Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan enflasyon iletisi

Samuag

New member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Şurası’nda konuştu.

”HAYALİ OLMAYANIN MAKSADI, GAYESİ OLMAYANIN DA ROTASI OLMAZ”

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu biçimde:

”Türkiye’yi yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla ile büyütme uğraşımıza en büyük takviyesi veren kuruluşlardan biri de TÜGİK’tir. Sizlerle birlikte daha ülkemize kazandıracak epeyce yapıtımız var. Hayali olmayanın gayesi olmaz, gayesi olmayanın da rotası olmaz. Eğitimde derslik sayımızı 607 bine çıkarmasaydık öğretmen sayımızı güçlendirmeseydik üniversite sayısını 76’dan 207’ye yükseltmeseydik bugün bulunduğumuz yerde olmazdık.

”TÜRKİYE’Yİ DÜNYANIN EN BÜYÜK 10 İKTİSADI İÇİNE SOKACAK YENİ BİR ATILIMIN İÇİNDEYİZ”

Türkiye’yi büsbütün kendi modeliyle, kendi gücüyle, kendi programıyla dünyanın en büyük en 10 iktisadı ortasına sokacak atılımın ortasındayız. 2023’ün eşiğindeyiz ve Türkiye’nin dünyanın önde gelen üretim ve ihracat merkezlerinden biri haline dönüşme sürecini yaşıyoruz.

”KIŞ KARTALI HAREKATI” AÇIKLAMASI

İnlerine gireceğiz dedik, girdik. Dün gece 3 farklı noktada gayeleri bombaladık, hepsi kendilerine kaçacak delik bile bulamadılar.

”BAY KEMAL; YAKINDA İKİNCİ NÜKLEER GÜÇ SANTRALİ DE GELİYOR”

(CHP önderi Kılıçdaroğlu’na) Şayet dilek ediyorsan, Akkuyu uzak değil, Akkuyu’ya gidersin, bizim nükleer güç santrali ne durumdaymış yerinde görürsün. Bak Bay Kemal; yakında ikinci nükleer güç santrali de geliyor. Biz durmuyoruz, biz çalışıyoruz. Sizin hayatınızda mum vardı, gaz lambası vardı. Bunlar ya en kıymetli gücün olmayan güç olduğunu bilmeyecek kadar cahiller ya da başları ve kalpleri öteki yerlere bağlı. Güç yatırımlarımızı sabote edenlere yapmayın bu millet, bu iş dünyası sizi çarpar diyoruz. (Kılıçdaroğlu’na) Bir lüks otelden geceliği 100 bin lira olmak suretiyle yapacağınız yayınlarla bu millet aldanmaz, bu millet bunlara kanmaz.

EKONOMİK GELİŞMELER

20 Aralık bir kırılma noktasıdır.Faiz konusundaki dayatmaları etkisiz hale getirdik. Yüksek enflasyon sarmalını da inşallah her geçen ay azaltarak bir süre daha sonra büsbütün bertaraf edeceğiz. Geçtiğimiz yılı 225 milyar doları aşan tarihimizin en yüksek ihracatıyla 500 milyar doları bulan dış ticaret hacmiyle kapattık. Ocak ayı ihracatımız yüzde 17 artışla 17,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.”