COVID-19 İçin Yılbaşı Açıklaması: Yalnızca Bu Yıl Değil, En Az 5 Yıl Daha…

  • Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
COVID-19 İçin Yılbaşı Açıklaması: Yalnızca Bu Yıl Değil, En Az 5 Yıl Daha…
COVID-19’un gölgesinde geçecek bir yılbaşı daha yaklaşıyor. Hatta bir uzmana bakılırsa, yılbaşlarının ya da Noel dönemlerinin önümüzdeki beş yıl boyunca devam eden salgın niçiniyle kesintiye uğramasını beklemeliyiz.

Royal Society of Medicine COVID-19 serisinin bir modülü olarak çevrimiçi konuşan King’s College London genetik epidemiyoloji profesörü Tim Spector, enfeksiyonun yüksek aşılama oranlarına karşın insan popülasyonlarında bulunmaya devam edeceğini söylüyor. Aldığımız tedbirlere bağlı olarak bu oranların ne kadar yüksek olduğunu etkileyebiliriz, lakin, kendi bulunduğu ülke olan İngiltere’deki mevcut tedbirlerin büsbütün “yetersiz” olduğunu söylüyor.

ZOE COVID çalışma uygulaması baş bilim insanı Spector, “Sanırım bunun yalnızca bu Noel’e özel olmadığını, gerçekçi bir biçimde düşünürsek tahminen de önümüzdeki beş yılın Noellerinde de olacağını anlamamız gerekiyor” diyor ve ekliyor: “Artık COVID-19 hakkında ‘bu kışı atlatınca ve her şey yoluna girecek’ diye düşündüğümüz bir yıl öncesine göre daha düzgün bilgiye sahibiz. Ve durumun bu biçimde olmadığı açıkça ortaya çıkıyor.

Aşıların tek başına bunun için son tahlil olmadığının farkındayız. Bir tedbirler kombinasyonuna gereksinimimiz var” diyen bilim insanı, kelamlarına şu biçimde devam ediyor: “Aşı programını üç aşıya çıkarmamız gerekiyor. Ayrıyeten çığır açan enfeksiyonların olacağını anlamamız gerekiyor, artık biliyoruz ki aşılanmış beşerler hala virüsü bulaştırabilir ve bu bizim popülasyonlarımızda makul bir dereceye yayılacak.

Spector ayrıyeten, “Bu oranların ne kadar yüksek olmasını istediğimiz, kısmen kendi gönül rahatlığımız ve uyguladığımız kimi kuralların gevşetilmesiyle belirleniyor. Geçtiğimiz yıl, aslında bunların aşıldığını düşünmüştüm; Artık ise bu yıl yetersiz olduklarını düşünüyorum” diyerek gelecek yıllar için de pek umutlu olmadığını ortaya koyuyor.

Spector burada Birleşik Krallık’tan bahsediyor, lakin benzeri bir durum başka ülkelerde de geçerli. Bilim insanları bu kışın ABD’de nasıl sonuçlanacağından emin değiller, lakin kimileri en berbatına hazırlanıyor. 12 yaşın üstündeki ABD nüfusunun neredeyse yüzde 60’ı tam olarak aşılanmış olsa da, uzmanlar 11 Kasım itibariyle virüsle ilgili telaşların halk içinde azaldığını, yani birçoğunun bilhassa Şükran Günü ve tatil periyodu ile geçtiğimiz yıl kaybedilen vakti telafi eden beşerler için büyük toplantılarla tedbire tedbirlerine karşı gevşek bir hal alacağı manasına geldiğini belirtiyor. Ayrıyeten bu yıl çok bulaşıcı Delta varyantının varlığının da dikkate alınması gerekiyor.

Washington Üniversitesi sıhhat ölçüm bilimleri profesörü Ali Mokdad ise, geçtiğimiz hafta Associated Press’e yaptığı açıklamada, “Delta ve azalan bağışıklık – bu ikisinin birleşimi bizi geri bıraktı. Bu virüs uzun, fazlaca uzun bir süre bizimle kalacak” şeklinde bir açıklama yapmıştı.