Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2023’te rahatlığımız fazlaca daha artacak

Professional

New member
Erdoğan, “Boru sınırlarına bağlı kalmadan doğalgaz kullanmamıza imkan sağlayacak Ertuğrul Gemisi, bilhassa kış aylarındaki dalgalanmalara karşı ülkemize kıymetli esneklik kazandıracaktır” dedi. Erdoğan, Yeni Hatay Stadı’nda düzenlenen BOTAŞ Ertuğrul Gazi Yüzer Depolama ve Gazlaştırma Tesisi Hizmete Alımı, MOBSAN Sanayi Sitesi ve imali tamamlanan projelerin açılış merasiminde yaptığı konuşmada özetle şu iletileri verdi:

TAŞKINLARA KARŞI KORUYACAK

“Şimdi gelirken görüyorum maalesef çakılı bir çivi yok, atılan bir adım yok. Biz eserlerimizle konuşuruz, onlar ise yalnızca laf ederler. Unutmayın eşek ölür, kalır semeri, insan ölür, kalır yapıtı. Kentimizde 585 bin dekar araziyi sulayacak, çiftçilerimizi 451 milyon lirayı aşkın gelir artışı sağlayacak, 52 binden çok şahsa istihdam temin edecek Reyhanlı Barajı hayatın gelişmesine büyük katkı sağlayacak. Bu baraj, Amik Ovası ve Hatay kentimizi taşkın afetine karşı koruyacaktır. Rastgele bir risk halinde Afrin ve Karusu Çaylarının taşkın sularını, Reyhanlı Barajı’na aktarabileceğiz. bu biçimdece hem 200 bin dekar araziyi taşkından koruyacağız tıpkı vakitte her damla suyu verimli kullanmış olacağız. Karasu Kanalı’nın bir an evvel tamamlanmasını sağlayacağız. Yeni barajlarla birlikte, kapalı su dağıtım sistemleriyle birlikte, su kahırlarını büsbütün çözme noktasına geliyoruz. Bu ülkede Hatay işgalin acısını, özgürlüğün tadını, vatan hasretinin ne demek olduğunu epey güzel bilir. Hizmete alınma sevincini bir arada paylaşacağımız bir diğer kıymetli yatırım BOTAŞ’ın Dörtyol terminalindeki yüzer LNG depolama ve gazlaştırma tesisine sahip Ertuğrul Gemisi’dir. Kendi sınıfında son teknolojide inşa edilen Ertuğrul Gemisi gereksinime göre Dörtyol yahut Saros terminallerinde günlük 28 milyon metreküp kapasitesiyle gazlaştırma süreci yapabilecek.

YÜZDE 10’UNU KARŞILAYACAK

Kendi bayrağımızla hizmet verecek Ertuğrul’un öteki özelliği de kamyon, tank ve gemilere direkt yükleme yapabilme kabiliyetine sahip olmasıdır. Uzunluğu bin 295 metre, genişliği 46 metre olan bu gemi gazlaştırma kapasitesi itibariyle, ülkemizin doğalgaz gereksiniminin yüzde 10’dan fazlasını karşılama imkanına sahiptir. Boru çizgilerine bağlı kalmadan doğalgaz kullanmamıza imkan sağlayacak Ertuğrul Gemisi, bilhassa kış aylarındaki dalgalanmalara karşı ülkemize kıymetli esneklik kazandıracaktır. Karadeniz’de keşfettiğimiz doğalgazı 2023 yılından itibaren kullanmaya başladığımızda, bu mevzudaki rahatlığımız epey daha artacaktır. BOTAŞ vasıtasıyla ülkemize kazandırdığımız bu yatırımın iyi olmasını diliyorum. Bir diğer eser Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi sitesidir. Kentin çeşitli bölgelerinde çağa da uygun olmayan yerlerde çalışan mobilyacılarımız, toplam 200 bin metrekare kapalı alana sahip bu sitede, en çağdaş kaidelerde üretime devam edecektir.”