COVID-19 Aşıları Hakkında Bir Palavra Argüman Daha: Artık de Lusiferaz Argümanı

  • Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
COVID-19 Aşıları Hakkında Bir Palavra Argüman Daha: Artık de Lusiferaz Argümanı
Muhafazakar haber ağı Newsmax’ın Beyaz Saray muhabiri Emerald Robinson, geçtiğimiz günlerde Moderna’nın COVID-19 aşısının “izlenebilmeniz içinlusiferaz içerdiğini tweetledi ve şunları yazdı: “Bunun nasıl bittiğini görmek için Yeni Ahit’in son kitabını okuyun…” ondan sonrasında silinen bu tez, bir süre evvel Facebook’ta yayılan “Moderna aşısı, 66.6 solüsyonunda ‘Lusiferin’ içerir. Bunu uyduramazsınız” argümanlarını yenidenlıyordu.

Lusiferaz ve lusiferin bir arada kullanıldıklarında, ilaç ve aşıların erken prototiplenmesinde faydalı araçlar. Lakin, dünya nüfusunun yarısından fazlasına inançlı bir biçimde uygulanan COVID aşılarında da bunların ikisi de, iddia edebileceğiniz üzere bulunmuyor.

Lusiferaz, organik bir bileşik olan lusiferinin ışık salmasına niye olan bir enzim ve bu ışık salınımı, lusiferaz ve lusiferin isimlerinin verilmesinin niçini. Bu isimlerin türevi olan Latince söz lucifer, ışık taşıyan manasına gelir. Lucifer ayrıyeten “sabah yıldızı” manasına da gelebilir ve tesadüfen, düşmüş baş meleğin Hıristiyan geleneğinde şeytan olmadan evvelki ismidir.

Lusiferaz ve lusiferinin ışık salma tepkisi, ateşböceklerinin parlamasını sağlayan şeydir. Lusiferazlar ayrıyeten kimi denizanası tipleri, mantarlar, bakteriler ve çeşitli deniz organizmaları da dahil olmak üzere öteki birfazlaca parlayan organizmada doğal olarak bulunur.

Bu parıldayan organizmalar antik çağlardan beri hayranlıkla karşılanmış ve incelenmiş olsa da, 19. yüzyılın sonlarında Raphaël Dubois, lusiferaz ve lusiferini birinci tanımlayan (ve adlandıran) ve ışık yayan tepkideki bakılırsaceli rollerini belirleyen kişi olarak kabul edilir.

Saf lusiferaz birinci vakit içinderda 1940’larda ateşböceklerinden muvaffakiyetle toplandı. Osamu Shimomura, saf lusiferini 1955’te Cyrpina isimli küçük deniz kabuklularından, yani onun tarifiyle “deniz ateşböcekleri“nden muvaffakiyetle izole eden birinci kişiydi. Shimomura sonrasındasında, belli denizanası çeşitlerinde doğal olarak bulunan yeşil floresan protein ismi verilen öteki bir ışık yayan işaretçiyi keşfetmesi ile 2008’de kimyada Nobel mükafatını kazanacaktı.

Lusiferaz yapmak için genetik planların tanımlanması onlarca yıl sürdü. Lusiferaz yapma talimatlarını içeren genlerin tanımlanması ve büyüyen bir ışık yayan işaretler repertuarı, muhakkak bir genin açık olduğu muhakkak bir pozisyonu aydınlatmak üzere farklı biyolojik süreçlerin nasıl çalıştığını ve nerede gerçekleştiğini belirleyen birfazlaca keşfi ateşledi.

Mevcut tüm COVID-19 aşıları, alıcının bağışıklık sistemini tıpkı görünen her şeyi tanıması ve yok etmesi için eğitmek amacıyla koronavirüsün haricinde bulunan spike proteinini kullanıyor. Moderna ve Pfizer aşıları bunu, spike proteini üretmek için haberci RNA (mRNA) talimatları vererek yapıyor ve insan hücreleri, spike proteini üreten fabrikalar olarak kullanılıyor. bu biçimdelikle kişi gelecekte gerçek koronavirüs ile enfekte olursa, bağışıklık sistemi onunla başa çıkmak için hazır oluyor.

bir daha de mRNA direkt bedene enjekte edilmiyor. Bir lipit kaplama ortasında paketlenmesi gerekiyor.

Lipid (Moderna, Pfizer) dağıtım sistemlerinin hücrelere girmede ne kadar tesirli olduğunun erken testleri, mRNA yükünün bir kesimi olarak lusiferaz yapmak için talimatlar eklenerek gerçekleştirildi. Aşı dağıtım sistemleri, lusiferaz talimatlarını iletmede başarılı olurlarsa, lusiferin eklendiğinde parlayan bir tepki meydana gelirdi.

Bu cins testler, bu dağıtım sistemlerinin ne kadar tesirli olduğunu ve nereye gittiklerini erken hayvan çalışmalarında bulmak için pek faydalı görüldü. Lakin yalnızca aşı formülasyonlarını optimize etmek için kullanılıyorlar ve asla insanlarda kullanılmıyorlar.

2020’de Teksas Üniversitesi, Güney Florida Üniversitesi ve diğer yerlerdeki kümeler, COVID teşhisi için süratli laboratuvar tabanlı formüller oluşturmak, farklı COVID hastalarının antikorlarının yanı sıra antiviral ilaçların ve aşıların aktifliğini taramak ve test etmek için lusiferaz ve lusiferin kullandılar.

Bu testler için, koronavirüse benzeyen virüslere lusiferaz yapma talimatları eklendi. ondan sonrasında lusiferin eklenirse ve lusiferaz içeren virüs hücreleri muvaffakiyetle enfekte ettiyse, enfekte hücrelerden ışık yayılması ile aktiflik görülebiliyordu.

COVID’e karşı antikorları olan bir hastadan aşı yahut enfeksiyon yoluyla kan alınırsa, kandaki bu antikorlar lusiferaz içeren virüslerin hücrelere bulaşmasını mahzurlar ve ışık üretilmemelidir. Bu çeşit laboratuvar tabanlı testler, Moderna COVID aşısının farelerde, Pfizer aşısının insanlarda ve AstraZeneca aşısının hamsterlarda ne kadar tesirli olduğuna dair erken değerlendirmelerde kullanılan usullerden kimileri içindeydı. Misal biçimde remdesivir üzere ilaçların antiviral tesirleri de bu usulle değerlendirildi. Bu testlerin hiç biri, insanlara lusiferaz yahut lusiferin enjekte edilmesini içermiyordu.

Her COVID aşısının içeriği halka açık. Ve özetlemek gerekirsesı, Moderna, Pfizer, Janssen ve AstraZeneca COVID aşılarının hiç bir bileşeni lusiferaz yahut lusiferin içermiyor!