Çocuk yardımı başvurusu: Üç adımda bu kadar hızlı

Emel

Global Mod
Global Mod

Her çocuk için çocuk yardımı vardır. Ancak, başvuruda bulunmak zor olabilir. Pratik rehberimiz size biraz stres kazandıracaktır.

Bir bakışta en önemli şeyler

İkamet ettiğiniz yerden sorumlu aile yardımları ofisine yazılı olarak bir çocuk yardımı başvurusunda bulunmalısınız. Hangi aile yardımları ofisine yazmanız gerektiğini buradan öğrenebilirsiniz.

Üç basit adımda çocuk yardımı başvurusunda bulunun:

1. Adım: Çocuk yardımı başvurunuzu online olarak doldurun. Başvuru formundaki soruları cevapladıktan sonra verileriniz şifreli olarak aile yardımı ofisine önceden iletilecektir.

Çevrimiçi sürecin avantajı, eksik veya yanlış bilgi ve eksik deliller hakkında hemen bilgilendirilmenizdir. Bu, sonraki işlemler için gereken süreyi azaltır.

Adım 2: Daha sonra formu yazdırabilir ve imzalayabilirsiniz. Alternatif olarak, Elster sertifikası imzanızın yerini alır (bu durumda başvuruyu dijital olarak gönderebilirsiniz). Sertifika Elster portalında (www.elster.de) mevcuttur.

Aşama 3: Yazdırılmış ve imzalanmış formu posta veya faks yoluyla sorumlu aile yardımları ofisine gönderin. Elster sertifikasını kullanıyorsanız, formu doğrudan çevrimiçi olarak gönderebilirsiniz.

Kamu çalışanları da çocuk yardımı için yazılı olarak Maaş Dairesi'ne başvururlar.

Bilgi: Sorumlu aile yardımı ofisine e-posta şeklinde sunulan bir çocuk yardımı başvurusu da genellikle izin verilir. Tek gereklilik, e-postanın onay için gerekli tüm bilgileri içermesidir. Vergi Mükellefleri Derneği, Rheinland-Pfalz Maliye Mahkemesi'nin (dava numarası 5 K 1714/20) ilgili kararına işaret ediyor. Buna göre, bir form kesinlikle gerekli değildir. Ancak, güvenli tarafta olmak istiyorsanız, formu doldurmalısınız.

Önemli: Yaşam koşullarınızdaki herhangi bir değişikliği derhal aile yardımı ofisine bildirin. Buna adres veya banka bilgilerinizde değişiklik, boşanma veya kamu sektöründe yeni bir iş dahildir. Çocuğunuz bir çıraklık veya üniversite kursuna başlarsa veya hamile kalırsa, bunu da aile yardımı ofisine bildirmelisiniz.

Çocuk yardımı için ilk kez başvuruyorsanız, çocuğun doğum belgesini eklemeniz gerekir. Çocuk reşit olana kadar başka başvuruda bulunmanıza gerek yoktur; çocuk yardımı size her ay ödenecektir.

Çocuk zaten yetişkinse, çocuk yardımı için tekrar başvuruda bulunmalı ve hala hak sahibi olduğunuzu kanıtlamalısınız. Aşağıdaki belgeleri gönderebilirsiniz:

• Eğitim sertifikası
  • Okul Sertifikası
  • Okul çağındaki çocuklar için kayıt belgesi
  • Gönüllü sosyal, kültürel veya çevresel hizmetlere ilişkin belge
  • Çocuğun işsiz olduğuna dair delil
  • Engelli kartı
Çocuk yardımı, çocuk en az 18 yaşına gelene kadar ödenir. Vatandaşlık yardımı alan çocuklar için, çocuk 21 yaşına gelene kadar ödeme alabilirsiniz.

Çocuk yardımı, eğitim gören çocuklara ve 25 yaşına kadar eğitim gören çocuklara ödenir. Bir çocuk üniversitede yer bekliyor veya eğitim görüyor olsa bile, yine de çocuk yardımı alma hakkınız vardır.

Bilgi: Başvuru sırasında anne ve babanın ve çocuğun vergi kimlik numaralarının (vergi kimlik numaraları) bildirilmesi zorunludur.

Prensip olarak, çocuk yardımı almaya hak kazananlar çocuklar değil, yasal vasileridir. Ebeveynler genellikle biyolojik bir çocuk doğduğunda çocuk yardımı başvurusunda bulunurlar. Ancak, şu durumlarda da çocuk yardımı alma hakkı olabilir:

• Evlatlık,
  • Çocukları kendi evlerinde evlat edinin,
  • Torunlar ve
  • Üvey çocuklar.
Ocak 2023'ten bu yana Almanya'da çocuk yardımı her çocuk için aylık 250 avro olarak sabitlendi. Bu miktar, ailedeki çocuk sayısından bağımsız olarak geçerlidir. Çocuk yardımı tüm ebeveynlere değil, yalnızca hak sahibi bir kişiye ödenir.

• Bina için çocuk yardımı: Bu son teslim tarihini not etmelisiniz
Belirli durumlarda çocuk yardımı doğrudan çocuğa, başka bir kişiye veya bir yetkiliye ödenebilir.

• Çocuğa ödeme: Ödemeler, çocuğun reşit olması ve kendi hanesine sahip olması veya çocuğun kendi geçimini sağlaması ve ebeveynlerinden herhangi bir nafaka almaması durumunda çocuğa yapılır.
  • Diğer kişilere veya yetkililere ödeme yapılmasına izin verilir: Çocuk yardımı almaya hak kazanan ana ve baba yeterli veya hiç geçim sağlamazlarsa veya çocuk, çocuk yardımı almaya hak kazanan ana ve babanın evinde yaşamıyorsa veya çocuğun geçimini başka bir kişi veya makam fiilen ödüyorsa.
  • Yetkililere ödeme: Bir kurum, çocuk yardımını dikkate almadan çocuğa veya ebeveynlere yardım sağlarsa (özellikle sosyal ve gençlik daireleri), çocuk yardımı doğrudan kuruma da ödenebilir.
Çocuk yardımının başka bir kişiye veya kuruma ödenmesini talep etmek için, sorumlu aile yardımı ofisine yönlendirme başvurusu (çocuk yardımının orantılı olarak ödenmesi başvurusu) yapılması gerekir.

Aile yardımı ofisinin, ödemede değişiklik yapılmasına karar vermeden önce, çocuk yardımının yönlendirilmesine ilişkin koşulların sağlanıp sağlanmadığını her durumda kontrol etmesi önemlidir.

Çocuk yardımı için başvuruda bulunduysanız, dört ila altı haftalık bir işlem süresi beklemelisiniz. Çocuk yardımı için bu kadar uzun süre beklemek zorunda kalmamak için başvurunuzu mümkün olduğunca erken yapmalısınız. Çocuk doğmadan önce yapabilirsiniz. Ancak, doğum belgesini gönderene kadar herhangi bir para almayacaksınız.

Evet, çocuk yardımı da geriye dönük olarak ödenir. Ancak, yalnızca altı ay boyunca ve yalnızca hak varsa.

Ödeme almaya hak kazandığınız her ay için en az bir gün için para alacaksınız. Örneğin, çocuk bir ayın son gününde doğarsa, tüm ay boyunca çocuk yardımı alacaksınız.