Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan müsilaj talimatı: Bu beladan kurtulacağız

Samuag

New member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Haziran Dünya Etraf Günü”nde 10 yeni millet bahçesinin toplu açılış merasiminde konuştu.

Erdoğan’ın gündeminde Marmara Denizi’nde giderek yayılan müsilaj (deniz salyası) sorunu vardı.

Müsilajın kaynağının arıtılmadan denize bırakılan atık sular olduğunu söyleyen Erdoğan, “Bu hususta Etraf ve Şehircilik Bakanımıza talimat verdim. İBB niçin yapmıyor, İzmir niçin yapmıyor demeyeceğiz. Başta Marmara olmak üzere bu beladan denizlerimizi kurtaracağız” dedi.

Erdoğan, müsilaj istilasının belediyeler, üniversiteler, özel kesim ve tüm kurumların ortak uğraşıyla çözülebilecek bir sorun olduğunu belirtti.

HALİÇ ÖRNEĞİ

“Bakanlığımız 300 kişilik bir grupla Marmara’nın 91 başka noktasında, karada da tüm atık su arıtma, katı atık tesisleriyle kirlilik kaynağı olabilecek her yerde kontrollerini sürdürüyor” diyen Erdoğan, şöyleki devam etti:

“Haliç’i nasıl temizlediysek, ki daha büyük belaydı, müsilaj probleminden da denizlerimizi kurtaracağız. Kirlilik kaynağı olabilecek her yerde kontroller yapıyoruz. Marmara’dan Karadeniz’e yayılmaması için süratle adım atacağız. Müsilaj probleminin üstesinden geleceğimize inanıyorum.”

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan başka başlıklar şu biçimde:

“Hastanelerimiz nasıl bu salgın devrinde milletimizin sıhhatinin korunmasında hayati ehemmiyete sahip olmuşsa millet bahçelerimiz başta olmak üzere yeşil alanlarımız da adeta insanlarımıza nefes borusu fonksiyonu görmüştür.

Etraf alanındaki projelerimizi millet bahçeleriyle taçlandırıyoruz. Kent merkezlerinde yer alan millet bahçelerimiz insanlarımıza yürüme uzaklığında erişim imkanı sağladığı için, afetlerde toplanma alanı olarak da hizmet verecektir.

Geçmişte kent merkezlerindeki alanları vatandaşlarına kapatan zihniyetin bıraktığı berbat izlerin tamamını silmekle kalmadık, 81 vilayetimizin tamamında kentlerimizi hayli daha fazla yeşil alanla buluşturduk.

Ağaçlandırma merkezlerinden alarak, ithal ederek İstanbul’un yol kenarlarını ağaçlandırdık. Etraf bizim işimiz, yeşil bizim işimiz. Bisiklet kullanmasını da teşvik ediyoruz. Türkiye bisiklet yolu master planını tamamladığımızda Avrupa bisiklet ağı ile bütünleştireceğiz.