güç santralimiz için hazırlıklara başlayacağız.

Türkiye’nin ekonomik bağımsızlığına, Türk milletinin refahına dair yüreğinde zerre kadar hassasiyeti olanın nükleer güce karşı çıkması mümkün değildir. Yenilenebilir güç kaynaklarımızdan daha fazla istifade etmenin yollarını arayacağız.

”DOĞALGAZ KEŞFİ İLE TÜRKİYE ARTIK FARKLI BİR LİGE YÜKSELMİŞTİR”

Dünyanın 32 ülkesinde 443 nükleer güç santrali hala faaliyetteyken ‘Türkiye nükleer güce sahip olmasın’ demek ihanet değilse gaflettir.

Rüzgardan elektrik üretiminde rekor kırıyoruz. En pak güç kaynaklarına karşı çıkmanın etraf ile ilgisi yok.

14 derin deniz kuyusu açtık, geçen sene Karadeniz’de tarihimizin en büyük doğalgaz keşfine imza attık. Bu keşifle Türkiye artık farklı bir lige yükselmiştir. Karadeniz’de de Akdeniz’de de nerede ne var ise bulup çıkaracağız. Karadeniz’deki gazın devreye girmesi Türkiye’yi rahatlatacak, ekonomimizdeki çarpan tesiri artacaktır.

Gazı çıkardığımız anda bu gazı halkımızla paylaşacağız. Ülkemizin derin denizlerde arama sondaj ve üretim kabiliyetleri üst bir noktaya ulaşacaktır. Karadeniz’deki gazın birinci fazının 2023’te kullanılabilir bir hale gelmesi için çalışıyoruz.

Ağaç mazeretiyle vizyon projelerimize kastedenlere nasıl fırsat vermediysek etraf diyerek güç atağımızı dinamitlemeye çalışanlara meydanı boş bırakmayız.

Ana muhalefet, yavru, yavrular, kent hastanelerinden rahatsız oluyorlar. Artık yeni bir şey daha uydurdular ‘Hastane var da hekim yok’ diyorlar. Hepsi de var. Dün 40 bin sıhhat çalışanı daha ek etme sonucunı aldık ve deklare ettim.”