COVID-19’da Yeni Tehlike: Artık de “Geyik Tehdidi” Korkutuyor!

  • Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
COVID-19’da Yeni Tehlike: Artık de “Geyik Tehdidi” Korkutuyor!
Bilim insanları, COVID-19’un niçini olan koronavirüs tipi SARS-CoV-2‘nin ABD’nin birtakım bölgelerinde ak kuyruklu geyikler içinde epeyce süratli yayılabileceğini belirledi. Virüsün geyiklerden insanlara geri sıçrayıp sıçrayamayacağı hala belgisiz olsa da, bulguların salgının gidişatı konusunda birtakım tasa verici tesirleri olabilir.

Yeni bir çalışmada bilim insanları, Nisan 2020’den Aralık 2020’ye kadar Iowa’da 151 özgür yaşayan ve 132 yakalanmış olmak üzere toplam 283 ak kuyruklu geyik üzerinde SARS-CoV-2 testi uyguladı. Hayvanların yüzde 33’ünün virüsle enfekte olduğu bulundu. 23 Kasım 2020 ile 10 Ocak 2021 içinde özel olarak alınan 97 numuniçin ise, yüzde 82,5 üzere şok edici bir oran müspet çıktı.

çabucak hemen hakem onayı bulunmayan araştırma, bu ayın başlarında baskı öncesi sunucusu bioRxiv’de yayınlandı.

Yüksek sayılar ve hadiselerin dağılımı, virüsün insanlardan geyiklere biroldukca defa geçtiğini ve sonrasındasında geyikten geyiğe bulaşma yoluyla üretken bir biçimde yayıldığını gösteriyor. her neyse ki geyikler için enfeksiyonlar asemptomatik üzere görünüyor ve hayvanların virüsten makûs bir biçimde etkilendiğine yönelik bir ispat bulunmuyor.

Daha evvelki çalışmalarda da benzeri bulgulara ulaşılmıştı. Bilim insanları Ağustos ayında Illinois, New York, Michigan ve Pennsylvania’da yaşayan yırtıcı geyiklerin yüzde 40’ının SARS-CoV-2’ye karşı antikorlar için müspet test verdiğini gösteren bir araştırma yayınlamıştı.

Beşerden geyiğe bulaşma ve geyikten geyiğe bulaşmanın yaşandığı kolay bir biçimde iddia edilebilse de, çalışmaların hiç biri geyikten beşere bulaşmanın mümkün olup olmadığını bulmuş değil. Lakin virüs geyiklerden insanlara sıçrayabiliyorsa, bu durum pek tasa verici sonuçlara sahip olabilir. Öncelikle, geyiğin virüs için doğal bir rezervuar vazifesi görmesi, sessiz bir biçimde enfeksiyonu barındırması ve gelecekte yeni insan COVID-19 salgınlarına yol açması mümkünlüğünü artırıyor. İkinci ve tahminen de en tasa verici olan tehlike ise yeni varyantların ortaya çıkmasını teşvik etme mümkünlüğünün artması.

Makalede, “Prensip olarak, insan olmayan bir hayvan konakçının SARS-CoV-2 enfeksiyonu, insanlara yayılma riski olan yeni varyantların ortaya çıkmasına niye olan bir rezervuar haline gelmesine niye olabilir” deniyor.

Bilgileri temel alsa da bunların tamamı şimdilik iddialardan oluşuyor ve daha fazla araştırmaya muhtaçlık var, lakin beşerler için riskin düşük olduğu düşünülüyor. ABD Tarım Bakanlığı tarafınca Ağustos ayında yapılan açıklamaya göre “Şu anda, hayvanların COVID-19’a niye olan virüs olan SARS-CoV-2’nin insanlara yayılmasında değerli bir rol oynadığına dair bir ispat yok. Geyik de dahil olmak üzere hayvanların COVID-19’u insanlara bulaştırma riski düşük görünüyor.

Olağan ki kaygı yaratan tek virüs konağı geyikler değil. Araştırmacılar, birfazlaca göğüslü çeşidinin hastalığa yakalanmasının mümkün olduğuna inanıyor. Şu ana kadar, kedilerde, köpeklerde, kaplanlarda, vizonlarda ve daha bir epey çeşitte SARS-CoV-2’nin delilleri belgelendi.